polska architektura

  • Wieża Wodna we Fromborku

    Wieża Wodna we Fromborku - najstarsza w Polsce, druga w Europie

    Wieża Wodna we Fromborku jest elementem najstarszego na terenie Polski i drugiego w Europie (po Augsburgu) średniowiecznego wodociągu. Wedle tradycji, autorem systemu był nasz genialny naukowiec i astronom Mikołaj Kopernik. Nie jest to jednak możliwe, bo wodociąg powstawał w latach 1571–1572, czyli 28 lat po śmierci astronoma.

  • Wita 77 - widok z lotu ptaka

    Wita 77 - nowa inwestycja na gdańskiej Strzyży

    Ruszyła budowa nowego kompleksu mieszkaniowego Wita 77 w Gdańsku. Inwestycja, firmowana przez trójmiejskiego dewelopera Invest Komfort, powstaje w dzielnicy Strzyża. Za projekt architektoniczny odpowiada Marek Łańcucki z pracowni Studio Maarte.

  • Tarasy widokowe na Varso Tower

    Taras widokowy na Varso Tower. Kiedy otwarcie?

    Na Varso Tower, najwyższym budynku w Unii Europejskiej niebawem rozpoczną się prace nad tworzeniem nowej przestrzeni. Tarasy widokowe na 49. i 53. piętrze stworzy firma Magnicity. Oficjalnie mają zostać otwarte latem 2025 roku.

  • Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Proj. Tremed

    Dworzec Metropolitalny w Lublinie - jeden z najefektowniejszych dworców w Polsce

    Nowo otwarty Dworzec Metropolitalny w Lublinie, zaprojektowany przez architektów z pracowni Tremend, utożsamia współczesne rozumienie architektury, łącząc nowoczesne rozwiązania i technologie z dbałością o środowisko oraz potrzeby mieszkańców. Nic dziwnego, że tak szybko zyskał miano jednego z najefektowniejszych dworców w Polsce.

  • Muzeum Czekolady w Warszawie

    Muzeum Czekolady w Warszawie. Tabliczka czekolady czy bombonierka z pralinami?

    Muzeum i fabryka Wedla w Warszawie zostanie otwarte już jesienią 2024 roku. Będzie to jedyne muzeum czekolady o takiej skali w całej Europie Środkowo-Wschodniej. Przy współpracy z firmą Arup powstał obiekt w kształcie czekoladowych kostek. Czym będzie zachwycać nowe muzeum Wedla?

  • Willa w Radości. Proj. Exterio

    Zatopiona w lesie willa w Radości. To projekt pracowni Exterio

    W Radości architekci z pracowni Exterio zaprojektowali luksusową willę zatopioną w lesie. To tutaj nagrywano reality show "Doda.12 kroków do miłości".

  • Strażnik Wieczności w Górach Bystrzyckich

    Strażnik Wieczności, czyli tajemniczy posąg w Górach Bystrzyckich

    W Górach Bystrzyckich (woj. dolnośląskie), w lesie przy tzw. Drodze Wieczności około 1 km od miejscowości Huta stoi kamienny posąg mężczyzny w kapeluszu. Nazywany jest Strażnikiem Wieczności lub Szarym Człowiekiem (niem. Grauer Mann). Jaka jest jego historia?

  • Osiedle Stacja Wola. Proj. Medusa Group

    Ostatni etap osiedla Stacja Wola w Warszawie. To projekt Medusa Group

    Niebawem ruszy budowa ostatniego etapu osiedla Stacja Wola w Warszawie. W inwestycji zaprojektowanej przez pracownię architektoniczną Medusa Group powstanie budynek o kaskadowej bryle z 232 mieszkaniami.

  • Mauzoleum Poznańskich na cmentarzu żydowskim w Łodzi

    Mauzoleum Poznańskich w Łodzi - największy żydowski grobowiec na świecie

    Mauzoleum małżeństwa Poznańskich na cmentarzu żydowskim przy ul. Brackiej w Łodzi to największy żydowski grobowiec na świecie. Poznański jeszcze za życia wybrał miejsce i koncepcję mauzoleum. Niektórzy mówią że jest to "ostatni pałac fabrykanta".

  • Swobodna SPOT we Wrocławiu. Proj. Kuryłowicz & Associates.

    Swobodna SPOT we Wrocławiu. Niebawem stan "zero" [WIEŚCI Z BUDOWY]

    W centrum Wrocławia u zbiegu ulic Swobodnej i Gwiaździstej powstaje Swobodna SPOT. Dwa biurowce, połączone zielonym, miejskim pasażem zaprojektowane zostały przez architektów z pracowni Kuryłowicz & Associates. Niebawem budowa wyjdzie z ziemi.

