Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów

mat. prasowe
Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów - mat. prasowe

Taras widokowy wieżowca Varso Tower, położony na wysokości 205 metrów, zazielenił się. Goście najwyżej położonego ogrodu w Warszawie znajdą tu cień pod koronami kilkunastu dojrzałych głogów jednoszyjkowych. Drzewa te są jednymi z najwyższej posadzonych w budynku w Europie.

Na szczycie wieżowca Varso Tower w Warszawie znajdą się dwa tarasy widokowe przeznaczone do użytku publicznego: jeden, na wysokości 205 metrów, oraz drugi - położny o 25 metrów wyżej. Szesnaście drzew z gatunku Crataegus monogyna znalazło niedawno swój dom na pierwszym z nich. Głóg jednoszyjkowy to gęsto ugałęzione drzewo o kulistej koronie - stanowi zatem nie tylko źródło cienia w trakcie lata, ale również wyjątkowo atrakcyjną, naturalną dekorację. Okazy osadzone na tarasie sięgają nawet 6 metrów wysokości i ważą ponad 2 tony każdy.

Wciągnięte żurawiem drzewa zadomowiły się na specjalnie przygotowanej warstwie technicznej z napowietrzeniem i nawodnieniem oraz ziemią przeznaczoną pod nasadzenia roślin. Wybrany gatunek dobrze przystosowuje się do różnych warunków pogodowych i jest odporny na miejskie zanieczyszczenia powietrza. Koncepcję ogrodu na tarasie widokowym Varso Tower zaprojektowała znana z zazielenienia ulicy Świętokrzyskiej czy Bulwarów Wiślanych pracownia RS Architektura Krajobrazu, a za wykonanie nasadzeń odpowiadała firma Hadart. Dotychczas HB Reavis zasadziło przy ulicy Chmielnej około 80 dojrzałych drzew. Docelowo wokół i na tarasach Varso Place oraz w lobby Varso Tower znajdzie się łącznie 175 drzew.

Zakończenie budowy Varso Tower planowane jest wiosną 2022 roku. Obecnie dobiega końca montaż szklanej elewacji, która pokrywa wieżowiec, a w jego wnętrzu trwają prace instalacyjne i wykończeniowe.

Zobaczcie, jak przebiegało sadzenie drzew na tarasie widokowym wieżowca Varso Tower.

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Bestseller "Patchwork. Architektura Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak" powraca w wersji cyfrowej!
ARCHITECTS@SAUNA. Architektoniczna sauna to pomysł Gosi i Tomka Rygalików. Chcesz dołączyć?
TRŁ ZIMA! - największe przedświąteczne targi stolicy już 30.11-1.12.2024 r.

Skomentuj:

Podniebny ogród w Varso Tower nabiera kształtów

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej