Nowoczesna Sielskość: dom jednorodzinny projektu BRIC Architekci
Opis projektu
Inwestor marzył o domu zgodnym z zasadami Feng Shui. Dom miał być również prozdrowotny oraz ekologiczny. Projekt tworzony był jako forma adaptacji złożonych wytycznych inwestora, łączących ogólne potrzeby wszystkich domowników oraz korzystny układ funkcjonalny dla poszczególnych użytkowników oparty o zasady Feng Shui. Założenie zbudowane jest z dwóch brył rozdzielających funkcję mieszkalną oraz funkcję garażu. Segmenty przykryte są jednym dachem w technologii sunroof, podpartym w wolnym narożniku na słupie, zachowując zwartość zarówno całej formy, jak i poszczególnych brył.
Delikatne wygięcie dachu umożliwia dobry przepływ energii i według założeń Feng Shui ma przynosić dobrobyt rodzinie. Zgodnie z jedną z wytycznych środek domu jest "pusty". Obrazują to wolna przestrzeń na kondygnacji parteru, perforacja w stropie oraz otwarcie na dachu w formie świetlika. Perforacje dachu są powielone, aby zapewnić dobre nasłonecznienie i jednocześnie zachować zadaszenie od deszczu między drzwiami garażu a drzwiami wejściowymi. Zasada tworzenia otworów okiennych koresponduje z tą cechującą otwory dachowe, kreując spójne założenie.
Architektura
Dom zlokalizowany jest w Nadarzynie pod Warszawą. Budynek składa się z dwóch brył - jednej o funkcji mieszkalnej i drugiej, garażowo-technicznej. Postanowiono oddzielić garaż od części mieszkalnej, gdyż nie wymaga on ogrzewania. Dzięki temu, przy złożoności całego założenia, zachowana została zwartość ogrzewanej bryły, co czyni ją nisko energochłonną. Zastosowano bloczki silikatowe ocieplane naturalną wełną. Okładzina z desek w naturalnym kolorze drewna. Segmenty zostały przykryte jednym dachem podpartym w wolnym narożniku na słupie, zachowując zwartość całej formy. Kształt dachu charakteryzuje się łukowatym wygięciem, ze spadkiem skierowanym w stronę wjazdu na działkę/południa. Od strony wjazdu na działkę elewację budynku wyróżnia widoczna powierzchnia dachu z perforacjami (nasłoneczniające otwory nad chodnikiem oraz okna dachowe).
Elewacja budynku wykończona pionowymi deskami w naturalnym kolorze drewna, dach kryty ciemnoszarą blachą. Okna oraz obróbki blacharskie w kolorze grafitowym. Balustrady o wysokości min. 90 cm od wykończonej posadzki. Obiekt budowlany spełnia wszystkie wymogi, o których mowa w art. 5 ust 1 ustawy Prawo budowlane. Projektowany obiekt ściśle spełnia zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Projektant postawił na folie grzewcze na podczerwień, zasilane panelami fotowoltaicznymi. Ten najprostszy pomysł jest zarówno ekonomiczny inwestycyjnie, jak i ekologiczny.
Podstawowe założenia funkcjonalne
- garaż w formie odrębnej bryły,
- na parterze: aneks kuchenny otwarty na stół jadalniany z możliwością zabudowania w kuchnię; salon z jadalnią i miejscem relaksu z fotelami i koszem/huśtawką; w salonie do zagospodarowania wielofunkcyjna ścianka zawierająca biblioteczkę, miejsce na telewizor i zieloną ścianę; toaleta; pracownia z wejściem z wiatrołapu; pomieszczenie techniczne,
- na piętrze: sypialnia rodziców z garderobą i prywatną łazienką; pokój młodszego syna; pokój starszego syna; łazienka ogólnodostępna; pralnia,
- rozmieszczenie pomieszczeń ustalone na bazie ogólnych zasad Feng Shui oraz kierunków wyznaczonych dla poszczególnych użytkowników.
- Więcej o:
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli