Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Osiedla mieszkaniowe bez barier architektonicznych

mat. prasowe
Osiedle Holm House - Skanska Residential Development Poland

Na każdym osiedlu znajdzie się grupa mieszkańców, która wymaga specjalnych rozwiązań, dostosowanych do ich wymagań. Chodzi o osoby w podeszłym wieku oraz te, które borykają się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Problem ten dotyczy również rodziców, wychowujących małe dzieci. Z myślą o tych osobach świadomi inwestorzy wprowadzają na budowane osiedla specjalne rozwiązania, które mają ułatwić mieszkańcom codzienne życie. Jakie udogodnienia pojawiają się na polskich osiedlach? Czy inwestycje bez barier to standard w ofertach deweloperów?

Zasady, zgodnie z którymi należy przystosować nieruchomość do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, określa obowiązujące prawo, jednak niektóre zapisy w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. mogą wydawać się co najmniej niejednoznaczne. W związku z tym zapewnienie „minimalnego udziału lokali mieszkalnych dostępnych dla osób niepełnosprawnych”, a także samo pojęcie „mieszkania dostępnego” realizowane są na rynku pierwotnym na różne sposoby.

Samodzielne życie z niepełnosprawnościami

Jak wynika z raportu „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych”, który był realizowany na zlecenie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, aż 63% ankietowanych planuje rozpocząć samodzielną przyszłość – badani obecnie mieszkają z rodzicami lub opiekunami. Co jeszcze bardziej istotne – aż 30% z nich deklaruje potrzebę dostosowania mieszkań do swoich potrzeb, uwarunkowanych różnego rodzaju niepełnosprawnościami. To przede wszystkim osoby z dysfunkcją ruchu (43%) oraz z dysfunkcją wzroku (29%)[1].

Udogodnienia na osiedlach

Rozwiązania niwelujące bariery architektoniczne powinny pojawić się nie tylko w samych mieszkaniach, ale również w częściach wspólnych budynków, a także na całym terenie inwestycji. Należą do nich m.in.:

Raport przygotowany przez PFRON wskazuje, że najbardziej istotne są adaptacje łazienek (tak odpowiedziało 59% badanych, w tym 74% wśród osób z dysfunkcją ruchu) oraz ułatwienia w dostępie do mieszkania (42% badanych, w tym ponad połowa osób z dysfunkcją ruchu)[2].

[1] Raport Końcowy - „Badanie potrzeb osób niepełnosprawnych”, Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, 2017.
[2] Ibidem.

Osiedle Holm House - Skanska Residential Development Poland

Aż 40% przystosowanych mieszkań na pionierskim osiedlu bez barier

Chociaż deweloperzy realizują założenia prawa budowlanego – w zakresie budowania dostępnych osiedli – w różnym stopniu, są na polskim rynku inwestycje, które znacznie wykraczają poza ustawowe minimum. Pierwsze, w pełni dostępne osiedle w Polsce, powstało na warszawskim Mokotowie – jest nim inwestycja o nazwie Holm House, wybudowana przez Skanska Residential Development Poland. Co istotne, inwestycja szwedzkiego dewelopera zdobyła certyfikat "Obiekt bez barier", wydawany przez Fundację Integracja. Proces certyfikacji wiązał się z przeprowadzeniem audytów, które sprawdzały poziom dostosowania inwestycji do wielu restrykcyjnych wymogów na etapie przygotowania projektu oraz po zrealizowaniu obiektów.

Skanska objęła certyfikacją pierwszy i drugi etap osiedla – na każdym z nich 40% mieszkań zostało wybudowanych bez jakichkolwiek barier architektonicznych. W sumie to aż 151 mieszkań ze wszystkich 373 lokali.

Podczas tworzenia projektów naszych osiedli zawsze dużą wagę przywiązywaliśmy do kwestii dostępności. Dlatego też dość naturalne było dla nas rozszerzenie zakresu dostosowywania inwestycji do różnorodnych potrzeb wszystkich przyszłych mieszkańców oraz nawiązanie współpracy z Fundacją Integracja. Dzięki pomocy i wskazówkom, które otrzymaliśmy od pracowników Fundacji, możliwe było wybudowanie pierwszej w Polsce inwestycji mieszkaniowej z certyfikatem Obiekt bez barier.

mówi Agnieszka Karwala, menadżer projektu Holm House w spółce mieszkaniowej Skanska.

Kto poszukuje mieszkań bez barier?

W pełni dostępnymi nieruchomościami interesują się głównie osoby starsze, planujące zakup nowego, komfortowego mieszkania. Kolejną grupą osób, które poszukują mieszkań bez barier, są pary planujące założenie rodziny – ważne są dla nich, m. in. udogodnienia, które umożliwią im swobodne poruszanie się z wózkami dziecięcymi. Dla poszukujących dostępnych mieszkań jest także to, by miały one zróżnicowane metraże, a przez to również i zróżnicowane ceny.

Zainteresowanie deweloperów certyfikacją obiektów mieszkaniowych sukcesywnie rośnie, natomiast najważniejszy jest fakt, że wzrasta także zainteresowanie klientów. Dzięki wieloletnim działaniom Integracji, mającym na celu nagłośnienie potrzeb związanych z dostępnością, coraz więcej klientów pyta o certyfikat już na etapie sprzedaży albo po oddaniu budynku. Coraz większa grupa klientów kupuje mieszkania z myślą o rodzicach i szuka wtedy budynków certyfikowanych przez Integrację. Certyfikatem „Obiekt bez barier” może się pochwalić już 6 budynków, a pracujemy nad kolejnymi 20. Warto podkreślić, że na początku mówiliśmy o potrzebie dostępnych mieszkań tylko w Warszawie. Obecnie zainteresowanie certyfikowanymi obiektami widać również w innych częściach kraju, m.in. w Trójmieście i we Wrocławiu.

wyjaśnia Jarosław Bogucki, dyrektor ds. rozwoju Integracja LAB.
Osiedle Holm House - Skanska Residential Development Poland
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta

Skomentuj:

Osiedla mieszkaniowe bez barier architektonicznych

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej