Najwyższe wieżowce na świecie. Gdzie się znajdują? Ile metrów ma najwyższy budynek na świecie?
Prawie wszystkie ukończone najwyższe wieżowce świata znajdują się w Azji. Wśród 10 najwyższych drapaczy chmur, pieć to budynki zlokalizowane w Chinach. Już za kilka lat w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej zostanie otwarty Jeddah Tower - najwyższy wieżowiec na świecie. Będzie miał ponad 1000 metrów wysokości!

Do tej pory człowiek wzniósł 135 budynków o wysokości powyżej 300 metrów. Najwyższy z nich - Burj Khalifa, mierzy 828 metrów. Ale od 2013 r. w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej powstaje Jeddah Tower - wieżowiec, który ma mieć ponad tysiąc metrów wysokości. To projekt Kingdom Holding Company, deweloperskiej firmy należącej do księcia Alwalida bin Talala. Kilometrowy wieżowiec, liczący 167 pięter miał być gotowy w 2020 r. Budowa jednak stanęła. W styczniu 2015 roku wznowiono prace. Jeedah Tower - najwyższy budynek na świecie, ma zostać ukończony w 2028 roku.
Przeczytaj: Jeddah Tower - najwyższy budynek na świecie znów w budowie!>>

Gdzie znajdują się najwyższe wieżowce na świecie?
- Burj Khalifa (Dubaj, Zjednoczone Emiraty Arabskie)
- Merdeka 118 (Kuala Lumpur, Malezja)
- Shanghai Tower (Szanghaj, Chiny)
- Abradż al-Bajt (Mekka, Arabia Saudyjska)
- Ping An Finance Center (Shenzhen, Chiny)
- Lotte World Tower (Seul, Korea Południowa)
- One World Trade Center (Nowy Jork, USA)
- Guangzhou CTF Finance Centre (Kanton, Chiny)
- Tianjin Chow Tai Fook Binhai Center (Tiencin, Chiny)
- China Zun (Pekin, Chiny)

Ile metrów ma najwyższy wieżowiec na świecie?
Najwyższy budynek na świecie to Burj Khalifa. Zaprojektowało go biuro architektoniczne Skidmore, Owings and Merrill. Burj Khalifa ma 828 m wysokości i znajduje się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Jego budowę rozpoczęto w 2004 r., a zakończono w 2009 r. Oficjalne otwarcie nastąpiło w 2010 r. Najwyższy wieżowiec, którego budowa kosztowała 1,5 mld USD, ma 163 piętra użytkowe (łączna liczba kondygnacji to 206) i powierzchnię 330 tys. m. kw. Pod wpływem wiatru, w najwyższym punkcie wieża odchyla się o półtora metra.
Najwyższy wieżowiec świata składa się z centralnego rdzenia i trzech ramion. Konstrukcja ma przypominać tropikalny kwiat hymenocallis, a ornamentyka nawiązywać do architektury islamu. Rdzeń budynku na samym szczycie przechodzi w iglicę. Do budowy użyto 31 tys. ton stali. Najwyższe kondygnacje (powyżej 154 piętra) są zbudowane na lekkiej stalowej konstrukcji zamiast żelbetowego szkieletu. Jedno piętro wznoszono w tydzień.
W budynku, w którym znajdują się m.in. hotel (parter i pierwszych 9 pięter), basen (76 piętro), restauracja (122 piętro), apartamenty i biura, zainstalowano 57 wind (najdłuższych na świecie) poruszających się z rekordową prędkością 16 metrów/sec. Na wysokości 555 m. znajduje się punkt widokowy - At the Top Sky.

Drugim najwyższym wieżowcem świata jest Merdeka 118 w Kuala Lumpur, stolicy Malezji. Oddano go do użytku 15 stycznia 2024. Prace budowlane trwały (z przerwami) 9 lat. Jego wysokość do dachu to 518,2 m. Wysokość całkowita (z iglicą) to 678,9 m
Wieżowiec Merdeka 118 (lub PNB 118) składa się z 118 pięter, z czego większość przeznaczono na powierzchnie biurowe, a także luksusowe apartamenty, hotel oraz przestrzenie komercyjne. Na szczycie znajduje się taras widokowy, który oferuje panoramiczne widoki na Kuala Lumpur.
Budynek został zaprojektowany przez australijską firmę architektoniczną Fender Katsalidis Architects we współpracy z lokalnymi partnerami w Malezji. Inspirowany jest historycznym wydarzeniem – proklamacją niepodległości Malezji w 1957 roku, która miała miejsce na pobliskim stadionie Merdeka. Sama nazwa "Merdeka" oznacza "niepodległość". Konstrukcja budynku przypomina uniesioną dłoń, co symbolizuje aspiracje i rozwój narodu malezyjskiego.