  • BIN House. Proj.  Beczak / Beczak / Architekci

    BIN House na warszawskich Zawadach. Dom wpisany w krajobraz

    Na warszawskich Zawadach w dzielnicy Wilanów stoi BIN House. Dom, projektu pracowni Beczak / Beczak / Architekci, wygrał konkurs Fasada Roku 2023 w kategorii nowych budynków jednorodzinnych, a teraz rywalizuje na poziomie międzynarodowym w konkursie Baumit Life Challenge 2024.

  • Tak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście

    Łódzkie metro, czyli tunel średnicowy w Łodzi. Tak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście

    Na trasie budowanego tunelu średnicowego w Łodzi powstaną trzy stacje: Polesie, Koziny i Śródmieście. Wiadomo, jak będzie wyglądać stacja Łódź Śródmieście.

  • NOHO One w Warszawie - wstępna wizualizacja.

    Warszawa: budynki Polfy w sąsiedzwie ronda Daszyńskiego będą wyburzone. Powstanie tu osiedle Noho One

    W sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego w Warszawie powstanie luksusowy kompleks apartamentowo-usługowy Noho One, należący do Noho Investment. Zajmie działkę po rozebranych budynkach Polfy.

  • Z lewej: wizualizacja nowej siedziby NBP; z prawej: siedziba NBP

    Rusza remont siedziby Narodowego Banku Polskiego. Modernizacja zamiast nowego wieżowca

    Rusza remont gmachu Narodowego Banku Polskiego przy placu Powstańców Warszawy w Warszawie. Tym samym zrezygnowano z budowy 70-metrowej wieży w miejscu starej siedziby. Za projekt modernizacji odpowiada biuro TPF.

  • SOHO by Yareal w Warszawie

    Rusza budowa czwartego etapu SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku

    To już przedostatni etap inwestycji SOHO by Yareal na warszawskim Kamionku. Budynki o nazwach SOHO 10 i SOHO 12 zajmą ostatnią, niezabudowaną dotychczas część działki wzdłuż ul. Żupniczej.

  • Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie

    Mauzoleum generała Józefa Bema w Tarnowie. Sarkofag 12 metrów nad ziemią

    Na wyspie na stawie w parku miejskim, dawnym Ogrodzie Strzeleckim Bractwa Kurkowego w Tarnowie znajduje się Mauzoleum gen. Józefa Bema, bohatera walk o niepodległość narodów: polskiego i węgierskiego. To dzieło krakowskiego architekta Adolfa Szyszko-Bohusza.

  • Dworzec w Swarzewie

    Remont małego dworca w Swarzewie na Kaszubach

    Niewielki dworzec PKP Swarzewie odzyska historyczny wygląd. Będzie też bardziej przyjazny dla pasażerów. Budynek stanie się również bardziej ekologiczny.

  • Gotycki most w Kłodzku

    Kamienny most w Kłodzku. Porównują go do Mostu Karola w Pradze

    Kamienny most w Kłodzku w woj. dolnośląskim na Młynówce, kanale odchodzącym od Nysy Kłodzkiej, jest najstarszą tego typu przeprawą w Polsce. Często jest porównywany do słynnego Mostu Karola w Pradze, od którego jest jednak starszy. Ma ponad 50 metrów długości, około 4 metrów szerokości, cztery łukowe przęsła i kamienne balustrady z rzeźbami.

  • Curtis Plaza w Warszawie

    Warszawa: biurowiec Curtis Plaza do rozbiórki. Od niego zaczął się Mordor

    Curtis Plaza przy ul. Wołoskiej 18 otwarto w 1993 roku. Zaprojektowany przez Geokart Projekt, był pierwszym nowoczesnym biurowcem na Służewcu. Niedawno wydano pozwolenie na jego zburzenie.

  • Na budowie osiedla Ursynów w Warszawie, wrzesień 1977 rok

    Ursynów: Architekci kontra Edward Gierek. Historia powstawania osiedla

    Warszawski Ursynów to nie tylko kolejne osiedle bloków z wielkiej płyty, ale niezwykle interesująca koncepcja autora projektu, Marka Budzyńskiego oraz nie mniej zajmująca historia towarzysząca jego realizacji.

  • Budynek dawnego hotelu Cracovia w Krakowie

    Co dalej z dawnym hotelem Cracovia w Krakowie? Minister kultury wstrzymuje realizację Muzeum Architektury i Designu

    Minister kultury wstrzymał realizację Muzeum Architektury i Designu w dawnym hotelu Cracovia w Krakowie. W sprawie przyszłości hotelu odbędą się konsultacje. Nie przekreślają one powstania placówki, ale odsuwają inwestycję w czasie.

