Polski Hak według projektu pracowni Medusa Group
Projekt zagospodarował działkę na półwyspie otoczonym wodami Motławy i Martwej Wisły, w ważnym historycznie regionie Gdańska. Architekci z Medusa Group skonfrontowali nowe potrzeby mieszkańców miasta z genem przemysłowym okolicy i zaproponowali współczesną architekturę mieszkaniową, kreśląc obiekt wielorodzinny o wysokim standardzie z dodatkową przestrzenią usługową.
Intencją inwestora było stworzenie luksusowej, wygodnej i pięknej przestrzeni do mieszkania. Wysunięty cypel, otoczony wyraźnie przemysłowym klimatem, mocno zainspirował architektów.
Bryłę budynku uformowali wzór stosu portowych kontenerów, których masywne sylwety definiują charakterystyczne krajobrazy współczesnych nabrzeży portowych. Modułowe, powtarzalne gabaryty projektanci przełożyli na język architektury. W "stosie kontenerów" z łatwością wycięli loggie i tarasy, częściowo osłonięte od surowych nadmorskich wiatrów, ukształtowali kameralny dziedziniec oraz większe powierzchnie przestrzeni wspólnych.
Powtarzalne moduły tarasów tworzących elewację dały możliwość zastosowania elementów prefabrykowanych, co pozwala na większą kontrolę jakości i przyspiesza realizację przedsięwzięcia.
Ażurowe, czasem przeszklone tarasy wypełnić się miały zielenią i ludźmi, a widok z tych przestrzeni miał potwierdzać wyjątkowość tej lokalizacji. Pomimo industrialnej inspiracji, całość miała się wyrażać wysoką jakością, dobrym detalem, a przesunięte względem siebie tarasy dawać dużo intymności ich użytkownikom. W apartamentach i częściach wspólnych umieszczono panoramiczne przeszklenia, drewniane deki tarasów oraz chroniące od kapryśnych warunków atmosferycznych przesłony i zadaszenia.
Niezwykle ważną rolę architekci z Medusa Group przypisali zieleni, która pojawiła się na dachach, tarasach oraz dwupoziomowym patio. Inspiracją stał się charakterystyczny krajobraz bałtyckiego wybrzeża - wydmy porośnięte trawami, plaża ze złotym piaskiem i wyrzuconymi na brzeg konarami drzew oraz sosnowy las, który najlepiej radzi sobie z surowym nadmorskim klimatem.
***
Projekt pracowni Medusa Group został zgłoszony do konkursu na zagospodarowanie opisanego terenu, nie wygrał go jednak, więc nie będzie realizowany.
- Więcej o:
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?