Pochwała szarości - elegancki betonowy wieżowiec na warszawskim Mokotowie. To projekt JEMS Architekci
Na początku roku oddano do użytku 19-piętrowy budynek na warszawskim Mokotowie. Zaprojektowana przez pracownię JEMS Architekci prosta, elegancka, bryła, domknęła wizualnie oś Puławskiej - jednej z najdłuższych stołecznych ulic. Znalazła tu swoją siedzibę Transportowego Dozoru Technicznego.
63-metrowy wieżowiec, zaprojektowany przez pracownię JEMS Architekci, powstał dokładnie na osi ulicy Puławskiej, u zbiegu z ul. Bukowińską i Domaniewską. Budynek w całości wykonany jest z betonu, o ciepłoszarym odcieniu. Ze względu na swoją wysokość i położenie widać go już z daleka, gdy stopniowo pojawia się na horyzoncie, kierującym się z centrum na Mokotów.
Kolor monochromatycznej elewacji, proporcje wielkości okien, a także jej rytmiczne podziały nawiązują do architektury budynków po przeciwnej stronie ulicy. Dzięki temu nowy budynek dopełnia istniejącą zabudowę i wizualnie ją uspójnia.
Geometria trójkątnej działki determinuje nieregularny kształt budynku. Sam obiekt złożony jest z dwóch połączonych ze sobą brył: wysokiej wieży oraz sięgającej połowy jej wysokości części, która rozciąga się wzdłuż Puławskiej. Fasada od tej strony tworzy pierzeję ulicy i uzupełnia lukę między zabudowaniami jednej z głównych warszawskich ulic. Patrząc od ulicy Idzikowskiego, bryła jest najwyższa i najwęższa, kształt budynku przypomina prostopadłościenną jednorodną bryłę, jednostronnie opadającą schodkowo ku prawej stronie. Natomiast widok od ulicy Domaniewskiej ukazuje cały budynek, którego bryła ukształtowana została z uwagą na doświetlenie sąsiadujących budynków mieszkalnych na ulicy Bukowińskiej.
Kolorystyka budynku prezentuje spektrum odcieni szarości. Od ciepłych odcieni na zewnętrznej elewacji, przez chłodniejsze zabarwienie betonu użytego we wnętrzach. Detale i dodatkowe elementy z innych materiałów konstrukcyjnych utrzymane są w ciemnej kolorystyce grafitu.
Nowa siedziba TDT składa się z trzech funkcjonalnie niezależnych od siebie części. Na pierwszym piętrze umieszczona została strefa konferencyjna, na poziomach od 2 do 6 znajdują się biura TDT oraz sale szkoleniowe i egzaminacyjne. Pozostałe kondygnacje przeznaczone zostały na hotel dla uczestników konferencji i szkoleń przyjeżdżających do Warszawy. Na parterze zaplanowano część usługową oraz restaurację. Od strony ul. Bukowińskiej zaprojektowano się nieduży, zielony skwer. Pod budynkiem znajduje się dwupoziomowy parking podziemny przeznaczony dla pracowników i gości hotelowych.
-----
Inwestor: Transportowy Dozór Techniczny
Projekt: JEMS Architekci
Zespół projektowy:
Olgierd Jagiełło, Paweł Majkusiak, Marek Moskal, Karol Olechnicki,
oraz Maciej Rydz, Mai Bui Ngoc, Małgorzata Charazińska, Anna Bilińska, Magdalena Sakowicz
- Więcej o:
Moderna w Katowicach - biurowiec inspirowany modernistyczną architekturą od JEMS Architekci
Rajska 8 - nowy komples biurowo mieszkalny w obrębie historycznego centrum Gdańska. To projekt pracowni JEMS Architekci
W Krakowie powstanie Planeta Lem. Zaprojektują ją JEMS Architekci
Renaissance Warsaw Airport Hotel - luksusowy hotel tuż przy lotnisku według projektu JEMS Architekci
Biurowiec i czterogwiazdkowy hotel - nowa warszawska realizacja JEMS Architekci
Biurowiec Bobrowiecka 8 od JEMS Architekci już otwarty
Vector+ oficjalnie otwarty. Wieżowiec biurowo-usługowy na Woli zaprojektowała pracownia JSK Architekci
Piekarnia Rajcherta. Co dalej z budynkiem na warszawskim Grochowie?