Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Polska Zagroda w budowie. Transformacja typowego wiejskiego gospodarstwa w nowoczesną rezydencję

mat. architektów/red. WG

Pięć nowoczesnych domów-stodół otacza stary, zrewitalizowany dom. Zaglądamy na budowę Polskiej Zagrody, zaprojektowanej przez Bogusław Barnasia z BXBstudio.

Polska Zagroda w budowie. Proj. BXBstudio Bogusław Barnaś
Polska Zagroda w budowie. Proj. BXBstudio Bogusław Barnaś
Fot. BXBstudio Bogusław Barnaś

Projekt Polskiej Zagrody powstał w pracowni BXBstudio Bogusław Barnaś w 2017 roku. Zakładał on przekształcenie typowego wiejskiego gospodarstwa w nowoczesną rezydencję. Pozwolenie na budowę otrzymano w kwietniu 2018. Prace ruszyły. Dziś projekt Polskiej Zagrody jest fazie realizacji, a my możemy zajrzeć na plac budowy.

Projektowana Polska Zagroda ma unikalną bryłę, której forma wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, które staraliśmy się zachować

- mówi autor projektu, Bogusław Barnaś z BXBstudio.

W miejsce pięciu istniejących budynków gospodarczych przeznaczonych do rozbiórki, powstaje pięć współczesnych Stodół Polskich. Budynki te tworzą ciekawą przestrzeń - z jednej strony powstał kameralny dziedziniec razem z istniejącym, historycznym, Domem Starym, który został zrewitalizowany, a z drugiej strony niezwykle dynamicznie otwierają się na otaczający krajobraz, pełen bujnej zieleni i niewielkich stawów.

Zobacz także: Folwark w Chorowicach popadał w ruinę. Właściciele dali mu drugie życie>>

Budowa Zagrody Polskiej - istniejąca i projektowana Nowoczesna Stodoła.
Budowa Zagrody Polskiej - istniejąca i projektowana Nowoczesna Stodoła.
Mat. BXBstudio Bogusław Barnaś

Stodoła pierwsza zlokalizowana przy wjeździe na posesje to garaż ze znajdującą się powyżej siłownią. Zastosowano tu wyłącznie drewno - zarówno jako materiał konstrukcyjny, jak i wykończeniowy. Jak zaznacza Bogusław Barnaś, już wjeżdżając do garażu mieszkańcy mają się czuć, jakby znaleźli się w drewnianej spektakularnej wiejskiej stodole.

Stodoła druga to strefa wejścia, która otwiera się przeszklonym podcieniem na przyległy dziedziniec. Transparentna fasada została pokryta ażurowymi drewnianymi łuskami, które nawiązują do ornamentu zdobiącego wejście Domu Starego.

Stodoła trzecia to strefa dzieci oraz centralnie zlokalizowany hol główny. Stodoła czwarta mieści kuchnie otwartą na dziedziniec oraz dwa gabinety zlokalizowane po przeciwnej stronie w sąsiedztwie gęstej zieleni i stawu.

Stodoła piąta to dwupoziomowa przestrzeń dzienna, która jako jedyna w domu posiada otwarcie na wszystkie strony świata - wewnętrzny dziedziniec, otaczający krajobraz jak również zadaszony taras kominkowy. W całości przeszklona ściana szczytowa dwupoziomowego salonu otwiera się na ażurową strukturę drewnianego, zewnętrznego tarasu, wyposażonego w przesuwne przegrody. Jest to zamierzone nawiązanie do rozebranej drewnianej stodoły zlokalizowanej właśnie w tym miejscu. Na piętrze znajduje się sypialnia małżeńska przyległa do pomostu, który prowadzi nas w krainę otaczających dom jezior. Na poddaszu zlokalizowano kameralne pomieszczenie widokowo-kontemplacyjne.

Co ciekawe, model architektoniczny Polskiej Zagrody stał się głównym bohaterem i myślą przewodnią animowanego filmu ArchiPaper autorstwa Unique Vision Studio. Więcej o filmie ArchiPaper przeczytacie tu>>

Trzeba przyznać, że Polska Zagroda już teraz wygląda imponująco. Nie możemy się doczekać efektu końcowego!

Polska Zagroda

Projekt: BXBstudio Bogusław Barnaś

Wizualizacje i opracowanie graficzne: BXBstudio Bogusław Barnaś

Powierzchnia: 627,48 m2

Lokalizacja: Polska

Data: 2017-2018

Klient: Prywatny

Status: W trakcie realizacji, pozwolenie na budowę 04.2018

Skomentuj:

Polska Zagroda w budowie. Transformacja typowego wiejskiego gospodarstwa w nowoczesną rezydencję