Oto finaliści nagrody im. Miesa van der Rohe 2024. Zobaczcie 7 najlepszych europejskich realizacji
Mat. prasowe / red. WG
Poznaliśmy finalistów Nagrody Miesa van der Rohe 2024. O główną nagrodę powalczy siedem prac: pięć w kategorii "Architektura", dwie – "Wschodzący artysta". Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim najlepszym europejskim realizacjom.
20 lutego poznaliśmy finalistów konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2024. To najważniejszy europejski konkurs architektoniczny. Chociaż w gronie siedmiu najlepszych realizacji nie znalazł się targ w Błoniu, autorstwa Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej, i tak mamy być z czego dumni. Do finału trafiła Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, zaprojektowana przez KWK Promes Roberta Koniecznego! Więcej przeczytacie tu>>
Zdaniem jury wybrane prace tworzą inkluzyjne środowisko do życia wysokiej jakości. Większość przekształca i usprawnia warunki życia w byłych obszarach przemysłowych, w niewielkich miejscowościach wiejskich i na peryferiach miast. Udoskonalają codzienną architekturę, czyniąc z nich miejsca, w których dobrze się mieszka.
Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim siedmiu najlepszym realizacjom z Unii Europejskiej. Zacznijmy od 5 finalistów w kategorii "Architektura":
1 z 10
2 z 10
3 z 10
4 z 10
5 z 10
6 z 10
7 z 10
8 z 10
9 z 10
10 z 10
Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie (Czechy). Proj. KWK Promes
Twórcą projektu przekształcenia zabytkowego budynku starej rzeźni w czeskiej Ostrawie w galerię sztuki współczesnej jest KWK Promes z Katowic. Dzięki sześciu obrotowym ścianom, sztuka wychodzi poza mury budynku. Architekci przekształcili także zanieczyszczoną przestrzeń wokół budynku, czyniąc z niej bioróżnorodny park z łąkami kwiatowymi oraz zbiornikami retencyjnymi. Dzięki temu obiekt uwrażliwia nie tylko na sztukę, ale także na środowisko naturalne.
1 z 5
2 z 5
3 z 5
4 z 5
5 z 5
Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke
Twórcami nowego uniwersyteckiego pawilonu naukowego są Gustav Düsing i Max Hacke, z Berlina. Pawilon prezentuje ideę otwartej przestrzeni – super struktury dostosowującej się do zmieniających się potrzeb. Kompaktowa przeszklona bryła na planie kwadratu z nieokreślonym parterem i pierwszym piętrem, składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz. Zamiast stałych ścian stworzono strefy o jednakowej wartości - odrębne obszary zachęcające do różnorodnych działań. Dzięki elastycznemu układowi pawilon ma szansę długo służyć studentom.
1 z 10
2 z 10
3 z 10
4 z 10
5 z 10
6 z 10
7 z 10
8 z 10
9 z 10
10 z 10
Szkoła Reggio w Madrycie (Hiszpania). Proj. ANDRES JAQUE / OFFICE FOR POLITICAL INNOVATION
Projekt, budowa i przeznaczenie Szkoły Reggio prezentują holistycznie postrzeganej ekologii – symbiozy środowiska, żywych istot, materiałów, zarządzania i pedagogiki. Budynek jest otwarty na okoliczną naturę i zachęca do zajęć na zewnątrz. Przyroda staje się tu przestrzenią interakcji międzypokoleniowych.
1 z 8
2 z 8
3 z 8
4 z 8
5 z 8
6 z 8
7 z 8
8 z 8
Rozbudowa klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsyce (Francja). Proj. Amelia Tavella Architectes
Klasztor wybudowany w 1480 roku przez ostatnie lata był opuszczony i popadał w ruinę. Nowoczesna dobudówka łączy przeszłość i nowoczesność - subtelnie przenika się z piętnastowiecznymi murami tworząc spójną całość. Dobudówka wykonana została niemal w całości z kortenu, a dzika roślinność, która przez lata oplatała stare mury, stała się istotnym elementem istotnym elementem rozbudowanego klasztoru.
1 z 8
2 z 8
3 z 8
4 z 8
5 z 8
6 z 8
7 z 8
8 z 8
Przestrzeń publiczna Häge w Lund (Szwecja), którego twórcą. Proj. Brendeland & Kristoffersen architects
Składający się z baldachimu, części wypoczynkowej i ceglanej obudowy pawilon „Häge” to przestrzeń publiczna stworzona do debat, dyskusji i warsztatów. Gdy wokół niego wyrośnie zieleń, z obiektu w krajobrazie przekształci się w lokalny ogród dla społeczności. Otwartość „Häge” jest odpowiedzią na pytanie, jak budować nową wspólnotę.
Finaliści w kategorii "Wschodzący artysta":
Biblioteka Gabriela Garcii Márqueza w Barcelonie (Hiszpania). Proj. SUMA arquitectura
Biblioteka Gabriel Garcii Márqueza znajduje się w dzielnicy robotniczej, w której przez lata brakowało znaczących inwestycji. Sześciopiętrowy budynek o drewnianej konstrukcji, zbudowany wokół trójkątnego dziedzińca, jest trzecią co do wielkości placówką w miejskiej sieci bibliotecznej. Została zaprojektowana jako miejsce różnorodnych doświadczeń.
1 z 8
2 z 8
3 z 8
4 z 8
5 z 8
6 z 8
7 z 8
8 z 8
Plac i Biuro informacji turystycznej w Piódão (Portugalia). Proj. Branco del Rio
Płaski i otwarty obszar w stromej wiosce Piódão został zwrócony mieszkańcom, zgodnie z ich kulturą materialną i budowlaną - odzyskał status lobby i miejsca spotkań. Dawny parking ponownie został zaprojektowany, utwardzony i częściowo zacieniony
W marcu członkowie jury odwiedzą pięć dzieł z zakresu architektury. Zwycięzcy w obu kategoriach zostaną ogłoszeni 25 kwietnia 2024 r. na wydarzeniu w CIVA (Centrum Informacji, Dokumentacji i Wystaw na temat miasta, architektury, krajobrazu i urbanistyki w Brukseli).
Skomentuj:
Oto finaliści nagrody im. Miesa van der Rohe 2024. Zobaczcie 7 najlepszych europejskich realizacji