Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Napis HOLLYWOOD w Los Angeles ma sto lat. Gdy powstawał, reklamował osiedle mieszkaniowe

Wiktoria Głodowska
Napis Hollywood w Los Angeles - Fot. shutterstock / logoboom

Umieszczony sto lat temu na wzgórzach Los Angeles napis "Hollywood" to bez wątpienia wizytówka miasta. Jaka jest historia najsłynniejszego napisu świata?

Napis znajduje się na południowym zboczu góry Lee w łańcuchu niewysokich gór Santa Monica w Los Angeles, w Kalifornii. Pierwotnie brzmiał HOLLYWOODLAND i ustawiono go 13 lipca 1923 roku (prace zakończono w grudniu 1923 roku). Jeszcze 150 lat temu na tym terenie znajdowały się farmy, a okolicę uważano za niebezpieczną. Zmieniło się to w latach 80. XIX wieku, gdy do Los Angeles zaczęło zjeżdżać się coraz więcej osadników. Wówczas to przedsiębiorca Harvey Wilcox postanowił wybudować na zboczu góry pierwszą osadę. Nazwał ją, zgodnie z sugestią żony Daeid, HOLLYWOODLAND. Otóż w 1887 roku spotkała ona w podróży pewną kobietę, która powiedziała, że wybiera się do letniego domu na Florydzie, którego nazwa brzmi „Hollywood”, czyli „święty las”. Pani Wilcox bardzo się ta nazwa spodobała i podsunęła mężowi pomysł, aby tak nazwał nową inwestycję. Harvey przystał na tę propozycję.

Kto stworzył napis HOLLYWOOD?

Napis został zaprojektowany przez Thomasa Fiska Goffa, właściciela firmy Crescent. Pierwotnie był dłuższy, bo zgodny z nazwą osiedla – HOLLYWOODLAND. (z kropką na końcu). Białe litery o wysokości 15,2 m i szerokości 9,1 metra były połączone ramą z rusztowań, rur, drutów i słupów telefonicznych. Elementy wciągnięte na wzgórze przez muły. Aby napis był dobrze widoczny z daleka, był przecież reklamą, oświetlały go cztery tysiące żarówek, które zapalały się segmentami: HOLLY, WOOD i LAND.

Budowa całego napisu kosztowała 21 tys. dolarów. Iluminację świetlną wyłączono około 1933 roku, bo była w czasach kryzysu zbyt kosztowna. Zresztą cała inwestycja deweloperska Hollywoodland. wtedy upadła, a własność znaku w 1944 roku została po cichu przeniesiona na miasto.

Pierwonie na wzgórzu umieszczono napis "HOLLYWOODLAND" - Fot. By Unknown - hollywoodsign.com, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=137844482

HOLLYWOOD: symbol filmowców

W latach 30. XX wieku w Los Angeles zjawili się filmowcy. Przenieśli się z deszczowego i wietrznego Chicago, bo w Kalifornii były lepsze warunki do kręcenia filmów. Wielu zamieszkało w osiedlu HOLLYWOODLAND i tak zaczęła się wielka kariera znaku, utożsamianego z całym amerykańskim przemysłem filmowym.

W 1932 roku napis trafił na czołówki gazet - młoda brytyjska aktorka Peg Entwistle w wieku 24 lat popełniła samobójstwo, skacząc z litery "H". Tabloidy nazwały ją „dziewczyną z hollywoodzkiego znaku".

Pod koniec lat 40. George Alexander Aberle, znany jako Eden Ahbez, amerykański autor tekstów (m.in., skomponował dla pianisty jazzowego i piosenkarza Nata Kinga Cole'a słynną piosenkę "Nature Boy";) przyznał, że przez pewien czas żył pod pierwszym "L" kultowego znaku.

Drewniane litery niszczały. W latach 40. pojawił się pomysł, aby napis całkowicie usunąć (w 1944 roku stał się własnością miasta), ale zaprotestowała Hollywoodzka Izba Handlowa. Ostatecznie w 1949 roku napis skrócono do HOLLYWOOD i poddano renowacji. Ale nie na wiele się to zdało, drewniana konstrukcja wystawiona na działanie słońca, deszczu i wiatru niszczała dalej.
W 1976 roku dowcipnisie pozamieniali napis Hollywood na Hollyweed, gdzie weed oznacza w slangu marihuanę. „Akcję” powtórzono w noc sylwestrową 2016/2017.

Zniszczony napis "HOLLYWOOD" w 1970 roku - Fot. By Bobbeecher at en.wikipedia, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=10843908
Napis "Hollywood" widziany z drugiej strony - Fot. Sean Pavone / shutterstock

Znak HOLLYWOOD: renowacja

W latach 70. XX wieku znak był w opłakanym stanie, część liter poodpadało, a górujący nad miastem napis brzmiał „Hullywod”. Postanowiono więc zastąpić znak trwalszą konstrukcją. Zbiórkę pieniędzy na odbudowę zainicjował Hugh Hefner, amerykański dziennikarz i wydawca, właściciel spółki Playboy Enterprises, założyciel i redaktor naczelny magazynu "Playboy". Symbolicznie sprzedawał innym celebrytom każdą literę po 27 tys. 778 dolarów - dziewięciu darczyńców przekazało w sumie ponad 250 tys. dol.

Nowe litery wykonano ze stali i są wsparte na metalowych kolumnach i betonowym fundamencie. Mają 13,4 metra wysokości i od 9,4 do 11,9 metra szerokości. Napis został odsłonięty w listopadzie 1978 roku.

Pozostałości oryginalnego znaku z 1923 r. zostały wystawione w XXI w. na sprzedaż (przez producenta i przedsiębiorcę Dana Blissa). Szczątki kupił kolekcjoner i artysta Bill Mack, który malował na nich podobizny gwiazd z okresu Złotej Ery Hollywood.

Napis "HOLLYWOOD" w Los Angeles - Fot. Larry Gibson / shutterstock

Obecnie o zachowanie zabytku w dobrym stanie dba organizacja non-profit Hollywood Sign Trust, z kolei prawa do komercyjnego wykorzystania napisu w filmach czy reklamach należą do Hollywood Chamber of Commerce. W 2023 roku Jeff Zarrinnam, prezes Hollywood Sign Trust ogłosił kampanię mającą na celu budowę koło znaku centrum z muzeum i kinem.

Jak dostać się pod znak HOLLYWOOD?

Teren na którym znajduje się znak HOLLYWOOD jest obecnie nie dostępny dla zwiedzających (należy on do miasta Los Angeles). Aby podejść bezpośrednio pod sam napis należy otrzymać specjalne zezwolenie (nie jest to łatwe).

Skąd najlepiej widać znak HOLLYWOOD?

Najlepsze zdjęcia znaku można zrobić z:

Co ciekawe, w Polsce, niedaleko miejscowości Szastarki w województwie lubelskim, znajduje się replika tego najsłynniejszego napisu świata.

Read more!
Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Niedaleko Drawska Pomorskiego stoi spichlerz zaprojektowany przez Waltera Gropiusa
Statua Wolności - symbol USA i jeden z największych posągów na świecie
Z Los Angeles do Warszawy. Rozmowa z architektem Łukaszem Kosem

Skomentuj:

Napis HOLLYWOOD w Los Angeles ma sto lat. Gdy powstawał, reklamował osiedle mieszkaniowe

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej