Plac na Glanc 2019 już otwarty. Jak zmieniło się podwórko przy Dyrekcyjnej 3 w Katowicach?
Katowice mają kolejny Plac na Glanc! Tegoroczny projekt kolorowego, przyjaznego podwórka kamienicy przy ul. Dyrekcyjnej 3 jest efektem warsztatów dla studentów kierunków projektowych, artystycznych i społecznych.
Z ogromną przyjemnością prezentujemy Wam kolejny Plac na Glanc. Trudno uwierzyć, ale projekt rewitalizacji zaniedbanych katowickich podwórek realizowany jest już od 7 lat przez Instytucję Kultury Katowice Miasta Ogrodów. Podwórka wymagające "metamorfozy" zgłaszają sami mieszkańcy Katowic. Jurorzy przyglądają się każdemu zgłoszeniu - jeżdżą na miejsce, robią wizję lokalną, rozmawiają z mieszkańcami.
O Placu na Glanc 2019 opowiada Grzegorz Layer - pomysłodawca i współtwórca projektu:
Punktem wyjścia projektu było przekonanie, że dobrą przestrzeń publiczną można stworzyć tylko dzięki partycypacji społecznej, czyli aktywnemu zaangażowaniu jej przyszłych użytkowników zarówno w proces projektowy jak i samą realizację. Istotnym celem projektu jest także pokazanie innym mieszkańcom jak własnoręcznie można zmienić otaczającą przestrzeń, dlatego proponujemy proste, ekologiczne i tanie rozwiązania, wykorzystując również materiały z recyklingu.
Plac przy Dyrekcyjnej 3 powstał w ramach nowej formuły. Tegoroczny projekt jest efektem interdyscyplinarnych warsztatów, które zorganizowaliśmy dla studentów i absolwentów kierunków projektowych, artystycznych i społecznych. Była to świetna okazja do podzielenia się naszymi doświadczeniami, które zbieraliśmy przez siedem lat współtworzenia projektu. Razem z dwudziestoma uczestnikami z całego kraju, zastanawialiśmy się jak rozwinąć ideę projektu Plac na Glanc, spotykaliśmy się z mieszkańcami, badali ich potrzeby i oczekiwania. Powstały makiety, na których testowaliśmy różne rozwiązania. Podczas dwudniowych warsztatów powstało wiele ciekawych koncepcji, a jedna z nich została zrealizowana, przy aktywnym współuczestnictwie mieszkańców podwórka - wspólne sadzenie roślin i wykonywanie elementów zagospodarowania placu integruje mieszkańców i uczy odpowiedzialności za współdzieloną przestrzeń.
Na niewielkim podwórku udało się zmieścić strefę do zabawy dla dzieci, miejsca do siedzenia i wypoczynku, zieleń, zbiornik na wodę deszczową, a także wydzielone miejsce śmietników. Dzięki użyciu wyrazistych kolorów oraz swobodnej geometrii opartej na okręgach udało się ożywić i rozweselić przestrzeń placu. Całość uzupełniły lampy w formie świecących kul rozrzuconych pośród roślinności.
Wszystkim twórcom Placu na Glanc 2019 gratulujemy świetnej realizacji!
----
Lokalizacja: Katowice, ul. Dyrekcyjna 3
Projektanci: Ewa Wandel, Kacper Banasik, Martyna Idasiak, współpraca autorska: Grzegorz Layer
Realizator: Instytucja Kultury Katowice Miasto Ogrodów
Powierzchnia: 90 m2
Rok projektu: 2019
Koszt realizacji: 45 000 PLN
Zdjęcia: Kamila Kotusz, Grzegorz Layer
- Więcej o:
Plac na glanc, czyli remont zaniedbanego podwórka. Zobaczcie, co się zmieniło! [KATOWICE]
Kolejny plac na glanc. Metamorfoza zaniedbanego podwórka
Architektura Roku Województwa Śląskiego 2019 i Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Śląskigo 2019 [WYNIKI KONKURSÓW]
Funkcjonalna abstrakcja - apartamentowce Złota 19 w Katowicach. Twóczy ukłon w stronę śląskiej architektury
Rusza budowa .KTW II projektu Medusa Group. Będzie najwyższym budynkiem w Katowicach
Zamiast apartamentowca dla zamożnych unikatowy blok w kolorze smogu
Dom kultury w Katowicach. Szklana bryła z trawą na dachu!
Przewrotna niby-rezydencja stanie nad zapomnianą rzeką w Katowicach