Największe lotnisko na świecie – Atlanta, Dubaj czy Pekin? Te porty lotnicze prowadzą w rankingach
Ilu pasażerów rocznie może obsłużyć największe lotnisko na świecie? Na którym lotnisku odbywa się najwięcej międzynarodowych lotów? Który port lotniczy zajmuje największą powierzchnię? 2020 rok przyniósł sporo przetasowań w rankingach.
Zastanawialiście się kiedyś gdzie znajduje się największe lotnisko na świecie? Ogólnoświatowe dane o największych lotniskach świata co roku publikuje Airports Council International (ACI). No właśnie, co jest wyznacznikiem "wielkości" lotniska? Liczba obsłużonych pasażerów, ilość lotów międzynarodowych, a może powierzchnia portu lotniczego? Przyjrzyjmy się temu dokładniej.
Gdzie jest największe lotnisko na świecie?
Największe lotnisko na świecie pod względem liczby pasażerówogółem (loty krajowe i międzynarodowe) to od kilku port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson. Swoją nazwę zawdzięcza dwóm byłym burmistrzom Atlanty - Williamowi Hartsfieldowi i Maynardowi Jacksonowi. Atlanta – Hartsfield-Jackson jest głównym węzłem amerykańskich linii lotniczych Delta Air Lines. W 2019 roku lotnisko obsłużyło ponad 110 milionów pasażerów.
Lotnisko Atlanta – Hartsfield-Jackson powstało w latach 20. XX wieku i zajmowało teren 116 hektarów. Od początku cieszyło się sporą popularnością, dlatego szybko zaczęto je rozbudowywać. Największa przebudowa lotniska miała miejsce w 2015 roku. Wtedy to właśnie liczba obsłużonych pasażerów w ciągu jednego roku przekroczyła 100 milionów. Dziś port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson ma pięć równoległych asfaltowych pasów startowych. Mogą tu w tym samym czasie lądować 3 samoloty. Odbywa się tu średnio 237 startów i lądowań na godzinę.
Tak wygląda ranking największych lotnisk na świecie (pod względem obsłużonych pasażerów) w 2019 roku:
- Atlanta (ATL) - 110 531 300 pasażerów
- Pekin (PEK) - 100 011 338 pasażerów
- Los Angeles (LAX) - 88 068 013 pasażerów
- Dubaj (DXB) - 86 396 757 pasażerów
- Tokio (HND) - 85 505 054 pasażerów
- Chicago (ORD) - 84 649 115 pasażerów
- Londyn (LHR) - 80 888 305 pasażerów
- Szanghaj (PVG) - 76 150 009 pasażerów
- Paryż (CDG) - 76 150 009 pasażerów
- Dallas (FFW) - 75 006 956 pasażerów
Zobacz także: Najlepsze lotnisko na świecie? Changi w Singapurze. Ranking Skytax>>
Największe lotnisko na świecie - Dubaj (pod względem międzynarodowego ruchu lotniczego)
Lotnisko w Dubaju (DXB) w Zjednoczonych Emiratach Arabskich położone jest w dzielnicy Al Garhoud, 5 kilometrów od centrum miasta. Port lotniczy jest bazą dla linii lotniczych Emirates i towarowej Emirates SkyCargo. To największy węzeł lotniczy na Bliskim Wschodzie. Dubajski port lotniczy od kilku lat dzierży tytuł największego lotniska na świecie pod względem międzynarodowego ruchu lotniczego. Według ACI w 2019 roku lotnisko obsłużyło 86 328 896 pasażerów z krajów poza Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Jest także czwartym największym lotniskiem na świecie pod względem ruchu pasażerskiego i siódmym najbardziej ruchliwym lotniskiem towarowym na świecie (obsłużyło ponad 2,5 miliona ton ładunków). Lotnisko w Dubaju składa się z 3 terminali. Porównując I kwartały 2019 i 2020 roku, ruch międzynarodowy spadł tu o prawie 20%.
