Najlepsza przestrzeń publiczna 2019. Zwyciężyły OFF Piotrkowska w Łodzi i Ogrody Krakowian
Towarzystwo Urbanistów Polskich rozstrzygnęło konkurs na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Polsce. W tym roku przyznano nagrody w dwóch kategoriach: rewitalizowana przestrzeń publiczna oraz przestrzeń publiczna w zieleni.
To już trzynasta edycja konkursu na najlepiej zorganizowaną przestrzeń publiczną w Polsce, organizowanego przez Towarzystwo Urbanistów Polskich. W 2019 roku współorganizatorem był Związek Miast Polskich. W skład jury wchodzili przedstawiciele Zarządu Głównego TUP, prezesi oddziałów terenowych TUP, przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki, Izby Architektów, SARP oraz Stowarzyszenia Integracja. Tegoroczne nagrody przyznano w dwóch kategoriach: rewitalizowana przestrzeń publiczna i przestrzeń publiczna w zieleni.
KATEGORIA Rewitalizowana przestrzeń publiczna. 1 miejsce - OFF Piotrkowska Centre w Łodzi
Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobyło zagospodarowanie XIX-wiecznej fabryki bawełny Franciszka Ramisha w Łodzi, czyli OFF Piotrkowska Centre. Postindustrialne przestrzenie, pełne sklepów i restauracji to dziś prawdziwa wizytówka w Łodzi. Obdywają się tu liczne wydarzenia kulturalne, inicjatywy artystyczne i akcje prospołeczne. Zaprojektowana przez Andrzeja Owczarka przestrzeń tętni życiem. W uzasadnieniu jury czytamy:
Działania podjęte w Off Piotrkowska powstrzymały degradację przestrzeni pofabrycznej w centrum miasta oraz przyczyniły się do skutecznej rewitalizacji społecznej miejsca poprzez połączenie oddolnych inicjatyw mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Kapituła Konkursu doceniła stworzenie kulturalnego i kreatywnego miejsca spotkań oraz zbudowanie potencjału turystycznego miejsca w Łodzi.
Teren ten, zarządzany przez OPG Property Professionals, cały czas się zmienia. Już niebawem powstaną tu dwie nowe inwestycje: budynek biurowo-handlowy Fern Office (autorstwa pracowni NOW) z publicznym ogrodem na dachu i ekologiczny sześciokondygnacyjny parking.
Na terenie OFF Piotrkowska Center powstaną niebawem dwie nowe inwestycje: budynek biurowo-handlowy Fern Office (autorstwa pracowni NOW) z publicznym ogrodem na dachu i ekologiczny sześciokondygnacyjny parking.
Czytaj więcej >>Drugie miejsce w tej kategorii otrzymała rewitalizacja części Śródmieścia Miasta Lublin - zmiana zagospodarowania Placu Litewskiego oraz przebudowa istniejącego deptaka. Projekt przygotowało Biuro Architektoniczne IDEA s.c. Urszula i Jacek Cieplińscy.
Wyróżniono też Muzeum Śląskie w Katowicach - otoczenie łaźni głównej i stolarni na terenie dawnej kopalni Katowice. Projekt ten przygotowali architekci z P.A. NOVA S.A. w Gliwicach. Projektantem głównym był dr arch. Stanisław Lessaer.
KATEGORIA Przestrzeń publiczna w zieleni. 1 miejsce - Ogrody Krakowian - parki kieszonkowe w Krakowie
Pierwsze miejsce w tej kategorii zdobył projekt Ogrody Krakowian - realizowany przez krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej we współpracy z mieszkańcami miasta. Kieszonkowe parki realizowane są w Krakowie od 2016 roku. Do tej pory powstało ich 18. Projekt niewielkich parków, zlokalizowanych w zwartej zabudowie miejskiej lub mieszkalnej zabudowie osiedlowej, przygotował Zespół Kształtowania Przestrzeni Miejskich w Zarządzie Zieleni Miejskiej w Krakowie pod kierunkiem pani architekt krajobrazu - Katarzyny Opałki. Tak uzasadnia swój wybór jury:
Na terenie ogrodów, na niewielkich powierzchniach, wprowadzono nowe funkcje i jakość użytkowania, nadając tymi działaniami zupełnie nowy charakter dotychczas zdegradowanym przestrzeniom miasta. Każdy z parków otrzymał funkcję edukacyjną oraz motyw przewodni, np.: Park Literatury, Park Artystyczny, Park Leśny, Matematyczny czy inny. Zrealizowane ogrody stały się centrum życia społecznego lokalnych mieszkańców proponując odpoczynek w zieleni o wysokiej jakości przestrzennej. Kapituła Konkursu nagrodziła pomysłowość w założeniach parkowych, dbałość o detal małej architektury oraz konsekwencję w realizacji idei Zielonego Krakowa.
Drugie miejsce w tej kategorii otrzymał Wodny Plac Zabaw w Jaworznie, zaprojektowany przez Studio RS+ pod kierunkiem Roberta Skitki.
Wyróżnienie otrzymała ścieżka edukacyjna na terenie Obszaru Chronionego Krajobrazu Żuław Gdańskich w Skowarczu (gmina Pszczółki). Projekt przygotował Piotr Wojczal z zespołem z Biura Projektowego Projektowanie i Obsługa Inwestycji z Gdańska.
Skomentuj:
Najlepsza przestrzeń publiczna 2019. Zwyciężyły OFF Piotrkowska w Łodzi i Ogrody Krakowian