Pasaż Róży w Łodzi
Nowoczesna i nieustająco podlegająca modernizacjom Łódź staje się coraz chętniej wybieranym miejscem przez polskich i zagranicznych turystów. Poza ulicą Piotrkowską i zabytkowymi manufakturami i halami fabrycznymi turystów zachwyca też Pasaż Róży w Łodzi.
Gdzie znajduje się Pasaż Róży?
Do Pasażu Róży w Łodzi dotrzemy, spacerując ulicą Piotrkowską. Ta atrakcyjna zaciszna przestrzeń znajduje się przy ulicy Piotrowskiej 3 w Łodzi. Jest to projekt, w którym wszystkie ściany podwórka zostały pokryte kawałkami luster o różnych kształtach. Ogromna ilość światła odbitego od luster sprawia, że jest to miejsce wyjątkowe. Mamy tutaj ogromną ilość nieregularnie pociętych luster w postaci prostokątów, kwadratów, trójkątów, rombów i wszelkich innych kształtów, jakie tylko sobie wyobrazisz. Całość tworzy niepowtarzalną mozaikę, która w początkowo ciemnym podwórku, zamieniła je w jasne i magiczne miejsce.
Kto stworzył Pasaż Róży?
Ta tkanka miejska miasta Łodzi powstała jako element projektu. Autorką Pasażu Róży jest Joanna Rajkowska. Była to dla niej wyjątkowa i osobista realizacja, która nawiązuje do choroby córki artystki – Róży. Dziewczyna zachorowała na raka oka. Idea zbudowania specjalnego miejsca nawiązywała i symbolizowała jej drogę zdrowienia. Do tego nawiązuje też tytuł projektu.
Kawałki szkła, które szczelnie zakrywają elewacje budynków, odbijają siatkówkę oka. Idea zbudowania pasażu sprowadzała się do zwrócenie uwagi odbiorców na cud widzenia oraz na to, jak bardzo obraz, który widzimy, zależy od umiejętności ułożenia obrazu naszych oczu. I jak łatwo, przy minimalnym ruchu, zmienić perspektywę. Jednocześnie autorka kierowała się samym przekierowania ludzkiej obecności. Lokalizacja projektu nie jest przypadkowa. Pasaż Róży w Łodzi ma być przejściem na tyłach kamienicy, w stronę zespołu manufaktury. Turystom będzie wygodniej przemieszczać się z ulicy Piotrkowskiej do ulicy Zachodniej. Według samej autorki życie uliczne ucieka ulicą zachodnią, opuszczając dawny hotel polski, a jego centrum coraz częściej lokalizuje się między placem wolności a manufakturą. Ten ruch chciała wykorzystać autorka. Pasaż Róży czynny jest codziennie od 8:00 do 22:00. Zwiedzanie jest oczywiście bezpłatne.
Przesłanie projektu
Prace nad pasażem rozpoczęły się w 2013 roku. Należało z wąskiego podwórka stworzyć przyjazną i elegancką przestrzeń. Wykorzystano do tego fragmenty otoczenia i nowoczesną instalację opartą na grze świateł.
Spacer po podwórku od Piotrkowskiej 3 (lub od ul. Zachodniej 56) naprawdę pokazuje, jak duży efekt można uzyskać przy stosunkowo niewielkich środkach i prostym pomyśle. Pasaż Róży wnosi światło do podwórka, łączącego dwie główne ulice, na których kiedyś znajdował się ciemny, zniszczony dawny hotel, później przekształcony w mieszkania. Efekt jest oszałamiający i naprawdę zmienia otaczające budynki. Jak twierdzi sama autorka, Pasaż Róży przeszedł tą samą drogę, co jej córka - „od niewidzenia do widzenia”. To nie jest zwykła uliczka, ale wspaniała przestrzeń, która zmieniła się w miejsce pełne życia. Projekt zainicjowany przez Joannę Rajkowską powstał w ramach festiwalu Las Kultur. Deptak to jedno z najpiękniejszych miejsc w Łodzi. Jest to miejsce udekorowane fragmentami luster, które dają niepowtarzalne wrażenie miejsca, łączące korytarz między ulicami Piotrkowską i Zachodnią. To świetne miejsce do robienia profesjonalnych zdjęć.
Jest otwarty tylko między 8:00 a 22:00 i najlepiej jest go oglądać w świetle słonecznym, ponieważ odłamki odbijają wzory na ziemi i na odwiedzających. Został stworzony przez artystkę Joannę Rajkowską (ta sama artystka, która stworzyła Palmę w Warszawie), aby odbijać światło nieba w ciemnym przejściu. Dziś może to być najczęściej fotografowane miejsce w Łodzi. Według władz miasta Łodzi, wąskie podwórko, które kiedyś pozostawało poza zainteresowaniem turystów, ale i mieszkańców Łodzi, dziś jest jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w mieście włókniarzy. Co więcej, projekt odczarował też zaułki i bramy ulicy Piotrkowskiej, które dotąd nie cieszyły się dobrą opinią.
- Więcej o:
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli
Te surowce są krytyczne dla transformacji energetycznej. Raport pokazuje ich obecną dostępność i prognozy dotyczące wydobycia
Nowa siedziba Moët Hennessy Polska w warszawskim budynku Metropolitan. Paryski szyk
"Las - Schronienie ofiar. Kryjówka zbrodni" – wystawa czasowa w Muzeum II Wojny Światowej zaprojektowana przez Biuro Kreacja
Instalacja stworzona z rdzy w ascetycznych wnętrzach Filharmonii Szczecińskiej
Młodzi architekci chcą zmiany. Czy polskie pracownie słuchają głosu młodych?
Jak wybrać pokrycie dachowe, które będzie trwałe i wytrzymałe? Na co zwrócić uwagę, aby dach był nie tylko estetyczny, ale i bezpieczny na długie lata?
Nie tylko Racibórz. Zbiorniki retencyjne powinny znaleźć się w planie każdej inwestycji