Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Postmodernistyczne "Złote Kamienice" w Gdańsku do wyburzenia. Była tu siedziba Amber Gold, będzie apartamentowiec

WG/ mat. prasowe
Złote Kamience w Gdańsku - Fot. Wiktoria Głodowska

Dla jednych "Złote Kamienice" przy ul. Długie Ogrody w samym centrum Gdańska to "architektoniczna lambada". Dla innych świetny przykład postmodernistycznej architektury, który powinien być zachowany dla przyszłych pokoleń. Waterside (tak brzmi oficjalna nazwa budynku) nazywany jest "gdańskim Solpolem". Już wiemy, że powtórzy los słynnego budynku z Wrocławia. Złote kamienice zostaną wyburzone a w ich miejscu powstanie apartamentowiec z funkcjami usługowymi na parterze.

„Złote Kamienice", jak mieszkańcy Gdańska zwykli nazywać obiekt, położone są przy nabrzeżu Motławy, w ciągu ul. Długie Ogrody, na obszarze reprezentacyjnej części Głównego Miasta w Gdańsku. Obiekt znajduje się na przedłużeniu Drogi Królewskiej oraz w bezpośrednim sąsiedztwie Wyspy Spichrzów, stanowiącej jedną z najprężniej rozwijających się części Gdańska.

Pod koniec stycznia 2025 roku odbyła się XII sesja Rady Miasta Gdańska na której radni przyjęli uchwałę o miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego tego terenu. Umożliwiła ona właścicielowi ( Alides Polska) wprowadzenie w miejscu obecnie istniejącego budynku biurowo-usługowego funkcji mieszkalno-usługowej. Zamiast biurowce powstanie tu więc apartamentowiec z usługami. W planie miejscowym zawarto wymóg przeprowadzenia konkursu architektonicznego.

Apartamentowiec zamiast Złotych Kamienic

Zgodnie z nowymi wytycznymi, może tu powstać obiekt o wysokości do 21 metrów, czyli 6 kondygnacji.  Na parterze, w ciągu co najmniej 80% długości elewacji mają pojawić się lokale usługowe.  Jak podaje inwestor, nowa zabudowa przygotowywana będzie z założeniem zapewnienia w niej około 240 apartamentów oraz nowych miejsc parkingowych w podziemnej hali garażowej. Również i w nowym budynku znajdzie się market spożywczy,  co stanowi odpowiedź na zgłaszane oczekiwania okolicznych mieszkańców, korzystających obecnie z oferty sklepu, działającego na parterze "Waterside". W otoczeniu ma pojawić się znacznie więcej zieleni niż obecnie.

"Mając na uwadze unikalność położenia nieruchomości w sąsiedztwie najbardziej reprezentacyjnej części Gdańska i bezpośrednio przy szlakach wodnych, będziemy szukać optymalnych rozwiązań architektonicznych, które nawiążą do historii miejsca, jednocześnie odpowiadając jakością obecnym wymogom funkcjonalnym i ekologicznym" - mówi Luiza Grunwald, dyrektor projektu Alides Polska.

Przeczytaj także: Pawilon LOT-u w Gdańsku. Od szklanego pałacu do szpecącego blaszaka>>

Złote Kamienice w Gdańsku - historia i architektura

Powstałe na przełomie XX i XXI wieku "Złote Kamienice" to typowa postmodernistyczna architektura. Są tu wieże w narożnikach, wielobarwne elewacje, złocenia, przyciemniane, lustrzane szyby, klinkiery, detale (np. z głową Meduzy) słowem wszystko, co porządny postmodernistyczny gmach posiadać powinien. To kompleks pięciu połączonych ze sobą budynków o łącznej powierzchni biurowej 12 tys. m kw. Dawny Artus Park, dziś - Waterfront, zaprojektował Stanisław Michel (1927-2020). Architekt ten, twórca wielu gdańskich kamienic i kilku wieżowców, odpowiedzialny był m. in. za Plan Szczegółowy Zagospodarowania Śródmieścia Gdańska po II wojnie światowej. W 2013 roku architekci i czytelnicy „Gazety Wyborczej” okrzyknęli go jednym z najbrzydszych budynków w Trójmieście. Złote kamienice swojego czasu pojawiały się we wszystkich polskich mediach. To właśnie tu miała swoją główną siedzibę spółka Amber Gold. Firma Alides Polska (właściciel m.in. terenu dawnej Stoczni Cesarskiej w Gdańsku) odkupiła budynek w 2021 roku od niemieckiego funduszu inwestycyjnego Deka Immobilien.

W 2024 roku inwestor pokazał projekt nowego budynku, który miałby powstać na miejscu "Złotych Kamienic"  Projekt, przygotowała pracownia Roark Studio. Miał tu powstać nowoczesny apartamentowiec o wysokości od 20 do 23 metrów z 26-metrową dominantą. Dla porównania "Złote Kamienice" bez iglic mają prawie 21 metrów, a gdański hotel PURO ma 30 metrów wysokości.

Złote Kamienice - kiedy będą wyburzone?

Rozstrzygnięcie konkursu zorganizowanego przez Miasto Gdańsk wraz z Gdańskim Zarządem Dróg i Zieleni na nową koncepcję zagospodarowania ulicy Długich Ogrodów planowane jest jeszcze w lutym tego roku, a nowy charakter okolicy zakładać ma stworzenie reprezentacyjnej ulicy z zabudową o zróżnicowanym charakterze, powiększeniem powierzchni terenów zielonych i przywróceniem nawierzchni ulicy z kostki brukowej. W jej ciągu ma zostać odtworzona aleja drzew, ograniczona zostanie liczba miejsc parkingowych, a w ciągu ulicy projekt ma zapewnić przestrzeń dla stoisk Jarmarku św. Dominika.

Inwestor planuje złożyć wniosek o pozwolenie na budowę na przełomie 2025 i 2026 roku. Na obecnym etapie harmonogram inwestycji nie jest jeszcze określony, jednak inwestor nie planuje rozpoczęcia prac rozbiórkowych obecnego obiektu wcześniej niż za 2 lub 3 lata. Do tego czasu Waterside wciąż pełnić będzie swoje obecne funkcje, zapewniając swoim najemcom powierzchnię biurową, usługową i handlową. A potem postmodernistyczne "Złote Kamienice" przejdą do historii...

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Warszawa: Roma Tower - wieżowiec na kościelnym gruncie. Miały być biura, będą mieszkania
Pod Toruniem powstanie 55-metrowy pomnik Matki Boskiej. Będzie większy niż Chrystus w Świebodzinie
Eksperymentalne osiedle domków z gruzobetonu w Warszawie. Powstało w latach 40. XX w.

Polecane

Szczepan Baum: budowniczy Pomorza [ZNANI ARCHITEKCI]
Philip Johnson - pierwszy laureat nagrody Pritzkera. Od szklanych domów po postmodernistyczne wieżowce [ZNANI ARCHITEKCI]
Szalone lata 90. Różne twarze postmodernizmu

Skomentuj:

Postmodernistyczne "Złote Kamienice" w Gdańsku do wyburzenia. Była tu siedziba Amber Gold, będzie apartamentowiec

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej