Panele fotowoltaiczne na wodzie w Łapinie. To pierwsza taka inwestycja w Polsce
Spółka Energa OZE umieści na stałe panele fotowoltaiczne na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino. Przeprowadzony w ubiegłym roku pilotaż potwierdził, że zastosowanie tej technologii w polskich warunkach pozwala zwiększyć ilość wyprodukowanej energii elektrycznej.
Po zakończonym sukcesem, trwającym cały rok pilotażu, spółka Energa OZE jako pierwsza w Polsce zdecydowała się na stałe umieścić panele fotowoltaiczne na wodzie. Pilotażowy projekt realizowany był w 2018 roku na zbiorniku wodnym przy elektrowni wodnej w Łapinie. Miał on na celu zbadanie wpływu zmieniających się warunków pogodowych na produktywność paneli.
Pływające panele mają być rozwiązaniem eliminującym typowe dla fotowoltaiki problemy tj. np. wzrost temperatury ogniw. Umieszczenie instalacji na wodzie pozwala na lepsze chłodzenie modułów PV, co bezpośrednio przekłada się na zwiększenie ich sprawności. Ponadto, nad zbiornikami wodnymi unosi się o wiele mniej kurzu i pyłów. Dzięki temu, moduły w mniejszym stopniu ulegają zabrudzeniu.
Planowana inwestycja pływającej instalacji fotowoltaicznej powstanie na zbiorniku wodnym w miejscowości Łapino - tam gdzie odbywał się pilotaż. Moc zainstalowana planowanej inwestycji będzie wynosić ok. 0,5 MW. W najbliższym czasie planowane jest zaimplementowanie wypracowanej technologii na kolejnych zbiornikach wodnych. W szczególności atrakcyjnym jest wykorzystanie potencjału zbiorników wodnych zlokalizowanych na terenach pokopalnianych
W ramach programu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej "Wsparcie dla Innowacji sprzyjających zasobooszczędnej i niskoemisyjnej gospodarce" spółka Energa OZE złożyła wniosek o wsparcie na wdrożenie inwestycji.
- Więcej o:
- ekologia
Panele fotowoltaiczne na dachach bloków, czyli Wrocławska Elektrownia Słoneczna. Jest lepiej niż zakładano!
EKOpark w Ursusie. Odwiedziliśmy pierwszy ekologiczny park w Warszawie
Dom Symbiotyczny odbudowuje relacje człowieka z naturą [PROJEKT]
Zielone przystanki w Siemiatyczach. Miasto postawiło je w 2017 roku
Farmy w wieżowcu, czyli sposób na miejskie ogrodnictwo
Atocha - dżungla w dworcowej hali. Tak to się robi w Madrycie!
Budki dla jerzyków na wyremontowanych budynkach komunalnych na warszawskiej Pradze. Brawo!
Hotele dla pszczół na billboardach McDonald's