Nowe warszawskie biuro Heimstaden. Domowy klimat od AKA Studio
Pracownia AKA Studio zaprojektowała siedzibę szwedzkiej marki Heimstaden w wieżowcu Plac Unii w Warszawie. Do biura przeniesiono domowy klimat, korespondujący ze specyfiką firmy.

Szwedzka firma Heimstaden zajmuje się długoterminowym wynajmem mieszkań, a jej ideę wyraża hasło „Friendly Homes”. Do tych wartości nawiązuje projekt autorstwa AKA Studio.
Biuro o powierzchni ok. tysiąca mkw. składa się z niewielkich otwartych przestrzeni biurowych, które przedzielone zostały m.in. zamkniętymi biurami dla działów obsługi klienta, prywatnymi gabinetami i salami spotkań. Nie zabrakło również mniejszych focus roomów i budek telefonicznych. Domowy klimat został osiągnięty dzięki stworzeniu odpowiedniego układu pomieszczeń, indywidualnych rozwiązań zastosowaniu odpowiednich materiałów, spokojnej bazy kolorystycznej i funkcjonalnych mebli.








Do wnętrza wprowadzono dużo elementów drewnianych lub fornirowanych naturalnym dębem. Na potrzeby biura powstała np. drewniana ława przechodząca w boazerię, a ta z kolei w lockersy. W domowy klimat wprowadza zaprojektowana przez architektów lada fornirowana dębem w naturalnym wybarwieniem, która stanęła w recepcji. Drugim unikalnie zaprojektowanym elementem jest ażurowy regał, którego stylistyka odwołuje się do stylu skandynawskiego. Meble wypoczynkowe, w stonowanych kolorach ziemi wyeksponowane zostały na tle nostalgicznej lamperii.
Najbardziej „domową” częścią biura jest duża przestrzeń wspólna, która łączy kilka funkcji – kuchni, jadalni i salonu z częścią do gier, w której zacieśniają się relacje wśród współpracowników. W jadalni z dużym drewnianym stołem dobrane zostały krzesła z różnych kolekcji, co akcentuje mniej formalny charakter tej przestrzeni. Strefę wypoczynkową tworzy miks mebli tapicerowanych w wyrazistych kolorach. Powstały również dwa barki: jeden przy kuchni, drugi przy oknie, z którego rozpościera się widok na otoczenie placu Unii Lubelskiej. W części wspólnej można także pograć w piłkarzyki lub rzutki.








„Domowość” wzmacnia roślinność oraz wpadające w czerwień, nieco orientalne dywany. Artystycznym, unikalnym elementem części wspólnej są wielkoformatowe grafiki Zuzy Gadomskiej. Ich stylistyka odwołuje się do charakteru działalności firmy - w graficzny sposób przedstawiają wielkomiejski styl życia. Dopełnieniem miejskich wątków jest grafika przedstawiająca rajską dżunglę.
Zgodnie z zasadami less waste projekt dostosowano do istniejącej infrastruktury technicznej biura, wykorzystano np. około 80 proc. istniejącego okablowania. Aby zminimalizować ślad węglowy i zmniejszyć dodatkowe koszty, prace wykonywali lokalni producenci, działający w Polsce i na terenie Europy.
- Więcej o:
W Warszawie powstaje pierwszy drewniany biurowiec. Poleczki Park z pozwoleniem na budowę
Warszawskie biuro banku SEB nagrodzone w konkursie Global Architecture & Design Awards 2023
Rewitalizacja kompleksu biurowego Diuna na warszawskim Mokotowie. Ogólnodostępny park zamiast betonowego parkingu
Aranżacja wnętrz biurowych PepsiCo Polska
Ruszyły prace przygotowawcze do budowy Novej Mariny Gdyni
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!