Projekt Budynku Nadleśnictwa Człuchów
Prezentujemy projekt konkursowy na koncepcję budynku biurowego Nadleśnictwa Człuchów. Głównym celem projektu było stworzenie funkcjonalnego budynku biurowego, przy jednoczesnym wpisaniu go w zastany leśny krajobraz w sposób uwydatniający walory lokalizacji i przyrodnicze działki. Architekci chcieli stworzyć budynek przenikający się z otoczeniem, z łatwym dostępem i czytelnym układem komunikacyjnym.

Obiekt został zaprojektowany zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, z naturalnych materiałów, z dużym naciskiem na wykorzystanie pasywnych źródeł energii i zasobów wodnych.
Wokół budynku utworzono naturalną ścieżkę spacerową, która przebiega pomiędzy drzewami. Jej organiczny kształt jest charakterystycznym elementem projektu. Wokół niej ulokowano ciekawe punkty rekreacyjne takie jak: miejsca odpoczynku, plac zabaw oraz nowoczesny amfiteatr zatopiony w zieleni. Są to miejsca umożliwiające prowadzenia zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży z okolicznych szkół oraz integrację pracowników.
Ważną częścią całego założenia jest zielony dziedziniec utworzony przez budynek w kształcie litery U. Znajdują się na nim kameralne miejsca odpoczynku dla pracowników obiektu.
Stworzono minimalistyczną elewację połączoną z otoczeniem. Podwójna elewacja stanowi jednocześnie prosty i charakterystyczny element całości. Całość została zaprojektowana z drewna w ciemnobrązowym odcieniu - materiału naturalnego, ekologicznego, a zarazem przyjemnego w odbiorze i dotyku. Od strony dziedzińca, w bardziej intymnej części działki zaprojektowano dużą ilość przeszkleń, które otwierają wnętrze budynku na zieleń. Nieregularny układ drewnianych słupów ma nawiązywać do licznych drzew w pobliżu budynku, a szklana elewacja ma za zadanie odbicie otoczenia i wtopienie się budynku. Ciekawym akcentem jest podświetlone logo Nadleśnictwa Człuchów znajdujące się przy głównym wejściu do budynku.
Bryła budynku z zewnątrz ma stanowić nienachalną, wkomponowaną w najbliższe otoczenie strukturę, podkreśloną przez prosty rytm lekkiej drewnianej fasady wraz z przeszkleniami i materiałami odbijającymi wszechobecną na opracowywanym terenie zieleń.















- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?