PLACES + SPACES tym razem o wieżowcach
Najbliższa edycja PLACES + SPACES, wydarzenia organizowanego przez Urban Land Institute, odbędzie się 28 stycznia w Warszawie. Tym razem spotkanie będzie poświęcone funkcjom oraz wpływowi wieżowców na jakość życia w miastach. Swoimi doświadczeniami z uczestnikami podzielą się architekci z czołowych międzynarodowych pracowni takich, jak Skidmore Owings Merrill (SOM), Studio Daniel Libeskind oraz WSP.
Urban Land Institute to założona w 1963 roku międzynarodowa organizacja non-profit oraz instytut badawczy, którego misją jest wytyczanie odpowiedzialnych sposobów planowania i rozwoju miast, sprzyjających tworzeniu i umacnianiu lokalnych społeczności. Obecnie zrzesza ponad 40 tysięcy osób – specjalistów w obszarach takich jak nieruchomości, urbanistyka i architektura. W Europie ULI skupia ponad 3,5 tysięcy członków w 14 oddziałach krajowych, w tym ULI Poland.
Polski odział Urban Land Institute jest organizatorem wydarzeń z cykli PLACES + SPACES. Najbliższa edycja, która odbędzie się już 28 stycznia w Warszawie, poświęcona będzie wieżowcom.
Wystąpi m.in. Bill Price, dyrektor ds. rozwoju w brytyjskim oddziale globalnej pracowni WSP. Bill uczestniczył m.in. we wstępnej fazie projektowania wieżowca The Shard, a także w procesie transformacji okolic stacji London Bridge – wiele z jego doświadczeń dotyczy właśnie projektów wysokościowych sąsiadujących z węzłami transportowymi.
Inną firmę doskonale znaną z projektowania emblematycznych wieżowców będzie reprezentował Kent Jackson, Partner w Skidmore Owings Merrill LPP (SOM). Architekci tej pracowni przyczynili się do powstania takich budynków jak najwyższy na świecie Burdż Chalifa w Dubaju, Willis Tower w Chicago oraz One World Trade Center w Nowym Jorku.
Wszystkie ukończone najwyższe wieżowce świata znajdują się w Azji. Wśród 10 najwyższych drapaczy chmur, siedem to budynki zlokalizowane w Chinach. Już niedługo w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej zostanie otwarty Jeddah Tower - najwyższy wieżowiec na świecie. Będzie miał ponad 1000 metrów wysokości!
Czytaj więcej >>W PLACES + SPACES weźmie też udział Yama Karim, Partner w doskonale znanej również w Polsce pracowni Daniela Libeskinda. Obecnie Yama uczestniczy m.in. w takich projektach jak rewitalizacja terenów targowych w Mediolanie, wieżowiec Downtown Tower w Wilnie czy kilka inwestycji wysokościowych na Bliskim Wschodzie.
Punkt widzenia inwestorów na rolę niebotyków oraz potrzeby ich użytkowników zaprezentuje James Goldsmith, dyrektor ds. wynajmu w AXA Investment Managers - Real Assets. James odpowiada za proces pozyskiwania najemców dla inwestycji 22 Bishopsgate – 278-metrowego wieżowca powstającego w londyńskim City.
Z kolei o polski kontekst dyskusji zadbają uczestniczący w panelu eksperckim: Peter Pecnik, prezes zarządu HB Reavis Poland – firmy tworzącej w Warszawie m.in. zespół trzech wieżowców Varso Place, w tym najwyższego budynku w Unii Europejskiej, a także Katarzyna Zawodna-Bijoch, prezes biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej, która obecnie w stolicy realizuje m.in. najwyższą i finalną część kompleksu Generation Park przy Rondzie Daszyńskiego.
----
Co? PLACES + SPACES – The Art of a Tall Building
Kiedy? 28 stycznia 2020 r (wtorek); godz. 17.00 - 21.00
Gdzie? Restauracja Winosfera (ul. Chłodna 31, Warszawa)
Dodatkowe informacje oraz link do rejestracji na spotkanie są dostępne tu:
https://poland.uli.org/events/detail/C26475E4-1C90-464A-8B48-D02CAE5F034D/.
Najwyższe wieżowce w Warszawie budowane są obecnie przy Rondzie Daszyńskiego na Woli (Warsaw Unit, Skyliner, Generation Park). Na rogu ul. Chmielnej i Jana Pawła II powstaje Varso - 310-metrowy drapacz chmur. Przyjrzyjmy się dokładniej najwyższym wieżowcom w Warszawie - tym w budowie, i tym już istniejącym.
Czytaj więcej >>
Skomentuj:
PLACES + SPACES tym razem o wieżowcach