Nagrody SARP 2020 przyznane. Oto trzy najpiękniejsze domy jednorodzinne w Polsce
Według jury tegorocznego konkursu Nagrody SARP, najlepiej zaprojektowany dom jednorodzinny stoi w Lusowie pod Poznaniem. Wyróżniono też dwie realizacje - V-house w Pyskowicach i Bookworm Cabin w Adelinie.
14 października poznaliśmy wyniki konkursu NAGRODA SARP edycja 2020, za najlepszy obiekt architektoniczny zrealizowany do końca 2019 r. w Polsce. Dziś przyglądamy się bliżej zwycięzcom kategorii "budynek mieszkalny jednorodzinny". Jurorzy przyznali dwa wyróżnienia oraz jedną nagrodę.
Nagroda SARP 2020: Dom LUS_4 w Lusowie. Proj. PL.architekci
Nagrodzono dom jednorodzinny LUS_4 w Lusowie pod Poznaniem, zaprojektowany przez pracownię PL.architekci. Oryginalny dom stanął na trudnej działce - wąskiej i bardzo nieregularnej, wznoszącej się w stronę lasu. Ten dom jest jak kameleon - z każdej strony wygląda inaczej. Raz jest mały i wąski, innym razem wysoki i szeroki. Chociaż swoją formą różni się od sąsiednich zabudowań, świetnie wpisał się w okoliczny krajobraz
Jak czytamy w oficjalnym komunikacie, jury doceniło:
- piękno, swobodę i bezpretensjonalność architektury, która może być przykładem jak projektować w nieoczywistych przestrzeniach polskich przedmieść;
- konsekwentne wyprowadzenie formy budynku z świadomie przemyślniej i uzgodnionej z mieszkańcami idei domu;
- decyzję zastosowania zwyczajnych materiałów budowlanych w niezwyczajny sposób;
- sprawność warsztatu projektantów, którzy prawidłowo rozwiązali projekt od skali urbanistycznej do skali detalu architektonicznego.
Wyróżnienie: V-house w Pyskowicach. Proj. Małgorzata Pilinkiewicz i Tomasz Studniarek
Jurorzy wyróżnili dwie realizację. Pierwszą z nich otrzymała nowoczesna willa "V-house" zrealizowana w Pyskowicach na Śląsku. Projekt budynku opracowali Małgorzata Pilinkiewicz i Tomasz Studniarek. Dom został zaprojektowany na planie litery 'V'. Ramiona tworzące bryłę nie są równe. Dwa ustawione pod kątem prostopadłościany stanowią podparcie dla kostki nadwieszonej nad parterem. Ramiona "otwierają się" w kierunku ogrodu. Strefa, w której mieszczą się: taras, salon i jadalnia, wychodzi na południe. Stąd rozpościera się widok na zielony ogród.
Wyróżnienie: Bookworm Cabin w Adelinie. Proj. POLE Architekci
Drugą wyróżnioną realizacją jest Bookworm Cabin - drewniana chatka, która stanęła w Adelinie pod Warszawą. Podstawą do stworzenia Bookworm Cabin, był dobrze znany czytelnikom Bryły niewielki domek letniskowy "Dom Baby Jagi" zaprojektowany pracownię POLE Architekci (swoją drogą taki dom można zamówić tu>>). Dom w Adelinie ma 25 m kw2 w podstawie i antresolę o powierzchni ok. 12 m2. Ogromne okno zajmuje całą fasadę i ma prawie 5 m wysokości. Można je zasłonić dwoma ogromnymi okiennicami.
- Więcej o:
- dom jednorodzinny
Dom nad jeziorem projektu MarcinaTomaszewskiego z nagrodą German Design Award 2021
Dom na 6 m2. Zosia i Kuba zamieszkali w vanie i ruszyli w świat. Poznajcie Foxes in Eden
Ceglany dom w podwarszawskiej Magdalence od Z3Z Architekci
Drewniany dom nad jeziorem w sercu Puszczy Noteckiej
Dom w lesie pod Warszawą. Pokryta jasnym klinkierem, lekka bryła z trzech prostopadłościanów
Nowoczesny dom w Bieszczadach od Medusa Group. Architektura skryta wśród zieleni
Budowa domu na działce rolnej, czy jest możliwa?
RE: TRIANGLE HOUSE - dom na planie trapezu. Trójkątne formy w roli głównej