„Patchwork Łódź” – rusza konkurs architektoniczny organizowany przez Echo Investment
Jak będzie wyglądała Łódź przyszłości? Jakiej przestrzeni potrzebują jej mieszkańcy? Gdzie i w jaki sposób będą mogli wypoczywać i spędzać czas? Echo Investment ogłosiło konkurs architektoniczno-urbanistyczny dla studentów Wydziałów Architektury i Urbanistyki zatytułowany „Patchwork Łódź”. Zadaniem jest opracowanie koncepcji projektu przestrzeni publicznej na terenie byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, obejmującej południową część rewitalizacji strefy wielkomiejskiej w Łodzi. Konkurs został objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Miasta Łodzi, a w komisji konkursowej zasiada m.in. architekt William J. Sebring, partner w renomowanej amsterdamskiej pracowni STIR Architecture. Nagrodami w konkursie są staże w najlepszych biurach architektonicznych: STIR Architecture (Amsterdam) i Medusa Group (Warszawa/Bytom) oraz 4-dniowa wycieczka do Amsterdamu i Ultrechtu.
Celem konkursu jest zaprojektowanie przez uczestników koncepcji urbanistyczno-architektonicznej dla południowej części obszaru rewitalizacji strefy wielkomiejskiej w Łodzi. Ma ona uwzględniać przede wszystkim przestrzenie publiczne na terenie byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera, gdzie Echo Investment rozpoczęło budowę wielofunkcyjnej inwestycji Fuzja. Projekt będzie się składał z czterech budynków mieszkaniowych z ponad 600 lokalami, a także z biur o łącznej powierzchni około 40 tys. mkw. W historycznych budynkach znajdzie się również przestrzeń na usługi, sklepy i restauracje – łącznie około 15 tys. mkw. Powstaną nowe place miejskie, przestrzenie wspólne i tereny zielone, które zajmą prawie 4 ha. Mieszkańcy oraz użytkownicy Fuzji będą mogli skorzystać z licznych udogodnień, wśród których są usługi car sharingu, ścieżki rowerowe, stacje serwisowe dla rowerów, punkty odbioru paczek czy ładowarki elektryczne.
Nowa inwestycja Echo Investment, powstaje na terenie dawnej fabryki Karola Scheiblera, przy ul. Tymienieckiego w Łodzi. Fuzję tworzyć będzie 20 budynków o różnorodnych funkcjach, z czego aż 14 to zaadoptowane budynki historyczne. Za projekt odpowiada medusa group.
Czytaj więcej >>
- Kolejna część pofabrycznego imperium Karola Scheiblera się zmienia. Księży Młyn, tak jak kiedyś był miastem w mieście, tak i dzisiaj zachowuje swoją różnorodność. Obok mieszkań powstają biura, sklepy, restauracje, Akademickie Centrum Designu, punkty usługowe i pokoje hotelowe. Udaje się tu zachować industrialnego ducha miejsca oraz wielofunkcyjność, która sprawia, że każdy może korzystać i użytkować tę przestrzeń. Inwestorzy nie zamykają swoich projektów, ale otwierają je na otoczenie, aby stały się integralną częścią miasta. W ramach inwestycji deweloperskich powstają publiczne, ogólnodostępne przestrzenie wysokiej jakości. Tym bardziej cieszy, że do ich projektowania zapraszani są studenci. Współpraca biznesu z nauką już nie raz przyniosła ciekawe efekty i jestem przekonana, że tak samo będzie w przypadku tego projektu.
Perła łódzkiej secesji, zabytkowa elektrownia znajdująca się na terenie dawnego imperium włókienniczego Karola Scheiblera, stanowi serce Fuzji - projektu realizowanego w Łodzi przez Echo Investment. Rozpoczęto właśnie renowację zniszczonej elewacji.
Czytaj więcej >>Chcemy, żeby fragment Łodzi, na terenie którego tworzymy Fuzję, był przyjazny i pełny życia. Niedostępny do tej pory kwartał zabudowy pofabrycznej zamieniamy w otwartą, publiczną przestrzeń zachęcającą do interakcji społecznych. Do ceglanych budynków magazynowych i produkcyjnych zaprosimy nowych użytkowników: pracowników biur, gości hotelowych, mieszkańców oraz smakoszy i miłośników jedzenia, dobrej kawy czy spotkań z przyjaciółmi. Z konkursem wychodzimy poza teren inwestycji, żeby zintegrować Fuzję z istniejącą tkanką miejską. Ważna jest dla nas cała przestrzeń, w tym ogólnodostępne tereny zielone i place publiczne. Kreatywne podejście do jej zaprojektowania jest niezwykle istotne dla stworzenia miejsca, w którym każdemu będzie się żyło przyjemniej. Zachęcamy młodych adeptów architektury i urbanistyki do uważnego przyjrzenia się przestrzeni byłych zakładów włókienniczych Karola Scheiblera i opracowania ciekawych pomysłów, które mogą pozytywnie wpłynąć na jakość życia jej użytkowników.
Uczestnikami konkursu mogą być wyłącznie studenci uczelni wyższych wydziałów bądź kierunków architektury, urbanistyki lub planowania przestrzennego. W konkursie można brać udział indywidulanie lub w zespołach 2-osobowych.
Zgłoszenia udziału w konkursie przyjmowane są do 15 listopada 2019 r. poprzez stronę internetową www.fuzja-echo.pl/patchwork. Prace konkursowe należy złożyć do końca lutego 2020 r. Ogłoszenie wyników konkursu oraz przyznanie nagród i wyróżnień nastąpi 31 marca 2020 r.
Inwestor, we współpracy z renomowanymi pracowniami architektonicznymi, przygotował atrakcyjne nagrody, wśród których znalazły się: wyjazd na miesięczną praktykę zawodową do Amsterdamu do pracowni STIR Architecture, wraz z pokryciem kosztów utrzymania przez organizatora konkursu oraz miesięczną praktykę zawodową w pracowni architektonicznej Medusa Group w wybranej lokalizacji (Warszawa lub Bytom), z pokryciem przez organizatora kosztów zakwaterowania.
Dodatkowo dla wszystkich, którzy znajdą się na podium, przewidziano czterodniowe wyjazdy studyjne do Amsterdamu i Utrechtu, połączone ze zwiedzaniem obu miast. Towarzyszyć im będzie architekt z biura STIR Architecture, który pokaże najnowsze realizacje swojej pracowni.
Zapraszamy do udziału w konkursie! Regulamin jest dostępny na stronie internetowej>>
Skomentuj:
„Patchwork Łódź” – rusza konkurs architektoniczny organizowany przez Echo Investment