Nowoczesny dom nad austriackim jeziorem Attersee
Inwestor od lat marzył o posiadaniu domu na brzegu jeziora Attersee w Austrii. Miejscowi nazywają okolicę "alpejskimi Karaibami", a turkusowe wody jeziora przyciągają wyjątkowych gości, stanowiąc źródło inspiracji dla artystów takich jak Gustav Klimt czy Gustav Mahler. Ta malownicza sceneria stała się prywatnym rajem. Budynek o ponadczasowej elegancji posiada jasne elementy podkreślające linię horyzontu, a jednym z głównych wyróżników jest zastosowanie powierzchni Dekton hiszpańskiej firmy Cosentino.
Dom został zaprojektowany tak, aby z każdego pomieszczenia można było cieszyć się panoramicznym widokiem, harmonijnie wpisując się w naturalne otoczenie. Koncepcję przygotowała pracownia F2 Architekten w drodze wygranej w konkursie architektonicznym. Zadanie polegało na stworzeniu willi o poziomych linach i ponadczasowym wzornictwie, wyróżniającej się wykorzystaniem wielu powierzchni Dekton, zarówno na elewacji, jak i we wnętrzach.
Połączenie nowoczesnej technologii z klasycznym designem
W przypadku tego projektu mieliśmy szczęście, że poznaliśmy klienta z głębokim zamiłowaniem do architektury i doświadczeniem w budowie domów, który dzięki swoim umiejętnościom, dbałości o szczegóły i odważnym decyzjom, doprowadził nas do odkrycia wielu zastosowań Dekton. Podczas produkcji Dektonu firma Cosentino replikuje w przyspieszonym tempie i w kontrolowanych warunkach procesy metamorficzne, które zachodzą podczas formowania się kamienia. W naturze może trwać to miliony lat, ale dzięki technologii spiekania cząsteczek, spiek produkowany jest w nieporównanie krótszym czasie.
Zalety powierzchni Dekton
Wybór Dektonu był podyktowany jego licznymi zaletami - ultrakompaktowej powierzchni, odporności na mróz, plamy i promieniowanie UV. Dzięki tej wszechstronności udało się zminimalizować liczbę użytych materiałów wykończeniowych, ograniczając je jedynie do drewna, betonu i szkła. Materiał ten, dostarczony przez hiszpańską firmę Cosentino, posłużył do wykończenia wentylowanej elewacji, balustrad, stopni schodów, podłóg tarasów i wnętrz domu, a także kominka oraz wyspy kuchennej.
Budynek otrzymał fasadę z piaskowym odcieniem Dekton Danae - takiego samego materiału użyto jako wykończenie podłóg. Dodatkowo, elementy poziome, takie jak parapety, zostały wykonane z Dektonu Zenith w lśniącym, białym kolorze. Wykonawcą większości prac budowlanych, z wyjątkiem projektu wnętrz, była firma należąca do właściciela domu.
Niewidoczne mocowania wielkogabarytowych płyt
W siedzibie firmy Cosentino w Cantorii, w południowej Hiszpanii, wielkogabarytowe płyty Dekton o grubości 1,2 cm zostały przycięte do formatu do 312 cm x 140 cm, precyzyjnie nawiercone i dostarczone na plac budowy. Tam zawieszono je i zamocowano na elewacji w sposób niewidoczny od zewnątrz za pomocą podciętych kotew.
Dekton to bardzo solidny materiał na elewacje, podłogi i meble. Przekonuje mnie łatwość jego konserwacji, a dodatkowo wszechstronność i precyzja, które umożliwiają tworzenie zachwycających detali architektonicznych i projektowych.
Skomentuj:
Nowoczesny dom nad austriackim jeziorem Attersee