polska architektura
Folwark w Chorowicach popadał w ruinę. Nowi właściciele dali mu drugie życie [METAMORFOZA]
Gdy nowi właściciele po raz pierwszy zobaczyli pozostałości po XIX-wiecznym dworku, zabudowania popadały w ruinę. Pojawiła się nawet możliwość wykreślenia dworku z rejestru zabytków, z której w końcu nie skorzystali.
Burzą 10-piętrowy blok przy Świętokrzyskiej 36
To ostatnie chwile warszawskiego bloku przy ulicy Świętokrzyskiej 36. 10-piętrowiec wybudowano w latach 60. według projektu Hanny Lewickiej i Wojciecha Piotrowskiego. Jego miejsce ma zająć nowy biurowiec - PHN Tower.
Dom z klocków zamiast mieszkania w bloku. Budowa trwała tydzień
Para architektów zamieniła 50-metrowe mieszkanie na wolnostojący dom o tej samej powierzchni. Z założenia koszty budowy i utrzymania budynku nie mogły przewyższać kosztów mieszkania w bloku.
Kolejny plac na glanc. Metamorfoza zaniedbanego podwórka
To już siódme odnowione podwórko w ramach cyklicznego projektu Plac na Glanc. Metamorfoza zaniedbanej przestrzeni wspólnej była możliwa dzięki współpracy architektów i mieszkańców. Projekt opracowali Grzegorz Layer, Ewa Labus-Janusz i Michał Centkowski.
Sprzątamy reklamy - nowe narzędzie do walki z reklamami w miastach
Stowarzyszenie Miasto Moje A w Nim startuje 11 października z wirtualnym poradnikiem reklamowym dla wszystkich zainteresowanych estetyką przestrzeni publicznej.
Kolory niesamowitej słowiańszczyzny, czyli najgorzej pomalowane osiedle w Polsce
Chcieli znaleźć najlepiej pomalowane osiedle lub chociażby przyzwoity blok z wielkiej płyty, który cieszy oko. Autorzy bloga Krowderska wybrali się na spacerze po Krakowie, gdy ich wzrok ściągnęły fasady na osiedlu Nowy Prokocim...
Mają zaspokoić głód mieszkań - osiedla z tanimi lokalami na wynajem [WYWIAD]
W Polsce brakuje trzech milionów mieszkań. Nie każdego stać na kupno czterech kątów. Czynsze również nie są niskie, często pochłaniają gros zarobków. Jednym z rozwiązań tego problemu ma być budowa osiedli z lokalami na wynajem w ramach programu Mieszkanie Plus.
Plac Centralny 1:1. Pierwsza w Polsce instalacja typu"baugespann"
Na dzień przed otwarciem wystawy głównej festiwalu Warszawa wBudowie, na placu Defilad stanie 8 stalowych tyczek, każda o wysokości26 metrów, które wyznaczą zarys pierzei przyszłego placu Centralnego.Ich montaż rozpoczął się już 3 października.
Warszawa w Budowie: otwarcie wystawy głównej
To właśnie wokół Placu Defilad toczy się tegoroczna edycja festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE. Wystawa główna prezentuje różne oblicza miejsca ukształtowane przez historię oraz procesy transformacji. To punkt wyjścia dla oczekiwanego dzisiaj kroku do przodu i zajęcia się na nowo niezagospodarowaną przestrzenią. Otwarcie wystawy odbędzie się w niedzielę 8 października 2017.
"Nie ma kilku tematów jest jeden wielki - miasto przyszłości" Archiblok na ŁDF [Relacja z dyskusji]
"Architektura to dyrygowanie kosmosem, a nie rozstawianie dupereli w krajobrazie" - słowa Jacka Damięckiego przytoczone podczas tegorocznego Archibloku na Łódź Design Festival wybrzmiały wyraźnie. Architekci, zamiast zatrzymywać się przy konkretnych realizacjach, mówili o problemach współczesnego świata, na które trzeba znaleźć odpowiedź. Dyskusję moderował Filip Springer.
Neonowe zwierzęta w PRL-u [PRZEGLĄD]
Kot, krowa i drób wszelaki. To one rządziły Polską! Po zmroku wynurzały się z ciemności i wskazywały mieszkańcom, gdzie jest sklep, gdzie bar, a gdzie fabryka.
(U)życie miasta - premierowy pokaz filmu Bryły na Łódź Design Festival
Już w najbliższą niedzielę 8 października w ramach Łódź Design Festival będzie można obejrzeć premierowy pokaz filmu dokumentalnego pt. (U)życie miasta.
Wyniki make me! Przyczepka rowerowa, kredki z gleby i poetycka ceramika
Nagroda główna w konkursie make me! organizowanym przez Łódź Design Festival trafiła do Benno Bruckscha za projekt "Ziemia Wosk Ołówek - Kredki z gleby". Nagrody specjalne jury przyznało Janowi Liberze oraz Magdalenie Kucharskiej.
VELO7: projekt sklepu wokół dwóch kółek
VELO7 to ludzie pozytywnie zakręceni na punkcie dwóch kółek, którzy swoją pasją dzielą się z innymi. Oferując swoim klientom najwyższej jakości rowery, postanowili przygotować dla nich również wyjątkowe miejsce, które tę pasję będzie odzwierciedlało. Zadanie to powierzyli zaprzyjaźnionej pracowni mode:lina.
Dom Yogiczny - jednorodzinny dom ze studiem Yogi
Dom Yogiczny zaprojektowany przez Małgorzatę Włodarczyk i Marcina Włodarczyka to jedna z kilku realizacji, która będzie reprezentować Polskę na tegorocznej wystawie pt. "Domy Jednorodzinne w Krajach Grupy Wyszehradzkiej."
Jak sprzedać dziurę w ziemi? Deweloperskie grzechy i grzeszki
Zakup własnego M to dla wielu z nas spełnienie marzeń. Aby wprowadzić się "na swoje", często jesteśmy skłonni przez wiele lat ponosić różne wyrzeczenia, chociażby w postaci spłaty rozpisanego na 30 lat kredytu hipotecznego, którego kolejne raty często spędzają nam sen z powiek. Niestety, nie każde mieszkanie da się zamienić w przytulne gniazdko, a niektóre osiedla nigdy nie stworzą prawdziwego miasta. Jak nie dać się złapać na kolorowe wizualizacje i co zrobić, aby sen o własnym mieszkaniu nie zamienił się w prawdziwy koszmar?
Nordic Haven - apartamentowiec nad Brdą w Bydgoszczy
26,4 tys. mkw. powierzchni użytkowej, 55 metrów wysokości i 16 kondygnacji naziemnych - tak w liczbach prezentuje się inwestycja Nordic Haven w Bydgoszczy. Nad Brdą stanął nowoczesny budynek, z którego roztacza się widok na Bydgoszcz i Wyspę Młyńską.
Pamiątka z Gdyni w duchu Miesa van der Rohe [KONKURS]
Gdynia z modernizmu słynie. Przyczynili się do tego również animatorzy Gdyńskiego Szlaku Modernizmu. W ciągu niemal 8 lat rozpropagowali wyjątkową architekturę tego miasta. Teraz ogłaszają konkurs na projekt pamiątki. Zwycięska praca stanie się oficjalną pamiątką dla turystów zainteresowanych Gdynią i jej kulturą.
Działka marzenie - a jednak kryją się pewne pułapki. Dom w Rowniu [PROJEKT]
Piękna lokalizacja? Kiedy podjeżdża się do działki, widać jedynie pole ze ścianą lasu na horyzoncie, niebo i wodę. Właściwie tylko droga może nie pasować do landszaftu. Jednak ten pozorny ideał kryje pewne pułapki.
