Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Salone del Mobile w Mediolanie

mat. prasowe
Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Design Week Milano - mt. prasowe

Salone del Mobile w Mediolanie to najsłynniejsze wnętrzarskie targi na świecie. Podczas tegorocznej odsłony pojawi się tam pomnik konny polskiej artystki, Izy Rutkowskiej. Jej praca będzie zestawiona z figurą Vittorio Emanuele II, tak bardzo różniącej się pod względem formy. Autorka zmienia symbolikę pomnika konnego, również poprzez współtworzenie przestrzeni publicznej z udziałem użytkowników.

Co artysta ma na myśli...

Prezentowany pomnik był już prezentowany szerszej publiczności - po raz pierwszy stanął bowiem w 2020 roku w Hiszpanii, naprzeciwko pomnika Baldomero Espartero. Artystka celowo zestawiła ze sobą te dwie formy - hiszpańskiego premiera, znanego z tłumienia ruchów niepodległościowych w Ameryce Łacińskiej w czasie największych podbojów kolonialnych, oraz swoją pracę - przeskalowanego konia na biegunach, który nie tylko kojarzy się z dziecięcą zabawką, ale również "pozwala się dosiadać" przypadkowym przechodniom. Zabieg ten miał pokazać, jak duża siła sprawcza drzemie we współczesnym społeczeństwie, w mieszkańcach miasta - a także przypomnieć, że o kształcie i znaczeniu przestrzeni publicznej powinni decydować wszyscy jej użytkownicy, a nie określona, wąska grupa osób. Rzeźba podkreśla też wartość współpracy między ludźmi- na konia nie da się wejść samodzielnie, potrzebna jest do tego celu pomoc innych - podobnie, jak nie da się wejść na szczyt, czyli osiągnąć sukcesu, w pojedynkę.

Pomnik konny Rutkowskiej zwraca ponadto uwagę na opresyjność pomników i niesprawiedliwość, z jaką cały czas projektuje się przestrzenie publiczne, bez uwzględniania potrzeb użytkowników - i bez ich udziału. Artystka nie chce jednak namawiać do burzenia istniejących form, a jedynie dawać alternatywę prowadzącą do zmiany mentalnej. We wrześniu jej pomnik stanie w Mediolanie zestawiony z figurą Vittorio Emanuele II podczas Salone del Mobile, a zaraz potem we Francji w kontekście pomnika konnego Ludwika XIV.

Salone del Mobile w Mediolanie

Salone del Mobile w Mediolanie to najsłynniejsze wnętrzarskie targi na świecie. Co roku do tego pięknego miasta przybywają wielbiciele designu, architekci oraz rzemieślnicy z całego świata. Marki i projektanci prezentują nowości w swoich ofertach, a przedstawiciele mediów zdają relacje z wydarzeń. Tegoroczna edycja będzie jednocześnie jubileuszową - targi Salone del Mobile odbędą się bowiem po raz sześćdziesiąty. Zwykle są organizowane wiosną, tym razem jednak, w związku z pandemią, targi odbędą się dopiero we wrześniu (w dniach 5-10.09).

Zmierz się z pomnikiem

Dla wszystkich, którzy "mają potrzebę rozprawienia się z opresyjnymi pomnikami w swojej okolicy", artystka przygotowała alternatywę. Z jej strony internetowej można pobrać szablon z figurą konia do wydrukowania i złożenia w domu. Potem wystarczy już tylko udać się pod obiekt, z którym chcemy się symbolicznie rozprawić. Zdjęcia zestawionych pomników można wysłać artystce w celu zestawienia ich i pokazania skali problemu.

Model do pobrania: http://izarutkowska.com/pomnik-konny

Iza Rutkowska - artystka, która tworzy przestrzenie integracji wspólnie z użytkownikami. Założycielka Fundacji Form i Kształtów, Studia Zoochitecture oraz Międzynarodowej Szkoły Pukania do Drzwi. Reżyserka filmu „Podwórko im. Wszystkich Mieszkańców”. Współpracuje z samorządami miast, licznymi organizacjami pozarządowymi, domami kultury oraz instytucjami sztuki w Polsce i za granicą. Realizowała projekty między innymi w Intermediae Matadero w Madrycie, Parku Roberto Burle Marxa w Sao Paulo, Parku Stromovka w Pradze, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Galerii Narodowej w Dżakarcie czy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Bolonii. Jej działania z pogranicza architektury, designu i performansu skupiają się na nadawaniu nowych form i kształtów przestrzeni publicznej. Angażują ludzi z różnych środowisk i w każdym wieku. Bywają efemeryczne, ale częściej przeradzają się w długi proces integracji lokalnej.

Taki model można ściągnąć ze strony www artystki, a następnie skleić i uczynić z niego dekorację wnętrza. - mat. prasowe
Udostępnij

Przeczytaj także

Nova Marina Gdynia - nowy dom polskiego żeglarstwa przy Molo Południowym. Architektura nawiązuje do modernistycznych…
Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Chełmie. Po starym budynku zostanie tylko część piwnic
Czy w Kielcach powstaną trzy 21-piętrowe wieżowce? Inwestor planuje też basen dla nurków

Polecane

Weź udział w konferencji „Future Builders 2024”. Już 16 października wybitni architekci i eksperci będą debatować…
Hotel Warszawa Art Fair 2024 po raz trzeci w Warszawie
Gdyński Modernizm w Obiektywie 2024. Zobaczcie najlepsze zdjęcia!

Skomentuj:

Pomnik konny Izy Rutkowskiej na Salone del Mobile w Mediolanie

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej