Poznański Maraton w systemach ALUPROF najlepszym biurowcem w Polsce
Centrum Biurowo Usługowe Maraton otrzymało nagrodę w prestiżowym konkursie Eurobuilds Award. Obiekt, w którym zastosowano systemy aluminiowe ALUPROF SA, został laureatem w kategorii New Office of the Year.
Jury konkursu w swojej ocenie brało pod uwagę m.in. reputację projektu, obłożenie, jakość projektu i specyfikacji czy certyfikację BREEAM / LEED. Biurowiec zaprojektowany przez biuro CDF Architekci, którego inwestorem i deweloperem jest Skanska Property Poland Sp. z.o.o., pokonał 13 konkurencyjnych budynków m.in. z Krakowa, Warszawy czy Wrocławia. To nie pierwsze wyróżnienie Maratonu w konkursie architektonicznym. W 2018 roku znalazł się także wśród 10 obiektów nagrodzonych w konkursie „Obiekt roku w systemach Aluprof”.
Integralna część tkanki miejskiej
Maraton, którego nazwa nawiązuje do znajdującej się nieopodal ul. Maratońskiej, został zaprojektowany jako 6-kondygnacyjny budynek biurowy. Zbudowany na planie w kształcie litery „H” tworzy dwa zewnętrzne dziedzińce. Północny ma charakter publiczny i pełni funkcję placu miejskiego, a południowy znajduje się od strony mieszkalnej. Różne szerokości pionowych elementów elewacji i regularny rytm paneli uwypuklają poziome połączenia i optycznie rozciągają główną elewację. To rozwiązanie zastosowano w celu lepszego dopasowania projektu do kontekstu miejskiego, szczególnie w odniesieniu do proporcji sąsiadującego z Maratonem gmachu Akademii Wychowania Fizycznego. Z kolei wgłębiona część elewacji zachodniej nawiązuje do linii sąsiednich budynków Maraton Gardens. W inwestycji dominują stonowane barwy (szarości, biel i czerń), co stanowi odniesienie do kolorów okolicznych budowli.
Systemy Aluprof
Maraton zasłużył na miano najlepszego biurowca w Polsce m.in. dzięki zastosowanym nowoczesnym rozwiązaniom architektonicznym. Fasada obiektu powstała przy użyciu systemu fasady słupowo-ryglowej MB-SR50N HI+ o podwyższonej izolacyjności termicznej. System jest przeznaczony do konstruowania lekkich ścian osłonowych typu zawieszanego i wypełniającego oraz dachów, świetlików i tym podobnych konstrukcji przestrzennych. Zaletą systemu jest możliwość projektowania fasad z widocznymi wąskimi liniami podziału, przy jednoczesnej gwarancji trwałości i wytrzymałości konstrukcji.
Aby wyjść naprzeciw potrzebom architektów, którzy chcą tworzyć eleganckie, funkcjonalne i zarazem bezpieczne przestrzenie, inżynierowie ALUPROF stworzyli system MB-78EI, który stał się podstawą przeziernych ścian przeciwpożarowych. Tego rodzaju przegrody przeciwpożarowe, zastosowane w poznańskim budynku, pozwalają na swobodne projektowanie i konstruowanie bardzo dużych powierzchni wewnętrznych ścian działowych (w tym bezszprosowych) przy zachowaniu pełnej odporności ogniowej. Ściany bezszprosowe z przeźroczystymi modułami pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń wewnątrz obiektu, co w połączeniu ze swobodą organizacji stref pożarowych oraz gwarancją odpowiednich warunków do ewakuacji osób zapewnia walory wizualne i bezpieczeństwo.
Biurowiec wyposażono także w drzwi zewnętrzne wykonane w systemie MB-70HI z przegrodą termiczną. Specjalna konstrukcja systemu obniża przepływ ciepła, ogranicza konwekcję oraz promieniowanie termiczne. Nowoczesne i wytrzymałe drzwi aluminiowe, oprócz podwyższonej izolacyjności, charakteryzują się eleganckim designem i wysokim poziomem bezpieczeństwa.
Nowocześnie, znaczy mądrze
Ulokowany w centrum Poznania Maraton posiada certyfikat LEED na poziomie PLATINIUM. Wyróżnikiem obiektu jest system nawilżania powietrza za pomocą łańcucha dysz do atomizacji wody. Jest zasilany energią cieplną, tańszą niż tradycyjna technologia elektryczna. W ten sposób projektanci i konstruktorzy zapewnili użytkownikom nawilżone powietrze, które jest ważne dla ich zdrowia i produktywności.
Powierzchnia biurowa tego sześciokondygnacyjnego budynku wynosi aż 25 000 m2, co zrodziło potrzebę efektywnego dystrybuowania energią. W tym celu wykorzystano inteligentny system zarządzania budynkiem BMS. Dzięki zamontowanym w przestrzeniach wspólnych czujnikom ruchu nastąpiła redukcja zapotrzebowania na energię w biurowcu o 50% w godzinach nocnych.
Listę udogodnień dla użytkowników obiektu zamyka bogata oferta gastronomiczno-usługowa, znajdujący się na dwóch kondygnacjach podziemnych parking na 300 miejsc oraz strefa parkingowa dla rowerów z szatniami i prysznicami.
Nagroda za nagrodą, certyfikat za certyfikatem
To nie pierwsze wyróżnienie Maratonu w konkursie architektonicznym. W 2018 roku znalazł się także wśród 10 obiektów nagrodzonych w konkursie „Obiekt roku w systemach Aluprof”.
Jesteśmy dumni, że dostarczone przez nas do budowy biurowca aluminiowe systemy architektoniczne stanowią o jego przewadze technologicznej. Doskonałe wyniki w konkursach, otrzymane nagrody i certyfikaty są efektem przemyślanego procesu projektowego, w którego centrum postawiono potrzeby użytkowników i dobro środowiska naturalnego. Bycie częścią tego procesu to wyróżnienie i motywacja do dalszej wytężonej pracy w celu doskonalenia naszych systemów
Budynek otrzymał także certyfikat „Building withour Barriers” od Fundacji Integration. Oznacza to, że jest w pełni dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, rodziców i ich dzieci, seniorów oraz obcokrajowców. Poznańska inwestycja jest jedną z 10 lokalizacji wspólnych przestrzeni coworkingowych Skanska i Business Link.
- Więcej o:
- aluprof
Rozwiązania Aluprof w filharmoniach, operach i salach koncertowych w Polsce
Zielone, energooszczędne, bezpieczne, skomunikowane – osiedla przyszłości
Weź udział na żywo w niepowtarzalnej konferencji o przyszłości architektury!
Największe nazwiska świata architektury 8 września w Warszawie
Nowoczesna stolarka w strategii renowacji budynków
Przywracanie przestrzeni mieszkańcom – rewitalizacja miast
Circle Wood House – dom wkomponowany w las, las wkomponowany w dom
Be a part of Future Builders – porozmawiajmy!