Osiedle Białe Domy na Wawrze
Na warszawskim Wawrze powstało osiedle domów jednorodzinnych, które na tle okolicznej zabudowy wyróżnia się jasnymi bryłami budynków i ciekawą, asymetryczną formą. Projekt jest dziełem pracowni 77Studio architektury.

Zespół budynków zlokalizowany jest przy ul. Hortensji.
- Projektując osiedle Białe Domy podjęliśmy próbę redefinicji estetyki niskobudżetowych inwestycji deweloperskich - mówi architekt Paweł Naduk, właściciel warszawskiej pracowni 77Studio architektury. - W ramach budżetu przewidzianego na klasyczną zabudowę wielorodzinną, postanowiliśmy stworzyć na przedmieściach ciekawe miejsce do życia, będące zarazem bezpośrednią alternatywą do podobnych w cenie mieszkań.
Niewielkie domy w zabudowie szeregowej tworzyć miały ciekawą architekturę w spokojnej, zadrzewionej okolicy. Minimalistyczne bryły z jednospadowymi dachami stworzyły kompozycję powtarzających się rytmicznie charakterystycznych zazębień. W ten sposób powstała ekspresyjna forma, która wyróżnia się w niejednorodnej zabudowie dzielnicy, zachowując jednocześnie wszystkie rozpoznawalne cechy domów jednorodzinnych.
Kształt budynków podkreśla kolorystyka elewacji i dachów. Pokryte całe bielą stanowią czysty w formie kontrapunkt do krajobrazu. Kontrast do otoczenia nieco zanika zimą, kiedy bryły budynków, niczym górskie szczyty, wtapiają się w pokryte śniegiem otoczenie.
Widziane z lotu ptaka budynki przywołują na myśl łodzie z rozwiniętymi żaglami. Wrażenie to potęguje usytuowanie w otoczeniu otwartej przestrzeni, której nie ograniczają żadne grodzenia osiedla czy sąsiedzka zabudowa.
- Naszym założeniem koncepcyjnym było czytelne oddzielenie każdej bryły budynku, tak żeby lokatorzy mieli poczucie posiadania własnego domu - opisuje pracę nad projektem architekt Paweł Naduk. - W ten sposób stanęło 10 segmentów, każdy z powierzchnią użytkową 91 m kw. Szczególną uwagę skupiliśmy w nich na dobrym doświetleniu przestrzeni oraz elastyczności funkcjonalnej pomieszczeń.
Na poziomie parterów zaplanowano otwartą część dzienną składającej się z kuchni, jadalni i salonu oraz łazienki z pralnią. Natomiast na kondygnacji +1 powstało wyposażone we wszelkie niezbędne instalacje otwarte poddasze, które można swobodnie zaaranżować. Może ono pomieścić zamiennie: dodatkowe sypialnie, łazienki, salę zabaw lub pracownię. Tym samym umożliwiono dopasowanie przestrzeni przez jej użytkowników do własnych, indywidualnych, i co równie ważne, aktualnych potrzeb.





- Więcej o:
Jak stworzyć zrównoważone biuro? Arup zaprezentował kulisy prac nad odnowionym biurem w Krakowie
W centrum Łodzi powstają trzy parkingi wielopoziomowe
Ceramiczna ściana autorstwa Pani Jurek w nowym budynku The Form w Warszawie. To nawiązanie do monumentalnych realizacji z lat PRL
Jak budować dworce i lotniska przyjazne dla pasażerów?
Wilcze Gardło. Kiedyś wzorcowe osiedle III Rzeszy. Dziś spokojna dzielnica Gliwic
Symbol 20 lat Polski w Unii Europejskiej, zapisany w szkle. Rzeźba Edyty Barańskiej w Sądzie Najwyższym w Warszawie
Koncepcja przyjaźniejszych centrów danych. Jak mogą wpływać na naturę i społeczności?
Rok 2024 przyniósł istotne zmiany w polskim planowaniu przestrzennym. Jak to wpłynęło na prace architektów?