Krynica-Zdrój: nowe atrakcje na Górze Parkowej. Powstanie tu wieża widokowa i Polana Muzyki i Świateł
Trwa modernizacja Góry Parkowej w Krynicy-Zdroju – na polanie przy górnej stacji kolejki powstaje Polana Muzyki i Świateł oraz wieża widokowa z wykuszem ze szklaną podłogą.
Po remoncie są już obie stacje kolejki linowo-terenowej PKL, uruchomionej w latach 30. XX wieku. Odrestaurowane zostały jej historyczne i oryginalne wagony. Odbudowane zostały modernistyczne tarasy stacji górnej, a także odremontowano wnętrza w stylu art deco restauracji oraz kawiarni. Kolejny etap to budowa Polany Muzyki i Świateł.
Krynica-Zdrój: Polana Muzyki i Świateł
W nowym ogrodzie turyści będą mogli podziwiać rzeźby z roślin, które będą przypominać znane postacie Krynicy-Zdroju. Znajdą się tam także kwiatowe rzeźby w kształcie instrumentów, z których popłyną głosy m.in. Jana Kiepury i Marty Eggerth i witrażowe motyle. Polana stanie się również miejscem wystaw tymczasowych
Wykonano już powierzchnie utwardzone, powstały ścieżki i alejki spacerowe, nasadzona została już część roślin, a także został wykonany montaż rzeźb kwietnych. Zakończenie prac planowane jest w pierwszej połowie 2025 roku, goście wejdą na teren Polany latem.
Przeczytaj także: Pijalnia Główna w Krynicy-Zdroju. Największa pijalnia wód mineralnych w Europie>>
Krynica-Zdrój: Wieża widokowa
We wrześniu ubiegłego roku rozpoczęła się budowa wieży widokowej na Górze Parkowej – to będzie pierwsza w Polsce platforma widokowa z przeszkloną podłogą. 36-metrowa konstrukcja stanie obok górnej stacji kolejki. Zobaczymy z niej całe uzdrowisko i otaczające je pasma Beskidów Sądeckiego i Niskiego (obecnie zasłonięte przez drzewa). Na szczyt będzie można wejść zewnętrznymi schodami wijącymi się wokół budowli albo wjechać windą. Największą jej atrakcją będzie specjalny wykusz ze szklaną podłogą. Zakończenie budowy przewidywane jest pod koniec 2025 roku. Pierwsi turyści powinni pojawić na wieży na początku 2026 roku.
Obie inwestycje (Polana i wieża) mają kosztować 20 mln zł. Powstają na działkach gminnych, które gmina wydzierżawiła spółce PKL (Polskie Koleje Linowe) na 30 lat.
Przeczytaj także: Nowy Dom Zdrojowy w Krynicy-Zdroju. Po wybudowaniu w 1939 roku był najnowocześniejszym budynkiem w mieście>>
Modernizacja ośrodka na Górze Parkowej
W kolejnym etapie modernizacji ośrodka na Górze Parkowej powstanie nowoczesne multimedialne centrum podróży w czasie do minionych lat Krynicy-Zdroju. Projektowany jest tor samochodów retro, mini plac zabaw w stylu retro dla mniejszych dzieci i również dla nich mini tor samochodzików. Trzeci etap inwestycji ma być zakończony w 2027 roku (na 90- lecie ośrodka na Górze Parkowej).
- Więcej o:
Patria w Krynicy-Zdroju - perła polskiego modernizmu projektu Bohdana Pniewskiego. Właścicielem był Jan Kiepura
Sanatorium Bałtyk w Kołobrzegu. Modernizm nad samym morzem
Busko-Zdrój: sanatorium Marconi. Dawne Łazienki wzorowane na rzymskich budowlach
Sanatorium Milicyjne w Nałęczowie. Od ruiny do nowoczesnego obiektu wypoczynkowego
Sanatorium w Paimio. Instrument medyczny Alvara Aalto [IKONY ARCHITEKTURY]
Ustroń Zawodzie - sanatorium, piramidy i wyjątkowa architektura
Sanatorium Drużba - wypoczynek w "stacji kosmicznej"
Krynica-Zdrój: nowe atrakcje na Górze Parkowej. Powstanie tu wieża widokowa i Polana Muzyki i Świateł