Trzecim najwyższym wieżowcem świata jest Shanghai Tower. Ma 632 m, a znajduje w Szanghaju w Chinach. Wieżowiec zaprojektowało biuro architektoniczne Gensler. Budowa trwała siedem lat, od 2008 r., ale ostatecznie obiekt oddano do użytku w 2017 r. Shanghai Tower skręca się lekko względem własnej osi. Jego zakrzywiona fasada i spiralna forma mają symbolizować dynamiczny rozwój współczesnych Chin. Wieża składa się ze 128 pięter nadziemnych i 5 podziemnych. Gości wozi 106 wind. Fasada jest wyłożona 20 tys. szklanych paneli. W budynku znajdują się hotel (najwyżej położony na świecie), restauracje, sklepy, biura i strefy rekreacyjne. Jest także muzeum oraz połączenie ze stacją metra. Budowa Shanghai Tower kosztowała 2,4 miliarda dolarów, co czyni budowlę najdroższą, wzniesioną do tej pory w Chinach.

Tuż poza podium znalazł się Abradż al-Bajt w Mekce w Arabii Saudyjskiej. Ten kompleks hotelowy powstawał w latach 2004-2011. Projektantem i wykonawcą obiektu jest Saudi Binladin Group. W skład kompleksu wchodzi Królewska Wieża Zegarowa - Makkah Clock Royal Tower, o wysokości 662 metrów oraz metalowa iglica o wysokości 155 metrów. Abradż al-Bajt mieści luksusowe hotele i apartamenty, a pięć kondygnacji zajmują galerie handlowe. Z czterech stron wieży, na wysokości 400 metrów nad ziemią, zainstalowano zegar niemieckiej produkcji o średnicy 43 m. Jest on widoczny z odległości 17 kilometrów w nocy oraz 12 kilometrów w dzień. To najwyżej położony i największy zegar świata. Boki tarcz ozdobiono mozaiką z ponad 90 mln kawałków kolorowego szkła.

Piątym najwyższym wieżowcem świata jest Ping An Finance Center w Shenzhen w Chinach. Jego budowa rozpoczęła się w 2009 r., a ukończono ją w 2015 r. Wieżowiec ma 599,3 m (118 pięter nad ziemią i 5 pod powierzchnią). Drapacz chmur został zaprojektowany przez amerykańską firmę architektoniczną Kohn Pedersen Fox Associates. W budynku znajdują się powierzchnie biurowe, hotelowe i handlowe, centrum konferencyjne oraz centrum handlowe. Na 116 piętrze znajduje się taras widokowy – Free Sky. Ping An FinanceCenter jest drugim co do wielkości budynkiem w Chinach.

Także w Azji znajduje się szósty najwyższy budynek świata. To Lotte World Tower w Seulu, w Korei Południowej. Ma 555 m wysokości (123 piętra naziemne i sześć podziemnych). Po wielu latach przygotowań i kilkukrotnej zmianie planów, wieżowiec został otwarty 3 kwietnia 2017 r. W najwyższym wysokościowcu Korei Południowej znajdują się pokoje hotelowe i apartamenty mieszkalne, a także centrum opieki medycznej, sale fitness, akwarium, sala muzyczna, największy w Azji multiplex oraz najwyższy punkt obserwacyjny w Korei Południowej – Seul Sky.

Najwyższy budynek Ameryki Północnej to One World Trade Center - nazywany dawniej Wieżą Wolności, w Nowym Jorku w USA. Zbudowano ją w latach 2006 – 2014 w miejscu wcześniejszych budynków WTC, zawalonych w wyniku zamachu 11 września 2001 r. Ma 541 m, czyli wg amerykańskiej miary 1776 stóp, które symbolicznie oznaczają datę ogłoszenia Deklaracji Niepodległości Stanów Zjednoczonych. One World Trade Center ma 105 pięter. Budynek został oddany do użytku i oficjalnie otwarty 3 listopada 2014 roku. Biurowiec został zaprojektowany przez Daniela Libeskinda, Davida Childsa i firmę architektoniczną Skidmore, Owings andMerrill. Na 100, 101 i 102. piętrze wieżowca One World Trade Center znajduje się przeszklony punkt widokowy.

Guangzhou CTF Finance Centre zwany również East Tower, jest 530-metrowym wieżowcem w Kantonie w Chinach. Ma 111 pięter. Został ukończony w październiku 2016 roku. Jego elegancka, smukła sylwetka wyróżnia się dzięki zastosowaniu innowacyjnych materiałów oraz fasady ze szkła i ceramiki. CTF w nazwie oznacza „Chow Tai Fook” – firmę będącą właścicielem budynku. W jego wnętrzu mieszczą się luksusowe apartamenty, biura, hotel Rosewood oraz przestrzenie handlowe.
Budynek jest przykładem nowoczesnej inżynierii i ekologicznego projektowania. Posiada wydajne systemy zarządzania energią, które ograniczają jego ślad węglowy. Na uwagę zasługują także szybkie windy, które osiągają prędkość do 20 m/s, co czyni je jednymi z najszybszych na świecie.

Tianjin CTF Finance Center w Binhai to jeden z najwyższych wieżowców w Chinach, który wznosi się na wysokość 530 metrów (98 pięter), dominując nad panoramą miastaTianjin. Wieżowiec, ukończony w 2019 roku, należy do kompleksu budynków Chow Tai Fook Enterprises i jest przykładem innowacyjnej architektury oraz zaawansowanej inżynierii. Mieszczą się tu biura, apartamenty, hotel oraz strefy handlowe i rozrywkowe.
Za projekt Tianjin CTF Finance Centre odpowiada światowej klasy firma Skidmore, Owings & Merrill (SOM) we współpracy z Ronald Lu & Partners. Smukła sylwetka budynku charakteryzuje się elegancko zaokrąglonymi krawędziami oraz falistą fasadą, co nie tylko nadaje mu estetycznego wyglądu, ale także zmniejsza opór wiatru. Wieżowiec symbolizuje nowoczesność i dynamiczny rozwój miasta.
Budynek wyposażono w systemy oszczędzające energię oraz efektywne instalacje wodne. Jego struktura została zaprojektowana z myślą o trwałości i odporności na ekstremalne warunki pogodowe

Ostatnim budynkiem na liście najwyższych wieżowców na świecie jest China Zun (powszechnie znany jako CITIC Tower) w centralnej dzielnicy biznesowej Pekinu. Ukończony pod koniec 2018 roku wieżowiec ma 528 metrów (108 pięter). China Zun jest wielofunkcyjnym wieżowcem, który łączy przestrzenie biurowe, luksusowe apartamenty, hotel oraz tarasy widokowe na najwyższych piętrach.
Projekt wieżowca został opracowany przez zespół architektoniczny złożony z firm Kohn Pedersen Fox Associates (KPF), TFP Farrells oraz instytutu projektowego CITIC. Jego kształt inspirowany jest tradycyjnym chińskim naczyniem "zun", które w starożytności służyło do przechowywania wina. Smukła sylwetka budynku nawiązuje do dziedzictwa kulturowego, jednocześnie wyrażając nowoczesny charakter miasta.
W 2018 roku władze wprowadziły nowe przepisy, ograniczające nowe projekty w centralnej dzielnicy biznesowej Pekinu do wysokości nie większej niż 180 metrów. Wszystko wskazuje więc na to to, że China Zun na długo pozostanie najwyższym budynkiem w mieście.
- Więcej o:
Najwęższy wieżowiec na świecie już prawie gotowy. 111 W. 57th St., zwany także Steinway Tower stanął w Nowym Jorku
Dom Kereta w Warszawie na liście Iconic Houses. Najwęższy dom na świecie ikoną architektury
Pan Smith od wieżowców
Vessel: wertykalna trasa spacerowa w Nowym Jorku otwarta
Varso: nowe wizualizacje wieżowca w budowie
Szkło zamiast granitu. Projekt przebudowy słynnego wieżowca
Powstanie kolejny mieszkalny wieżowiec na warszawskiej Woli. Będzie miał 160 metrów
Warsaw UNIT pierwszym wieżowcem w Polsce starającym się o certyfikat WELL v2