Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej - książka Joanny Erbel [BRYLA CZYTA]

Redakcja Pressland/WG/mat. wydawnictwa
Książka Joanny Erbel "Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej". Wydawnictwo Wysoki Zamek - Fot. Wiktoria Głodowska

Jak wygląda polityka mieszkaniowa w Polsce? Dlaczego Polacy tak bardzo chcą mieć mieszkania na własność, biorąc na ten cel ogromne kredyty? Jak będzie wyglądać przyszłość mieszkalnictwa? Odpowiedzi na pytania znajdziemy najnowszej w książce Joanny Erbel.

Książka "Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej" Joanny Erbel to publikacja na którą długo czekaliśmy. Według badań Habitat for Humanity z 2015 roku kwestia mieszkaniowa to dla Polek i Polaków jeden z trzech najważniejszych problemów społecznych. Chociaż ceny nieruchomości nigdy nie były tak wysokie jak dziś (według danych NBP za czwarty kwartał 2019 roku mieszkania w największych miastach Polski zdrożały o prawie 13 proc., licząc rok do roku, po wzroście o 12,1 proc. w roku 2018), w Polsce nadal dobrze widziane jest posiadanie mieszkania na własność.

Kwestia mieszkaniowa to również bodaj największy mankament polskiej transformacji. Dla rządzących nie był to istotny problem społeczny. Wolny rynek miał rozwiązać kwestię brakujących mieszkań. Osiedla powstawały jak grzyby po deszczu. Kupowaliśmy mieszkania na własność, w większości przypadków na wieloletni kredyt hipoteczny. Alternatywą było wynajem obkupione widmem wyprowadzki co kilka lat.

Od lat powstaje osiedle modelowe. O Nowych Żernikach opowiada Zbigniew Maćków [WYWIAD]

WuWa 2 to nie nazwa nowej gry strategicznej rozgrywającej się na terenie Wrocławia, ale wyjątkowe osiedle znane szerzej jako "Nowe Żerniki".

Czytaj więcej >>

Joanna Erbel – socjolożka, działaczka miejska i ekspertka od spraw mieszkaniowych – na podstawie wielu dobrych i sprawdzonych przykładów z całego świata podsuwa nam na tacy gotową receptę. Alternatywą dla własności mieszkaniowej jest stabilny najem. Budowanie na wynajem każe stawiać sobie pytania, jak będzie wyglądać nasza przyszłość: jak projektować, żeby odpowiadać na zmiany klimatyczne? Jak budować dla starzejącego się społeczeństwa? Oraz ile powinno kosztować mieszkanie, żeby comiesięczne opłaty były do uniesienia przez ludzi zarabiających przeciętnie?

Projektów łamiących schematy nie brakuje: Nowe Żerniki we Wrocławiu i mieszkania senioralne w Stargardzie Szczecińskim pokazują, że zarówno metropolie, jak i mniejsze miasta mogą być źródłem nowatorskich rozwiązań.

"Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej" to książka, którą zdecydowanie warto przeczytać. Polecamy!

----

Tytuł: Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej
Autor: Joanna Erbel
Wydawnictwo: Wysoki Zamek
Cena: 39,90 zł

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Całe morze budowania - książka o wrocławskiej architekturze lat 1956-70 [BRYŁA CZYTA]
Nowohucka telenowela - reportaże Renaty Radłowskiej o mieście i ludziach [BRYŁA CZYTA]
Być jak Kopenhaga. Duński przepis na miasto szczęśliwe - książka Mikaelea Colville-Andersena o rowerach i urbanizmie…

Skomentuj:

Poza własnością. W stronę udanej polityki mieszkaniowej - książka Joanny Erbel [BRYLA CZYTA]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej