Co warto wiedzieć na temat lamp i oświetlenia? Lampy w salonie i nie tylko
Minęły już czasy, kiedy oświetlenie było wyłącznie funkcjonalnym elementem wyposażenia. Teraz odgrywa ono również ważną rolę w aranżacji mieszkania – kinkiety, żyrandole, lampy stojące to dziś nie tylko praktyczne przedmioty, lecz także ozdoby wnętrz. Co warto wiedzieć na temat oświetlenia przed zakupem?
Oświetlenie do mieszkania
Oświetlenie powinniśmy zaplanować osobno do każdego wnętrza. Inną funkcję bowiem będzie ono pełniło w sypialni i łazience niż w kuchni. Poza ogólnym przeznaczeniem poszczególnych pomieszczeń warto wziąć pod uwagę także styl życia domowników – to, co najczęściej robimy w mieszkaniu, również ma wpływ na dobór źródeł światła. Miłośnicy filmowych seansów postawią na nastrojowe światło lampy lub kinkietów, osoby prowadzące domowe biuro potrzebują solidnego oświetlenia miejsca pracy, zaś ci, którzy uwielbiają czytać, dobrego oświetlenia przy łóżku.
Zobacz także:
- Jak dobrać oświetlenie do wnętrza? >>
- Garderoba, przedpokój, spiżarnia – jak doświetlić małe pomieszczenia? >>
- Światło na pasku – ponadczasowy, neonowy design w wersji SMART >>
Lampa w salonie
Oświetlenie w salonie wymaga połączenia światła ogólnego z miejscowym, przyda się też regulacja natężenia oświetlenia, dzięki czemu będziemy mogli swobodnie tworzyć nastrój. Duże, wiszące lampy sprawdzą się jako podstawowe źródło światła, usytuowane w centralnym punkcie pokoju, a podłogowe i stołowe dodatkowo rozświetlą wnętrze, dlatego warto ustawić je w obszarach najbardziej zaciemnionych. Dobrze jest też rozważyć montaż kinkietów. Dopasowanie ich do reszty elementów wnętrza stworzy ciekawą aranżację, uatrakcyjniając ściany. Do wyboru mamy modele, których światło skierowane jest bezpośrednio w górę i takie, których klosz zwrócony jest w dół – co rozprasza światło po ścianie, efekt wykorzystywany najczęściej w oświetleniu schodów i korytarzy.
Zobacz także:
Oświetlenie do kuchni
Kuchnia wymaga funkcjonalnego oświetlenia, które powinno być zlokalizowane w strefach roboczych. Odpowiednie będą lampy punktowe, montowane w suficie, pod szafkami wiszącymi lub bezpośrednio nad blatem. Typowym oświetleniem do kuchni są oprawy halogenowe w postaci pojedynczych oczek, listew, trójkątów albo oprawy na świetlówki liniowe do wyboru w różnych długościach. Kolejnymi miejscami, które warto doposażyć w światło punktowe, są kuchenka oraz zlewozmywak. Główne oświetlenie stosujemy zwykle na środku pomieszczenia. Ale można też zawiesić kilka takich samych lamp, tuż obok siebie nad blatem stołu lub barku. Taki układ zyskuje ostatnio na popularności, dodając wnętrzom stylu i elegancji. Ciekawym rozwiązaniem w ramach oświetlenia do kuchni jest też półka wisząca bezpośrednio nad wyspą kuchenną - uzupełniona o lampy, umieszczone dookoła niej, nie tylko doświetli wyspę, ale też może posłużyć za oświetlenie główne.
Oświetlenie w sypialni
W tym wnętrzu światło powinno być ciepłe i przytulne. Często jest to połączenie kinkietów ściennych, lampek nocnych i lamp podłogowych. Ale atmosferę może stworzyć również odpowiednio dobrane oświetlenie sufitowe. Dobrze, jeśli przyjemne światło odbija się od sufitu lub ściany i w ten sposób zapewnia komfort odpoczynku. Sprawdzą się tu wszystkie oprawy, które kierują swoje światło na ścianę, a nie bezpośrednio w stronę pomieszczenia. Począwszy od lampy ściennej, a na lampie oświetlającej sufit skończywszy. Ciekawe rozwiązanie w ramach oświetlenia w sypialni to zamontowanie podświetlanych półek, które będą dawać delikatną poświatę. W sypialni często spędzamy czas na czytaniu, dlatego warto przemyśleć, czy lepsze będą stołowe lampki nocne, czy kinkiety tuż przy ramie łóżka. Przydatną funkcją w tym pomieszczeniu będzie możliwość regulacji natężenia światła, dzięki czemu będziemy mogli dobrać taką jasność światła, jakiej potrzebujemy.
