Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polsko-czeska „Ściana kultury”. Dwa murale w Pradze i Warszawie upamiętnią drogi do wolności w latach 1980-89

Mat. prasowe/red. WG

“Mierz wysoko - ściana kultury” - pod tym hasłem Narodowe Centrum Kultury, we współpracy z Good Looking Studio, realizuje projekt artystyczny. Jest to forma upamiętnienia drogi do wolności Polski i Czech w latach 1980-89.

“Ściana kultury” - wizyta studyjna w Gdańsku
“Ściana kultury” - wizyta studyjna w Gdańsku
Fot. Radek Suszko

Kolaż sztuki i historii

Ośmiu artystów, dwa murale, jeden projekt – tak można scharakteryzować założenia projektu, który zostanie przeniesiony na ściany w Pradze i Warszawie. Będą one inspirowane historią ruchu solidarnościowego, który rozpoczął się w Polsce, oraz jego wpływu na przemiany kulturowe i społeczno-polityczne w Europie Środkowo-Wschodniej. 

W gronie zaproszonych do współpracy ośmiu artystów  z Polski i Czech znaleźli się: Karol Banach, Kinga Offert, Olga Fedirko, Kasia Majewska, Aliona Baranova, Martina Fischmeister, Marek Kulhavy i Barbora Idesova

Każdy z nich stworzy swój projekt, będący efektem wizyt studyjnych i indywidualnych wizji ilustratorów. Z tak zróżnicowanych interpretacji powstanie finalny projekt, w formie kolażu. Zostanie on ręcznie namalowany na dwóch ścianach, w Pradze i Warszawie. W ten sposób zrodzi się wielkie, międzynarodowe dzieło sztuki ponad granicami, o wyjątkowej symbolice historycznej.

 

W poszukiwaniu inspiracji

Projekt został zapoczątkowany wspólną wizytą studyjną ilustratorów w Trójmieście. Miała ona na celu przybliżenie historii i natchnienie artystów duchem czasów przemian społeczno-politycznych lat 80.

Dzięki zaproszeniu do współpracy gdyńskiego Stowarzyszenia Traffic Design, możliwe było przekonwertowanie tych kilku dni pełnych inspiracji na działania kreatywne. Każdy z ilustratorów otrzymał zadanie stworzenia tematycznego projektu, a następnie własnoręcznego namalowania go. Miejską galerią sztuki stały się przęsła Węzła Pokoju w Gdyni. W rezultacie powstało osiem murali. Każdy z nich wskazuje na kluczowe dla historii Polski i Czech wydarzenia, ale w charakterystycznej dla artystów konwencji, zachęcając przy tym odbiorców do własnej interpretacji. 

Kolejną destynacją w procesie kreowania wizji i poszukiwania twórczych impulsów była czeska Praga. Liczne wizyty w instytucjach kulturalnych, poznanie historii miasta i czeskiej perspektywy na proces zmian politycznych w latach 80. XX. Wieku, okazały się dopełnieniem doświadczeń z wizyty w Polsce.

Unikalne dzieło

Obecnie trwają prace kreatywne artystów nad indywidualnymi projektami i stworzeniem z nich kolażu, który ozdobi ściany w stolicach Polski i Czech. Efekt kilku miesięcy starań poznamy 9 października. Tego dnia, o godzinie 10:30 odbędzie się odsłonięcie murali w Pradze i Warszawie.

“Zaproszenie Narodowego Centrum Kultury do upamiętnienia tak istotnych wydarzeń przyjęliśmy bardzo entuzjastycznie. Historia związana z ruchem społecznym, który doprowadził do zmian i jego działalnością powinna być powszechnie znana, więc cieszymy się, że możemy dołożyć cegiełkę do krzewienia pamięci historycznej. Postanowiliśmy stworzyć coś unikalnego, o międzynarodowym charakterze i formie, której dotąd nie zrealizowano. Liczymy, że niecodzienna idea kreatywna walnie przyczyni się do zainteresowania odbiorców i mediów historią, która doprowadziła do przełomowych wydarzeń w historii nie tylko Polski, ale całej Europy Środkowo-Wschodniej.” - mówi Bartek Leśniewski, współzałożyciel Good Looking Studio.

Prace w ramach projektu zostały dofinansowane ze środków programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kultura Inspirująca”. 

Zobaczcie teaser:

Skomentuj:

Polsko-czeska „Ściana kultury”. Dwa murale w Pradze i Warszawie upamiętnią drogi do wolności w latach 1980-89