Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Płyta fundamentowa - szybka i nowoczesna podłoga w domu w 2024

Artykuł sponsorowany
Płyta fundamentowa - szybka i nowoczesna podłoga w domu w 2024 - Termico

Budowa domu to duży wydatek. Wiele osób szuka więc rozwiązań tańszych i szybszych niż tradycyjne. Obecnie w budownictwie stosuje się mnóstwo metod, które sprawdzają się w różnych budowlach. Jedną z nich jest płyta fundamentowa, która sprawdzi się w domu jednorodzinnym i siedzibie firmy.

Nowoczesne rozwiązania w budownictwie

We współczesnym budownictwie ważne są pieniądze i czas. Powszechne jest więc stosowanie prefabrykatów, czyli gotowych elementów, które szybko złożymy na placu budowy. Można je wykorzystać na każdym poziomie budynku - od dachu po fundamenty.

Prefabrykaty to dowód na to, że da się zrobić tanio, szybko i dobrze. Ściany z gotowych płyt to dziś częste rozwiązanie. Inaczej jest w przypadku fundamentów. Płyty fundamentowe dopiero zyskują popularność. Jest to jednak niekwestionowane rozwiązanie na przyszłość.

Czym jest płyta fundamentowa?

Fundament to pierwszy element budynku, jaki należy położyć, zanim przystąpimy do stawiania murów. Jest do tego potrzebne wykopanie rowu, w którym fundamenty zostaną wylane. Tradycyjny, betonowy fundament wymaga głębokich wykopów i zużycia mnóstwa materiałów.

Taniej i szybciej przebiega budowa płyty fundamentowej. Potrzebne jest tylko niewielkie wgłębienie (płyta ma od 20 do 30 cm grubości), w którym położymy gotowy fundament.

Konstrukcja płyty fundamentowej

Sama płyta nie wystarczy, aby stworzyć solidną podstawę budynku. Potrzebne jest zbrojenie płyty fundamentowej w postaci siatki z prętów stalowych. Ten element wzmacnia, zwiększa stabilność i zapobiega kurczeniu i rozszerzaniu pod wpływem temperatur.

Żeby nie tracić ciepła wewnątrz budynku i unikać wilgoci konieczna jest izolacja termiczna. Najczęściej wykonuje się ją ze styropianu. Te dodatkowe materiały trzeba wziąć pod uwagę podczas przygotowywania podłoża - dół powinien być głębszy niż grubość płyty fundamentowej.

Zalety

Użycie płyty fundamentowej zamiast tradycyjnych fundamentów jest oszczędne nie tylko na etapie budowy płyty. Oszczędza się też na belkach stropowych, których nie ma, a brak pustych przestrzeni pod płytą zapewnia obniżenie rachunków za ogrzewanie.

Praca przebiega szybciej niż w przypadku tradycyjnych fundamentów, bo sam montaż jest prostszy, a ponadto nie trzeba tak długo czekać, aż podłoże będzie stabilne. Już dzień po położeniu ostatniej warstwy można zacząć dalszą budowę domu.

Domy na płytach fundamentowych są precyzyjniej osadzone, bardziej wytrzymałe i mogą stanąć nawet na trudnym gruncie.

Wady

Brak przestrzeni pod płytą fundamentową ma swoje plusy, ale może być też uznany za wadę. W tym przypadku nie ma możliwości położenia ogrzewania podłogowego (chyba że od razu położona będzie płyta fundamentowa grzewcza), czy schowania przewodów wentylacyjnych - wszystko musi znaleźć się w ścianie lub na poddaszu.

Wykonanie płyty fundamentowej utrudnia też prace hydrauliczne. Naprawy muszą być bardzo precyzyjne. Trudne jest w tym przypadku stworzenie piwnicy użytkowej.

Projektowanie płyty fundamentowej

Na wykorzystanie płyt fundamentowych trzeba się zdecydować przed rozpoczęciem budowy domu. Od początku prace muszą przebiegać inaczej niż w przypadku tradycyjnego fundamentu.

  1. Należy zadbać o warunki gruntowe - oczyścić teren z żyznej gleby, usunąć roślinność i wyrównać teren.
  2. Przed położeniem płyty fundamentowej konieczne jest wykonanie izolacji przeciwwilgociowej - odprowadzenie wód gruntowych - i izolacji termicznej na obrzeżach.
  3. Kiedy wszystko jest gotowe, układamy elementy brzegowe - najczęściej kształtki styropianowe. Należy je stabilnie złączyć w narożnikach, aby konstrukcja była trwała, a płyta fundamentowa szczelnie zabezpieczona.
  4. Teraz czas na rozłożenie instalacji wodno-kanalizacyjnej i termicznej.
  5. Podłoże jest już gotowe na mieszankę betonową, którą można zabezpieczyć, kładąc dwie warstwy styropianu.
  6. Ostatnim etapem kładzenia fundamentu jest betonowanie płyty fundamentowej.

Kiedy sprawdza się płyta fundamentowa?

Zastosowanie płyty fundamentowej to przede wszystkim domy jednorodzinne, ale zastępuje ona tradycyjne fundamenty także w innych przypadkach. Zalety płyty fundamentowej są szczególnie cenione:

  1. Na gruncie o słabej nośności - dzięki swojej konstrukcji, płyta równomiernie rozkłada obciążenie budynku na większą powierzchnię, co zmniejsza ryzyko osiadania i zapewnia stabilność konstrukcji.
  2. W warunkach występowania skłonów - tam, gdzie teren jest nachylony lub występują nierówności, płyta fundamentowa umożliwia łatwiejsze dostosowanie się do uwarunkowań terenowych niż tradycyjne fundamenty punktowe.
  3. W przypadku budynków o dużej masie płyta zapewnia większą stabilność i równomiernie rozkłada obciążenie.
  4. W obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych zapobiega wypiętrzeniom wody oraz uszkodzeniom spowodowanym wilgocią, ponieważ może być wykonana z odpowiednimi materiałami izolacyjnymi.
  5. W przypadku wymagań termoizolacyjnych, szczególnie istotne w regionach o surowych warunkach klimatycznych. Dzięki temu zapewniają one skuteczną ochronę przed utratą ciepła i zimnem, poprawiając efektywność energetyczną budynku.

Kto kładzie płyty fundamentowe?

Tak samo, jak w przypadku fundamentów tradycyjnych, decydując się na płytę fundamentową, trzeba wybrać odpowiednie tworzywa. Takie firmy, jak Termico zapewniają nie tylko wysokiej jakości płyty i materiały izolacyjne, ale też profesjonalne wykonanie.

Proces budowy musi być na najwyższym poziomie od pierwszych etapów. Zapewniając izolację termiczną i odprowadzając wilgoć zapewniamy doskonałe warunki wewnątrz domu (minimalizujemy ryzyko rozwoju grzybów) i zwiększamy stabilność całego budynku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Trendy w przęsłach ogrodzeniowych: nowoczesne rozwiązania dla każdego
Zestawienie blachodachówki z blachą trapezową
Jakie słuchawki Apple z ANC wybrać i czy warto postawić na AirPods 4?

Skomentuj:

Płyta fundamentowa - szybka i nowoczesna podłoga w domu w 2024

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej