Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu

WG

Piramidy w Gizie (obecnie dzielnica Kairu) to jeden z siedmiu cudów świata. W 1979 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Co warto o nich wiedzieć? Jakie kryją sekrety?

Piramidy w Gizie
Piramidy w Gizie
Fot. givaga / shutterstock

Piramidy w Gizie

Kompleks składa się z trzech grobowców. W jego skład wchodzą:

  • piramida Cheopsa
  • piramida Chefrena
  • piramida Mykerinosa

Piramidy w Gizie - kiedy powstały? Ile lat mają piramidy w Gizie?

Piramidy w Gizie wzniesiono za czasów czwartej dynastii, 2575–2465 r. p.n.e. Najstarszy jest grobowiec faraona Cheopsa (Chufu), zbudowany ok. 2575 r p.n.e. Piramida stojąca pośrodku powstała ok. 2540 r p.n.e. Jest nieco mniejsza i należy do syna Cheopsa, Chefrena. Trzecia, znacznie mniejsza, jest grobowcem faraona Mykerinosa, wnuka Cheopsa. Zbudowana została ok. 2525 r p.n.e.

Wszystkie piramidy mają kształt ostrosłupa o podstawie kwadratu. Największą jest piramida Cheopsa, w starożytności znana jako „Horyzont Cheopsa” – ma 147 metrów wysokości. Piramida Chefrena osiąga wysokość 137 m, a Mykerinosa 65 metrów wysokości. Każda z nich była częścią kompleksu grzebalnego, w którego skład wchodziła także świątynia i długi kamienny chodnik (niektóre nawet długości 1 km).

Piramidy w Gizie z lotu ptaka
Piramidy w Gizie z lotu ptaka
Fot. Mellouk Quider / shutterstock

W jaki sposób wzniesiono wielkie piramidy w Gizie?

Kształt piramidy był kojarzony z zastygłymi promieniami słonecznymi, po których faraon wspinał się do Nieba. Wewnętrzna część piramid w Gizie jest zbudowana z wapienia pochodzącego z najbliższej okolicy. Wnętrze komory sarkofagowej wyłożone jest czerwonym granitem sprowadzonym z Asuanu, a zewnętrzna okładzina piramidy Chefrena została wykonana z białego wapienia z kamieniołomu w Tura, położonego po przeciwnej stronie Nilu. Do dziś okładzina zachowała się jedynie w wyższej partii budowli.

Piramida Cheopsa składa się z przeszło 2 mln kamiennych bloków o masie 2,5 tony każdy. Jeszcze niedawno uważano, że transportowano je, ciągnąc po mokrym piasku, a podnoszono za pomocą równi pochyłych. Ale w 2018 roku archeolodzy angielsko-francuskiej ekipy kopiącej w Hatnub natrafili na schodkową rampę. Uczeni ustalili, że system do podnoszenia bloków składał się z centralnej rampy nachylonej pod kątem 20 st. i wykutymi w skale po jej obu stronach schodami i otworami. W te otwory wstawiane były mocne drewniane słupy, wokół których owijano sznury zaczepione do sań. Na saniach kładziono blok kamienny i ciągnąc za sznury, przesuwano sanie ku górze.

Kto budował piramidy w Gizie?

W Gizie, bezpośrednio przy piramidzie królewskiej w 1990 roku przypadkowo odkryto groby (koń uderzył kopytem w murek ceglany znajdujący się 10 metrów od miejsca pochówków). Groby mają ok. 4510 lat i według naukowców, należą do robotników budujących piramidy. Ci zaś, jak twierdzą naukowcy na podstawie odnalezionych zapisków, byli ludźmi wolnymi, a nie niewolnikami, jak do tej pory uważano. Byli zwolnieni z płacenia państwu podatków, bo uczestniczyli w wielkim narodowym przedsięwzięciu. Pochodzili z Delty Nilu i Górnego Egiptu. Z tych regionów każdego dnia do Gizy przychodziło 21 wołów i 23 owce. Na tej podstawie archeolodzy doszli do wniosku, że liczba robotników wynosiła 10 tysięcy, a więc była dziesięciokrotnie niższa aniżeli sądził grecki dziejopis Herodot, który określał ją na 100 tysięcy.

Przeczytaj także: Akropol jest nie tylko w Atenach. Co warto wiedzieć o akropolu ateńskim?>>

Wnętrze Wielkiej Piramidy w Gizie
Wnętrze Wielkiej Piramidy w Gizie
Fot. WitthayaP / shutterstock

Budowniczy największej piramidy w Gizie

Budowniczym największej piramidy w Gizie był Cheops. Jego oryginalnym starożytnym egipskim imieniem jest Khufu. Cheops
to imię greckie, ale pod tym imieniem wszedł do historii.

Był synem wielkiego budowniczego piramid - faraona Snerfu (w Dakszur). Matką była Hetepheres. Panował w okresie Starego
Państwa w połowie XXVI wieku p.n.e., ale dokładna długość i lata jego rządów nie są znane - prawdopodobnie panował ok. 40-50 lat. Był władcą zjednoczonego Górnego i Dolnego Egiptu, eksploatował złoża turkusów i miedzi na Synaju oraz prowadził wojny na półwyspie Synaj i robił wypady do Nubii i Libii. Miał wielu synów, ale bezpośrednim spadkobiercą został Djadefre (Radjedef). Ten jednak panował krótko, a po nim na tron wstąpił Chefren, młodszy syn Cheopsa, przez niektórych uczonych uznawany
za jego brata.

Choć niewątpliwie Wielka Piramida jest dziełem Cheopsa, o czym świadczy kartusz z imieniem władcy znaleziony w piramidzie w 1837 roku, to jednak nie wiadomo, czy ten władca w ogóle został w niej pochowany. Jak dotąd nie znaleziono jego ciała, ale możliwe jest, że zostało ono przeniesione lub zniszczone już nawet w czasach antycznych.

    Więcej o:

Skomentuj:

Piramidy w Gizie - fascynujące budowle starożytnego Egiptu