Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Oto finaliści nagrody im. Miesa van der Rohe 2024. Zobaczcie 7 najlepszych europejskich realizacji

Mat. prasowe / red. WG

Poznaliśmy finalistów Nagrody Miesa van der Rohe 2024. O główną nagrodę powalczy siedem prac: pięć w kategorii "Architektura", dwie – "Wschodzący artysta". Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim najlepszym europejskim realizacjom.

Fnaliści nagrody im. Miesa van der Rohe 2024.
Fnaliści nagrody im. Miesa van der Rohe 2024.
Fot. mat. prasowe

20 lutego poznaliśmy finalistów konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2024. To najważniejszy europejski konkurs architektoniczny. Chociaż w gronie siedmiu najlepszych realizacji nie znalazł się targ w Błoniu, autorstwa Pracowni Architektonicznej Aleksandry Wasilkowskiej, i tak mamy być z czego dumni. Do finału trafiła Galeria Sztuki Współczesnej PLATO w Ostrawie, zaprojektowana przez KWK Promes Roberta Koniecznego! Więcej przeczytacie tu>>

Zdaniem jury wybrane prace tworzą inkluzyjne środowisko do życia wysokiej jakości. Większość przekształca i usprawnia warunki życia w byłych obszarach przemysłowych, w niewielkich miejscowościach wiejskich i na peryferiach miast. Udoskonalają codzienną
architekturę, czyniąc z nich miejsca, w których dobrze się mieszka.

Przyjrzyjmy się dokładniej wszystkim siedmiu najlepszym realizacjom z Unii Europejskiej. Zacznijmy od 5 finalistów w kategorii "Architektura":

Galeria Sztuki Współczesnej Plato w Ostrawie (Czechy). Proj. KWK Promes

Twórcą projektu przekształcenia zabytkowego budynku starej rzeźni w czeskiej Ostrawie w galerię sztuki współczesnej jest KWK Promes z Katowic. Dzięki sześciu obrotowym ścianom, sztuka wychodzi poza mury budynku. Architekci przekształcili także zanieczyszczoną przestrzeń wokół budynku, czyniąc z niej bioróżnorodny park z łąkami kwiatowymi oraz zbiornikami retencyjnymi. Dzięki temu obiekt uwrażliwia nie tylko na sztukę, ale także na środowisko naturalne.

Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke

Twórcami nowego uniwersyteckiego pawilonu naukowego są Gustav Düsing i Max Hacke, z Berlina. Pawilon prezentuje ideę otwartej przestrzeni – super struktury dostosowującej się do zmieniających się potrzeb. Kompaktowa przeszklona bryła na planie kwadratu z nieokreślonym parterem i pierwszym piętrem, składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz. Zamiast stałych ścian stworzono strefy o jednakowej wartości - odrębne obszary zachęcające do różnorodnych działań. Dzięki elastycznemu układowi pawilon ma szansę długo służyć studentom.

Szkoła Reggio w Madrycie (Hiszpania). Proj. ANDRES JAQUE / OFFICE FOR POLITICAL INNOVATION

Projekt, budowa i przeznaczenie Szkoły Reggio prezentują holistycznie postrzeganej ekologii – symbiozy środowiska, żywych istot, materiałów, zarządzania i pedagogiki. Budynek jest otwarty na okoliczną naturę i zachęca do zajęć na zewnątrz. Przyroda staje się tu przestrzenią interakcji międzypokoleniowych.

Rozbudowa klasztoru św. Franciszka w Sainte-Lucie-de-Tallano na Korsyce (Francja). Proj. Amelia Tavella Architectes

Klasztor wybudowany w 1480 roku przez ostatnie lata był opuszczony i popadał w ruinę. Nowoczesna dobudówka łączy przeszłość i nowoczesność - subtelnie przenika się z piętnastowiecznymi murami tworząc spójną całość. Dobudówka wykonana została niemal w całości z kortenu, a dzika roślinność, która przez lata oplatała stare mury, stała się istotnym elementem istotnym elementem rozbudowanego klasztoru.

Przestrzeń publiczna Häge w Lund (Szwecja), którego twórcą. Proj. Brendeland & Kristoffersen architects

Składający się z baldachimu, części wypoczynkowej i ceglanej obudowy pawilon „Häge” to przestrzeń publiczna stworzona do debat, dyskusji i warsztatów. Gdy wokół niego wyrośnie zieleń, z obiektu w krajobrazie przekształci się w lokalny ogród dla społeczności. Otwartość „Häge” jest odpowiedzią na pytanie, jak budować nową wspólnotę.

Biblioteka Gabriela Garcii Márqueza w Barcelonie (Hiszpania). Proj. SUMA arquitectura
Biblioteka Gabriela Garcii Márqueza w Barcelonie (Hiszpania). Proj. SUMA arquitectura
Fot. Jesús Granada

Finaliści w kategorii "Wschodzący artysta":

Biblioteka Gabriela Garcii Márqueza w Barcelonie (Hiszpania). Proj. SUMA arquitectura

Biblioteka Gabriel Garcii Márqueza znajduje się w dzielnicy robotniczej, w której przez lata brakowało znaczących inwestycji. Sześciopiętrowy budynek o drewnianej konstrukcji, zbudowany wokół trójkątnego dziedzińca, jest trzecią co do wielkości placówką w miejskiej sieci bibliotecznej. Została zaprojektowana jako miejsce różnorodnych doświadczeń.

Plac i Biuro informacji turystycznej w Piódão (Portugalia). Proj. Branco del Rio

Płaski i otwarty obszar w stromej wiosce Piódão został zwrócony mieszkańcom, zgodnie z ich kulturą materialną i budowlaną -
odzyskał status lobby i miejsca spotkań. Dawny parking ponownie został zaprojektowany, utwardzony i częściowo zacieniony

W marcu członkowie jury odwiedzą pięć dzieł z zakresu architektury. Zwycięzcy w obu kategoriach zostaną ogłoszeni 25 kwietnia 2024 r. na wydarzeniu w CIVA (Centrum Informacji, Dokumentacji i Wystaw na temat miasta, architektury, krajobrazu i urbanistyki w Brukseli).

    Więcej o:

Skomentuj:

Oto finaliści nagrody im. Miesa van der Rohe 2024. Zobaczcie 7 najlepszych europejskich realizacji