Oto lista największych lotnisk pod względem połączeń międzynarodowych:
Największe lotnisko na świecie – Turcja walczy o tytuł
Do gry o tytuł największego lotniska na świecie dołączyła się Turcja. W 2018 roku, w 95. rocznicę proklamowania Republiki Turcji, otwarto nowy port lotniczy w Stambule (Istanbul Yeni Havalimani). Lotnisko położone jest w dzielnicy Arnavutköy, po europejskiej stronie miasta. Może ono obsłużyć 90 mln pasażerów rocznie. Docelowo w roku 2030, po serii inwestycji, ma to być 200 milionów pasażerów – prawie dwa razy więcej niż port lotniczy Atlanta – Hartsfield-Jackson. Projekt gigantycznego lotniska powstał w londyńskiej pracowni Grimshaw, we współpracy z norweskim biurem Nordic Office of Architecture oraz studiem Haptic.
Największe lotnisko na świecie – Chiny czy Arabia Saudyjska? (pod względem powierzchni)
Teraz weźmy pod lupę największe lotniska na świecie pod względem zajmowanej powierzchni. Tutaj sytuacja wcale nie jest prosta i oczywista. Kilka źródeł, takich jak Księga Rekordów Guinnessa, uznaje za największe lotnisko na świecie port lotniczy Ad-Dammam – Lotnisko króla Fahda, położony w pobliżu miasta Ad-Dammam, w Arabii Saudyjskiej. Podają one powierzchnię prawie 780 km². Tymczasem na oficjalnej stronie internetowej lotniska czytamy o… 37 km². Skąd takie różnice? Podawana przez port lotniczy liczba to rzeczywisty wykorzystywany przez lotnisko teren. Pozostały obszar zajmuje dodatkowa infrastruktura – hotele, parkingi, drogi dojazdowe itd. Projekt architektoniczny, otwartego 28 listopada 1999 roku lotniska, powstał w pracowni Yamasaki & Associates we współpracy z Boeing Aerosystems International. Zaprojektowano tu również meczet dla dwóch tysięcy wiernych oraz terminal przeznaczony wyłącznie dla saudyjskiej rodziny królewskiej.
W rankingach namieszał otwarty pod koniec 2019 roku port lotniczy Pekin-Daxing w Chinach. Zlokalizowany jest on na granicy Pekinu i miasta Langfang (prowincja Hebei). Obecnie lotnisko jest w stanie obsłużyć 72 miliony pasażerów rocznie.
Projekt imponującego, przypominającego gwiazdę lub rozpostartą dłoń lotniska, powstał w pracowni Zaha Hadid Architects przy współpracy z ADPI terminal. Kształt lotniska jest nieprzypadkowy – po długich analizach i badaniach zaprojektowano go tak, by dojście z kontroli bezpieczeństwa w centralnej części terminala do najdalszych zakątków, zajmowało maksymalnie 8 minut. Na końcu każdego z pirsów zaprojektowano zewnętrzny ogród tematyczny. Lotnisko naszpikowane jest nowoczesnymi technologiami. Przy odprawie wykorzystywana jest funkcja rozpoznawania twarzy a pasażerowie korzystający z aplikacji mogą śledzić ruchy… swojej walizki. Terminal ma pięć kondygnacji i łączną powierzchnię 700 tys. mkw. Jednak gdyby zsumować powierzchnię całej wykorzystywanej infrastruktury mamy imponującą liczbę 1,4 mln mkw.
Wpływ pandemii COVID-19 miał olbrzymi wpływ na ruch pasażerski. W maju 2020 roku Airports Council International (ACI) opublikował raport, porównujący sytuację z I kwartału 2019 roku i I kwartału 2020 roku. Wszystkie lotniska odnotowały spore spadki. Największy spadek ruchu pasażerskiego widać w Pekinie ( -62,6%) i w 20 największych lotniskach w Azji. ACI szacuje że w 2020 roku ruch na lotniskach spadnie o 4,6 miliarda pasażerów. Linie lotnicze stracą ok. 97 miliardów dolarów przychodów.
Skomentuj:
Największe lotnisko na świecie – Atlanta, Dubaj czy Pekin? Te porty lotnicze prowadzą w rankingach