Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej
Kolorowe Pegazy z pl. Krasińskich w Warszawie zmieniły lokalizację. Jedna z ulubionych instalacji warszawiaków, stoi teraz na Polu Mokotowskim, w sąsiedztwie Biblioteki Narodowej. Przyszedł czas na oficjalne powitanie Pegazów!
Pięć kolorowych Pegazów autorstwa Beaty i Pawła Konarskich zdobiło skwer przed Pałacem Rzeczypospolitej od 2008 roku. Metalowe rzeźby powstały z okazji wystawy "Herbert - Norwid. Inspiracje śródziemnomorskie". Projektanci zainspirowali się esejem Herberta, pt. "Pegaz". Oto jego fragment:
"Pegaz jest stworzeniem nad wyraz pięknym, niemal doskonałym, dzikim, to znaczy nieoswojonym, nieokiełznanym, wolnym, niezawisłym -zaiste majestatycznym, ale nigdy nie zastygłym w pozie głupkowatych władców".
Początkowo, kolorowe Pegazy miały stać na placu Krasińskich do końca 2008 roku, który został ogłoszony przez Sejm Rokiem Herberta. Instalacja tak spodobała się jednak Warszawiakom, że postanowiono zostawić je tu na stałe. Skubały trawę w tym miejscu 16 lat! W połowie maja 2024 roku pegazy zostały zdemontowane. Pojawiły się pod koniec sierpnia na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej. Zostały odrestaurowane pod czujnym okiem artystki Beaty Konarskiej.
Oficjalne powitanie Pegazów na łące
Beata Konarska i Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień zapraszają warszawianki i warszawiaków w każdym wieku na Ponowne Powitanie Pegazów. Odbędzie się ono w sobotę 28 września na łące przy al. Niepodległości 213 o godzinie 11.000
11:00–13:00 - Oficjalne powitanie Pegazów: sitodruk na żywo / szósty Pegaz
Z okazji Ponownego Powitania Pegazów powstał okolicznościowy projekt graficzny autorstwa Beaty Konarskiej, który będzie można nadrukować sitem na przyniesione koszulki, torby i inne tekstylia w jasnych kolorach – samodzielnie lub z pomocą artystów z pracowni Kwiaciarnia Grafiki. Wspólnie stworzymy też kolejnego, szóstego Pegaza – nieco mniejszego niż pozostałe, za to znacznie bardziej kolorowego. Pomalowany Pegaz stanie w czytelniach Biblioteki Narodowej. Pegazy powita oficjalnie Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
13:00 - Międzynarodowy Festiwal Muzyki Współczesnej Mała Warszawska Jesień. Premiera kompozycji Pegazy Krzysztofa Cybulskiego: performens oraz happening Kolektywne Latanie z Pegazami
Kompozycja Pegazy Krzysztofa Cybulskiego to słowno-dźwiękowa opowieść o jednej z najbardziej charakterystycznych warszawskich rzeźb miejskich. Elektroakustyczny utwór powstał w toku wspólnych eksperymentów i improwizacji z uczniami klasy 5a i 6a Szkoły Podstawowej nr 32 w Warszawie, przy wsparciu wychowawczyni klasy, pani Moniki Szulc.
Z okazji Ponownego Powitania Pegazów uczniowie zaprezentują performens przygotowany podczas warsztatów z Beatą Konarską we współpracy z Moniką Szulc, inspirowany historią i symboliką Pegaza. Po performensie, stanowiącym swojego rodzaju preludium do kompozycji Krzysztofa Cybulskiego, zapraszamy na oficjalną premierę utworu i Kolektywne Latanie z Pegazami:
Masz dość́ prozy życia i chcesz przez chwilę polatać́? Przytłaczają Cię stres, pośpiech, kryzysy, wojny, katastrofa ekologiczna, szkoła, uczelnia, praca? Kompozycja Krzysztofa Cybulskiego trwa 3 minuty — to idealny czas, by polatać́ przy jej dźwiękach. Wystarczą skrzydła wyobraźni. Można latać́ tak, jak podpowiadają dusza i ciało – statycznie lub dynamicznie. Idąc, skacząc, tańcząc, machając rękami i nogami lub po prostu leżąc, siedząc czy stojąc i szybując tylko w wyobraźni. Nasze wspólne latanie będzie totalnie inkluzywne – dla każdego, kto potrzebuje chwili oderwania od rzeczywistości lub jest po prostu ciekaw, jak to jest polatać́ razem z innymi na pięknej polanie z Pegazami. Trzy minuty odlotu!
Zapraszamy!
Skomentuj:
Ponowne Powitanie Pegazów. Skubią trawę na Polu Mokotowskim, tuż przy siedzibie Biblioteki Narodowej