Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Najgłębszy basen w Polsce

Red./C

Najgłębszy basen znajduje się w mieście Mszczonów. Jego maksymalna głębokość wynosi ponad 45 metrów. Na dnie basenu znajdują się stylizowane ruiny świątyni Majów, wewnątrz których można pływać.

Basen Deepspot

Kompleks, w którym znajduje się basen Deepspot, obejmuje przestronne sale konferencyjne-szkoleniowe, a także podwodny hotel, którego pokoje hotelowe znajdują się na głębokości 5 metrów. Główną część głębokiego basenu (25 metrów) stanowi seria jaskiń. Na jego dnie znajduje się „niebieska dziura”, która prowadzi do najgłębszej części basenu deepspot. Zobacz tam ruiny świątyni Majów, w której znajduje się zatopiony statek. Najgłębszy basen nurkowy jest wypełniony 8 tysiącami metrów sześciennych. m wody, co odpowiada napełnieniu 27 zwykłych 25-metrowych basenów. Ściany głównej części basenu wytrzymują ogromne ciśnienie występujące na tej głębokości o wadze 50 ton.

Wykonanie basenu było ogromnym wyzwaniem technologicznym. Do wykopania basenu użyto sprzętu do budowy metra. Największym wyzwaniem było betonowanie krążków tuby, która musiała wytrzymać olbrzymie ciśnienie. Najgłębszy basen świata był też narażony na usunięcie gruntu. Należało więc odpowiednio zabezpieczyć całą konstrukcję. Inaczej niż na tradycyjnym basenie.

Dla nurków i nie tylko

Centrum nurkowe Deepspot przeznaczone jest zarówno dla doświadczonych nurków, jak i dla osób, które chcą przeżyć podwójną przygodę – połączyć nurkowanie ze zwiedzaniem atrakcyjnych ruin. Nie ma tu może wspaniałych ryb i raf koralowych, ale ten basen to doskonałe miejsce na naukę w nurkowaniu sprzętowym, a nawet na pierwsze nurkowanie.

Na basenie będą trenować także polscy wojskowi. Basen został zbudowany przez polską firmę Aerotunel , która specjalizuje się w produkcji instalacji spadochronowych. Budowa kompleksu trwała ponad dwa lata i kosztowała 10,6 miliona dolarów. To nie tylko utylitarna konstrukcja, ale prawdziwa atrakcja, która spodoba się początkującym nurkom. Na dole znajduje się model zatopionego statku, a także swego rodzaju „jaskinia”, w której znajdują się „ruiny” w stylu starożytnych Indian Majów. Odwiedzający podwodny hotel mogą przejść podwodnym tunelem, znajdującym się na głębokości 5 metrów i stamtąd obserwować nurkowania. Okna mini-hotelu, podobnie jak sale konferencyjne, który jest również częścią Deepspot, również schodzą na tę samą głębokość. To jedyne miejsce tego typu w Polsce.

Jedyny taki w Polsce

Basen nurkowy jest wypełniony 8000 metrów sześciennych wody, co odpowiada ponad dwudziestu pojemnościom na basenach olimpijskich. To najgłębszy basen w Europie. Poprzedni rekord głębokości należał do otwartego w 2014 roku basenu nurkowego Y-40 w Montegrotto Terme we Włoszech (42 metry). Na świecie są tylko dwa takie baseny: belgijski Nemo33 pod Brukselą o głębokości 33 metrów i Y-40 Deep Joy pod Padwą we Włoszech o głębokości 42,15 metra. Według doniesień jeszcze głębszy basen, o głębokości 50 metrów, ma zostać wkrótce otwarty w Wielkiej Brytanii. Będzie nosił nazwę Blue Abyss i może zostać otwarty za około dwa lata.

Zalety nurkowania w Deepspot

Wiele osób może zastanawiać się - po co nurkować w basenach, skoro można to robić w morzu czy oceanie? Istnieje wiele powodów, dla których warto zwrócić uwagę na to miejsce.

Chociaż na świecie są miliony basenów, niewiele z nich to baseny do nurkowania. Te podwodne place zabaw są przeznaczone zarówno dla początkujących nurków, nurków profesjonalnych, nurków technicznych, jak i osób praktykujących swobodne nurkowanie. To, czego brakuje głębokim basenom pod względem życia morskiego i historii, z pewnością nadrabiają zaawansowanymi technologicznie funkcjami, komfortem i wygodą. Użytkownicy mogą też czuć się bezpiecznie w nieustannie monitorowanej przestrzeni. Mając do dyspozycji pełną infrastrukturę i kompleksową opiekę.

Udostępnij

Przeczytaj także

Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Willa Wolfa w Gubinie. Pierwszy nowoczesny budynek Miesa van der Rohe
Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!

Polecane

Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta

Skomentuj:

Najgłębszy basen w Polsce

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej