Pawilon Serpentine 2020 zaprojektowało studio Counterspace z RPA. Powstanie z korka i cegieł z recyklingu
Sumayya Vally, Sarah de Villiers i Amina Kaskar z pracowni Counterspace, zaprojektowały tegoroczny Serpentine Pavilion - letni pawilon Serpentine Gallery w Londynie. Motywem przewodnim będą doświadczenia londyńskich imigrantów.
Letni pawilon Serpentine Gallery w Londynie to już tradycja. Każdego lata, od 2000 roku, w Kensington Gardens pojawia się obiekt, udostępniony zwiedzającym tylko przez trzy miesiące.
Projekt tegorocznego pawilonu Serpentine stworzyło studio architektoniczne Counterspace z Johanesburga. Sumayya Vally, Sarah de Villiers i Amina Kaskar są najmłodszymi architektkami, które zaprojektowały ten obiekt (żadna z nich nie ukończyła jeszcze 30 lat). Pawilon ma być przyjazny środowisku - do jego budowy wykorzystane zostanę cegły z recyklingu i portugalski korek. Cegły K-Briq to nowa technologia firmy Kenoteq. Nie wymagające wypalania cegły, wytwarzane są w 90% z odpadów budowlanych. Z kolei produkcja korka, nie wymaga wycinki drzew.
Motywem przewodnim tegorocznego pawilonu będą doświadczenia imigrantów w Londynie. Różne formy i tekstury nawiązywać będą do miejsc w Londynie, w których żyje wielu emigrantów tj. Ealing , Brixton, Hoxton, Hackney, North Kensington, Whitechapel, Edgware Road czy Peckham. Niektóre elementy pawilonu będzie można łatwo przenosić w inne miejsca. Mają być one wypożyczane i wykorzystywane podczas spotkań lokalnych społeczności.
Sam pawilon jest wydarzeniem - spotkaniem różnych form z całego Londynu. Są one odciskami niektórych miejsc, przestrzeni i artefaktów, które stały się tożsamością miasta
Serpentine Pavilion projektowali najwięksi - Zaha Hadid, Oscar Niemeyer, Rem Koolhaas, Frank Gehry, Jean Nouvel, Peter Zumthor czy Bjarke Ingels. Od kilku lat Serpentine Gallery zaprasza do współpracy mniej znanych architektów z odległych zakątków świata, wyróżniających się oryginalnym podejściem do architektury. W 2017 roku pawilon zaprojektował Diébédo Francis Kéré z Burkina Faso, a w 2018 roku Frida Escobedo z Meksyku. Projekt ubiegłorocznej realizacji stworzył Junya Ishigami z Japonii.
EDIT: Po raz pierwszy w historii pawilon w Serpentine Gallery będzie miał "dwuletnią kadencję". Pawilon projektu Counterspace będzie można oglądać także w przyszłym roku
Skomentuj:
Pawilon Serpentine 2020 zaprojektowało studio Counterspace z RPA. Powstanie z korka i cegieł z recyklingu