Oświetlenie łazienki
Oświetlenie łazienki powinno być równomiernie, biorąc pod uwagę funkcje poszczególnych stref. Za właściwe oświetlenie tego wnętrza powinna odpowiadać ogólna, górna lampa sufitowa. Tam, gdzie potrzeba więcej mocy, np. przy lustrze czy pod prysznicem, warto sięgnąć po oświetlenie punktowe. Ważne jest też oświetlenie dekoracyjne, które stworzy przyjemną atmosferę. W dużych łazienkach wyposażonych w wannę sprawdzi się oświetlenie ledowe. Podczas relaksującej kąpieli górne światło nie jest potrzebne. Wystarczą panele LED, które zapewnią relaks. Dobór oświetlenia łazienki warto skonsultować ze specjalistą, który podpowie, jakimi zasadami kierować się, dobierając lampy do pomieszczenia, w którym panuje wilgoć, a główną rolę odgrywają względy bezpieczeństwa, związane z bezpośrednim sąsiedztwem wody.
Osprzęt elektryczny dla domu: nowoczesna stylistyka
Gniazdka i włączniki światła spełniają nie tylko funkcję użytkową, lecz także dekoracyjną. Ważnym kryterium podczas ich wyboru jest kolor ścian. Z reguły odchodzi się od montowania jednakowych rozwiązań w całym domu, z uwagi na różnorodność stylów panujących w pomieszczeniach. Kolor włącznika powinien być maksymalnie zbliżony do barwy ściany, a jeśli chcemy stworzyć bardziej kreatywne i oryginalne wnętrze możemy sięgać po warianty designerskie, całkowicie odbiegające od odcienia z którym będą sąsiadować, stworzone ze szlachetnych materiałów, w soczystych barwach lub o nietypowych kształtach. Aby przestrzeń zyskała niebanalnego charakteru, warto zastosować modele z hartowanego szkła, strukturalnego betonu czy łupka. W pomieszczeniach klasycznych można sięgnąć po uniwersalne białe oraz transparentne ramki lub skoncentrować się wokół naturalnej kolorystki, aby wystrój stanowił harmonijną całość. We wnętrzach nowoczesnych włącznik może być designerski, oryginalny. Wyjątkowo eleganckie ramki z czarnego szkła mogą ozdabiać przestrzeń, a włączniki w żywych kolorach ożywiać wnętrze.
Włączniki i gniazdka mogą być wyposażone w mocniejsze podświetlenie, które zastąpi lampkę do czytania. Specjalne modele nowoczesnego osprzętu posłużą również jako ładowarki bądź stacje dokujące np. do smartfonów (są montowane w standardowych puszkach instalacyjnych).
Ile gniazdek w jakim pomieszczeniu?
Gniazda elektryczne instalujemy na wysokości około 20–30 cm od poziomu podłogi i w odległości 2 m od siebie.
Przedpokój lub korytarz – najlepiej zamontować tu przynajmniej 2 gniazda elektryczne. W przyszłości odkurzanie tej przestrzeni i przyległych pokojów będzie o wiele prostsze.
Kuchnia - osprzęt wymaga odrębnych obwodów dla urządzeń montowanych na stałe typu: lodówka, zmywarka lub piekarnik elektryczny. Gniazda dla nich umieszczone muszą być w bezpiecznym miejscu i z łatwym dostępem. Oprócz tego potrzeba co najmniej pięciu gniazd elektrycznych na tzw. małe AGD nad blatami oraz gniazda dla okapu kuchennego.
Łazienka – montuje się tu gniazdka na wysokości 120 cm i w jak największej odległości od wanny, kabiny prysznicowej lub umywalki. W wilgotnych pomieszczeniach dobrym pomysłem jest montaż gniazdek hermetycznych z oznaczeniem IP44.
Sypialnia i salon - powinno być zainstalowanych tyle gniazdek, aby w przyszłości nie trzeba było używać przedłużaczy i rozdzielaczy. Gniazdka instaluje się tu na wysokości około 25 cm nad przypodłogową listwą wykańczającą.
- Więcej o:
Mieszkanie w kamienicy – inspiracje
Designerskie miejsce do pracy - jak stworzyć przestrzeń, która inspiruje i motywuje?
Choinka w pięciu odsłonach
Nowoczesne żaluzje: funkcjonalność w każdym wnętrzu
Modne ściany - 4 gorące trendy
Dekorujemy dom na święta – tych ozdób warto użyć
Trendy wnętrzarskie na jesień
Trendy w wykorzystaniu drewna we wnętrzach