Pomost na Jeziorze Słupeckim projektu Pawła Grobelnego
Właśnie powstał pierwszy element zagospodarowania jeziora słupeckiego w Wielkopolsce – pomost w kształcie połączonych ze sobą dwóch okręgów.
Pomost ten jest pierwszym z wielu elementów promenady powstającej nad jeziorem w Słupcy w Wielkopolsce. Autorem koncepcji jest wielokrotnie nagradzany za projekty przestrzeni publicznych Paweł Grobelny. Zaprojektował on zarówno zagospodarowanie przestrzenne powstającej na jeziorem słupeckim promenady, jak i poszczególne jej elementy – pomosty, siedziska, platformy do siadania, boisko do gry w bule i inne obiekty rekreacyjne. Ukończenie realizacji całej promenady zaplanowane jest na koniec tego roku.
Bardzo zależało mi na wpisaniu się w istniejący kontekst, projektowanie raczej mniejszych obiektów przestrzennych, które dobrze wpiszą się w naturę, i będą wykorzystywać jej walory, a nie konkurować z nią. Poszczególne platformy i tarasy widokowe mają zaprosić mieszkańców Słupcy do częstego korzystania z tej przestrzeni. Cieszę się także, że pomimo, że projekt jest jeszcze w trakcie realizacji, jest bardzo dobrze odbierany przez mieszkańców Słupcy.
Projekt ten, jak wiele innych realizacji Pawła Grobelnego, charakteryzuje się minimalizmem i wykorzystaniem naturalnych materiałów – szczególnie drewna. Dodatkowo bardzo ważne jest dla niego umiejętne połączenie zieleni z architekturą.
Paweł Grobelny od wielu lat specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni publicznych i przestrzeni okalających budynki biurowe, hotelowe i mieszkalne. Realizacje jego autorstwa znajdują się między innymi w ogrodzie Albertine okalającym Bibliotekę Królewską w Brukseli oraz w największym parku miejskim w Szanghaju. Paweł Grobelny jest także autorem serii mebli miejskich dla paryskiej dzielnicy biznesu La Défense oraz w dzielnicy Parlamentu Europejskiego w Strasburgu. Rok temu zrealizował także zagospodarowanie przestrzenne placu ratuszowego w hiszpańskiej stolicy La Rioja - w mieście Logroño.
www.pawelgrobelny.com
Skomentuj:
Pomost na Jeziorze Słupeckim projektu Pawła Grobelnego