Architekci projektują własną pracownię. Tak wygląda biuro mode:liny
Siedziba Opera Software we Wrocławiu zaprojektowana w pracowni mode:lina została uznana za najlepiej zaaranżowaną przestrzeń biurową na świecie w 2016 roku. Teraz architekci stworzyli własne miejsce do pracy. Zobaczcie, jak wygląda ich studio na poznańskich Jeżycach.
Detale ocalone od zapomnienia. W Łodzi powstaje lapidarium
Wyrwane z kontekstu detale przechowują pamięć nieistniejących już budynków. Do tej pory leżały w magazynie miejskiego konserwatora zabytków. Teraz Łódź przygotowuje dla nich nowe miejsce. W budżecie miasta zarezerwowano 12,7 mln złotych na przebudowę dawnego komisariatu policji. W budynku przy ulicy Kościuszki 19 powstanie Lapidarium Detalu Architektonicznego.
Dom jednorodzinny na niewielkiej działce [PROJEKT]
Dom zlokalizowany jest w Rembertowie i wpisany w istniejącą tkankę dzielnicy domów jednorodzinnych. Projekt opracowała Pracownia Projektowa Bień Architekci.
Metamorfoza Fortu X. Hotel w XIX-wiecznej twierdzy Toruń
Fort X, będący częścią Twierdzy Toruń, zostanie zaadaptowany na hotel. Koncepcję przebudowy opracowali architekci z pracowni Archigeum Pracownia Reżyserii Architektury.
Sklep sieci Biedronka w zabytkowym budynku w Łodzi
Dawniej w ceglanym budynku przy ulicy Ogrodowej w Łodzi mieściła się stołówka i dom kultury dla pracowników fabryki Izraela Poznańskiego. Dziś budynek wyremontowano, a w środku od 21 września zacznie działać sklep sieci Biedronka.
Nowy odcinek bulwarów w Warszawie niczym zielona oaza. Wyniki konkursu
Znamy wyniki konkursu na projekt nowego odcinka bulwarów. Zwycięskie rozwiązanie ucieszy tych, którzy narzekali, że na nabrzeżu dotychczas zaprojektowano zbyt mało zieleni. Wygrała koncepcja pracowni WXCA.
Dom podmiejski. Willa z drewna i szkła na przedmieściach Warszawy
W tym wypadku zadanie architektów z pracowni Z3Z polegało na stworzeniu wygodnego domu na silnie zurbanizowanych i nieuporządkowanych przestrzennie przedmieściach Warszawy.
Traffic Design kontra pasteloza. Odmienili gdyński blok i na tym nie koniec
Majtkowy róż, soczysty pomarańcz czy wyblakły seledyn królują na osiedlach jak Polska długa i szeroka. O to, by nowej fasady gdyńskiego bloku nie trawiła pasteloza, zadbało Stowarzyszenie Traffic Design. Na tym wzorcowym remoncie nie kończą starcia z pstrokacizną.
Forma otwarta Zofii i Oskara Hansenów
Stworzona przez Oskara i Zofię Hansenów teoria Formy Otwartej była osią ich działalności architektonicznej, artystycznej i pedagogicznej.
Dom modelowy. Projekty osiedli z mieszkaniami na wynajem [WYNIKI KONKURSU]
Konkurs na modelowy dom wielorodzinny w ramach programu Mieszkanie Plus miał wyłonić nowe rozwiązania projektowe, które zostaną wykorzystane przy budowaniu tanich mieszkań na wynajem. Koszt ich budowy nie mógł przekroczyć 2 tys. za mkw w stanie deweloperskim.
Przewrotna niby-rezydencja stanie nad zapomnianą rzeką w Katowicach
W ramach tegorocznej edycji Street Art Festival w Katowicach Jakub Szczęsny, pierwszy polski architekt, którego obiekt znalazł się w stałej kolekcji Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, zaproponował projekt, którego celem jest zwrócenie uwagi na sytuację zapomnianej rzeki Rawy w Katowicach.