  • Słup milowy w Koninie - najstarszy znak drogowy w Polsce

    Najstarszy znak drogowy w Polsce stoi w Koninie. Ustawiono go w 1151 roku

    W Koninie na skwerze (dawnym cmentarzu) przy kościele farnym św. Bartłomieja stoi najstarszy w Polsce znak drogowy i jedyny tego typu zachowany obiekt w Europie Środkowo-Wschodniej. Cylindryczny słup, zwężający się ku górze i zakończony kuliście pochodzi z 1151 roku. Wyznaczał kierunki na Szlaku Bursztynowym Adriatyk-Bałtyk, z Wrocławia na Kujawy i Mazowsze.

  • Warsaw UNIT

    Warsaw UNIT to pierwszy wieżowiec w Polsce w całości zasilany zieloną energią. Korzysta ze zdalnych farm fotowoltaicznych

    Docelowo ponad 10 MW zielonej mocy z farm fotowoltaicznych zasili Warsaw UNIT – biurowiec, którego deweloperem i właścicielem jest Ghelamco. Jest to pierwszy wieżowiec w Polsce w całości zasilany zieloną energią. Zastosowanie czystej energii w Warsaw UNIT pozwoli na redukcję ponad 50 procent emisji CO2 w globalnym cyklu użytkowania budynku oraz 70 procent zużycia mediów.

  • Kościół św. Józefa w Zabrzu. Proj. Dominikus Böhm

    Kościół św. Józefa w Zabrzu - świątynia jak fabryka

    W Zabrzu w latach 30. powstał kościół św. Józefa, który tchnie nieznaną nigdy wcześniej metafizyką. Zaprojektowany przez Dominicusa Böhma kościół uważany jest za najwspanialszą świątynię okresu międzywojennego w Polsce.

  • Ogrody. Proj. WXCA

    Warszawa: dwie duże inwestycje wstrzymane. Pałac Saski będzie odbudowany

    Ministerstwo kultury, kierowane przez Bartłomieja Sienkiewicza, podjęło decyzję o wstrzymaniu dwóch dużych stołecznych inwestycji. Nie powstanie nowa siedziba Polskiej Opery Królewskiej w Łazienkach Królewskich. Nie zostanie również wybudowane nowe skrzydło Muzeum Narodowego. Minister kultury w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził odbudowę Pałacu Saskiego. To przedsięwzięcie jest jednym z priorytetów resortu.

  • Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju

    Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju. Był inspiracją dla twórców sopockiego Grand Hotelu

    Imponujący Dom Zdrojowy w Szczawnie-Zdroju jest jedną z najpiękniejszych budowli sanatoryjnych w Polsce. Powstał na przełomie 1909 i 1910 roku z inicjatywy rodziny Hochbergów, właścicieli pobliskiego Książa. Był to największy i najbardziej prestiżowy obiekt tego typu na Śląsku. Grand Hotel, dziś Dom Zdrojowy, był inspiracją dla stworzenia sopockiego Grand Hotelu.

  • Rezydencja (z) lewitujących domów. Proj. Exterio

    Lewitujące domy w Lesznowoli. Trzy domy w jednej bryle

    Na obrzeżach Warszawy, w Lesznowoli położonej w otoczeniu sosnowych borów, powstała rezydencja w formie przypominająca zawieszone pomiędzy drzewami lewitujące domy. To wspólne przedsięwzięcie biura architektonicznego Exterio oraz pracowni architektury wnętrz Hola Design, należących do Grupy Hola.

  • Dom handlowy Central w Białymstoku

    Dom handlowy Central w Białymstoku. Zachwycał nowoczesnymi rozwiązaniami

    W momencie otwarcia (31 stycznia 1976 r.) był był największym domem handlowym w Polsce po prawej stronie Wisły. Dziś Central w Białymstoku jest nie tylko symbolem dawnych lat, ale też częścią tożsamości miasta.

  • Dom tyrolski w Mysłakowicach

    Domy tyrolskie w Mysłakowicach. Wznieśli je Tyrolczycy, którzy przybyli tu w latach 30. XIX wieku

    W Mysłakowicach, niewielkiej miejscowości na Dolnym Śląsku, stoi blisko 50 domów tyrolskich. Wznieśli je Tyrolczycy, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj z powodu prześladowań religijnych. Dziś domy (choć często podniszczone lub przebudowane), nadal urzekają swoim "górskim" klimatem.

  • Najlepsze projekty i realizacje WXCA w 2023 roku

    Od marzeń do realizacji - 2023 rok należał do WXCA!

    Jaki był rok 2023 dla pracowni WXCA? Przede wszystkim pełen architektonicznej pasji, projektowych marzeń, które zmaterializowały się w postaci imponujących, długo wyczekiwanych obiektów, a także wyzwań, którym udało się sprostać. W tle pojawiły się też dowody międzynarodowego uznania w postaci prestiżowych nagród. Jednak – co najważniejsze – w ciągu minionych 12 miesięcy architekci WXCA zebrali wiele nowych doświadczeń projektowych, które wkrótce zaowocują kolejnymi realizacjami.