Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Mirosław Nizio przygotował zwycięski projekt [WYNIKI KONKURSU]

Redakcja Pressland/WG

Rozstrzygnięto właśnie konkurs na koncepcję architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Bitwy Warszawskiej 1920, który stanąć ma na na placu Na Rozdrożu w Warszawie. Zwyciężył projekt pracowni Mirosława Nizio. Pomnik będzie monumentalną, skręconą bryłą o wysokości 23 metrów.

Poznaliśmy wyniki konkursu na koncepcję architektoniczno-rzeźbiarską pomnika Bitwy Warszawskiej 1920. Zwycięzcą został Mirosław Nizio wraz z zespołem Nizio Design International. Pomnik będzie miał formę wysokiej na 23 metry, skręconej wokół własnej osi (przeciwnie do ruchów wskazówek zegara) bryły, u podnóża której znajdzie się gwiaździsta fontanna.  Na szczycie obelisku widnieć będzie data 1920. Radni Warszawy zdecydowali, że pomnik stanie na terenie na terenie okrągłego placyku z fontanną na pl. Na Rozdrożu.

Mirosław Nizio to architekt odpowiedzialny za kilka stołecznych inwestycji kulturalnych. Stworzył on m.in. koncepcję wystawy stałej w Muzeum Powstania Warszawskiego i Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Spod jego kreski wyszedł projekt wystawy w Muzeum Polskiej Wódki.  Pracownia Nizio Design International tworzy wystawy w całej Polsce. Do ich projektów należy m.in. Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej czy muzeum upamiętniające życie w typowym sztetlu w synagodze w Chmielniku. W 2015 roku Mirosław Nizio otrzymał Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

 

Warszawa - uchwała krajobrazowa unieważniona! Wojewoda mazowiecki zadecydował

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł unieważnił warszawską uchwałę krajobrazową - akt prawa regulujący m.in. kwestie reklam i szyldów w przestrzeni miejskiej, stawiania ogrodzeń czy obiektów małej architektury.

Czytaj więcej >>

Konkurs na pomnik upamiętniający cud nad Wisłą, ogłoszono w grudniu 2019 roku. W skład sądu konkursowego pod przewodnictwem Marleny Happach (architekt, dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego) weszło aż 20 osób - przedstawicieli władz miasta, władz państwowych, architekci, urbaniści i historyczny. Zakwalifikowano w sumie 85 projektów. Ostatecznie wpłynęło 58 propozycji. Ostatecznie sąd konkursowy za najlepszą pracę uznał projekt Nizio Design International.

Wytyczne konkursu nie określały formy pomnika. Uczestnikom pozostawiono swobodę w doborze artystycznego środka wyrazu. Na szczęście zwyciężył prosty lecz symboliczny i przemyślany projekt. Tak inny od 200-metrowego łuku triumfalnego (zaproponowanego przez Jana Pietrzaka), który zgodnie z życzeniem niektórych stanąć miałby w nurcie Wisły.

Pracowni Mirosława Nizio zostanie udzielone zamówienie na uszczegółowienie jego projektu, w trybie negocjacji z wolnej ręki. Przedstawiciele rządu i miasta chcą, aby pomnik został odsłonięty w setną rocznicę Bitwy Warszawskiej -15 sierpnia 2020 roku.

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

W hołdzie Krzysztofowi Pendereckiemu - wystawa zaprojektowana przez Nizio Design International w Europejskim Centrum…
Memoriał Ofiar Wielkiego Głodu w Kijowie. Nowy projekt Nizio Design International
Wystawa projektów na 15-lecie pracowni Nizio Design

Skomentuj:

Pomnik Bitwy Warszawskiej 1920. Mirosław Nizio przygotował zwycięski projekt [WYNIKI KONKURSU]

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej