Pracownia WXCA nagrodzona za projekt kompleksu kulturalnego w Incheon
Polska pracownia architektoniczna WXCA zdobyła trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie urbanistyczno-architektonicznym na projekt kompleksu kulturalnego w Incheon w Korei Południowej. Koncepcja ta przywodzi na myśl wielopoziomowy most zanurzony w zieleni.

Do konkursu przystąpiło 70 pracowni z 15 państw. Założeniem był projekt centrum kultury i edukacji w Geomdan (dystrykt Incheon) z muzeum i biblioteką, a także programem przestrzeni publicznych skupiających życie społeczne dzielnicy i całej metropolii. Jury złożone z międzynarodowych ekspertów wyróżniło koncepcję architektów WXCA trzecią nagrodą, podkreślając jej wysoką jakość architektoniczną i artystyczną.
Praca nad projektem była okazją do eksplorowania zaskakujących dla nas wątków w kulturze i dziedzictwie Korei Południowej. Poszukiwaliśmy innowacji poprzez sięganie do tradycyjnych koreańskich koncepcji, takich jak Suseok – sztuka czerpiąca inspirację z naturalnych skał i kamieni, budowanie Hanoków – prototypów współczesnej, zrównoważonej architektury oraz specyficzna umiejętność dostrzegania relacji między kulturą a naturą. Dążyliśmy do przekucia tych idei we współczesne, angażujące, wielowarstwowe doświadczenie, podejmując wyzwanie odnalezienia wizji nowego, zrównoważonego sposobu budowania przyszłości.
Zespół architektów WXCA stworzył innowacyjny, wszechstronny kompleks, który składa się z poziomych platform ułożonych jedna na drugiej i uniesionych nad powierzchnią jeziora. Ten wachlarzowy otacza bulwar, który został obsadzony roślinnością, a także zapewnia dostęp do publicznych przestrzeni wewnątrz i na zewnątrz budynku. Platformy, porośnięte zielenią, tworzą wielopoziomowy most symbolizujący połączenie kultury z naturą.
Poszczególne bryły, zachowując niezależność, tworzą integralną całość. Każdy moduł zamyka jednostkę funkcjonalną z dedykowanym, zewnętrznym ogrodem, jednocześnie wchodząc w interakcję z pozostałymi. Układ brył kreśli zapraszającą oś komunikacyjną między jeziorem a miastem, z tętniącym życiem miejskim placem i przestrzeniami publicznymi sprzyjającymi aktywnościom sąsiedzkim. Odwiedzający mogą je swobodnie eksplorować podczas pieszych wędrówek, odpoczynku i rekreacji na wielu zielonych tarasach. Na poziomie wyniesionym ponad promenadę zaprojektowano pieszy pas zieleni przecinający kompleks, płynnie łączący dwa okalające budynek wzgórza.
Mocna, rzeźbiarska forma silnie integruje się z trasą „zielonego pasa”, spajającą całą dzielnicę. Zaproponowany układ urbanistyczny w połączeniu z parkiem wokół jeziora tworzy nowoczesną całość – tętniące życiem Centrum Kultury.
Zespół WXCA: Marta Sękulska-Wrońska, Szczepan Wroński, Michał Czerwiński, Anna Dobek-Lenczewska, Anna Majewska-Karolak, Michał Sokołowski, Hanna Galas, Małgorzata Bonowicz, Piotr Hardt, Jakub Matela.
Konsultacje branżowe: Buro Happold.
Wizualizacje: WXCA, Piotr Banak.










- Więcej o:
Mistrzowie światła - jak wykorzystać potencjał światła dziennego w nowoczesnej architekturze
Targi Rzeczy Ładnych WIOSNA! w Warszawie: 5-6.04.2025 r. w EXPO XXI
Konkurs fotograficzny "Granice miasta / Granice w mieście". Refleksje nad przestrzenią Warszawy
Jakub Szczęsny. Polskie Projekty Polscy Projektanci - nowa wystawa w Muzeum Architektury we Wrocławiu
Warszawa: Apartamenty M7 w ramach projektu Towarowa22 nabierają kształtu [WIEŚCI Z BUDOWY]
Targi Rzeczy Ładnych w Poznaniu! Największe święto designu już w ten weekend!
Muzeum Neonów przenosi się do Pałacu Kultury i Nauki. Otwarcie już w lipcu!
Łódzka Fuzja z nagrodami MIPIM Awards 2025 w Cannes. To najlepszy projekt rewitalizacji miejskiej!