Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku

WG

25 kwietnia poznaliśmy laureatów konkursu o nagrodę im. Miesa van der Rohe 2024. Najlepszy europejskim budynkiem został pawilon studencki na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku, autorstwa Gustava Düsinga i Maxa Hacke z Berlina. W kategorii "wschodząca architektura" nagrodę otrzymała pracownia SUMA Arquitectura za projekt biblioteki im. Gabriela Garcii Marqueza w Barcelonie.

Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke
Pawilon naukowy na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Proj. Gustav Düsing i Max Hacke
Fot. Iwan Baan

Nagroda im. Miesa van der Rohe to bez wątpienia najważniejszy i najbardziej prestiżowy europejski konkurs architektoniczny, nagradzający współczesne realizacje. W finale znalazło się 5 obiektów (w tym galeria PLATO w Ostrawie, zaprojektowana przez katowicką pracownię Roberta Koniecznego KWK Promes) i dwie realizacje dobrze rokujących pracowni. Wszystkich finalistów zobaczycie tu>>. Jurorzy odwiedzili wszystkie finałowe realizacje aby nie tylko zobaczyć obiekty, ale i sprawdzić jak "żyją" w przestrzeni, jak oddziałują na otoczenie.

Nagroda im. Miesa van der Rohe 2024: pawilon na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku 

Wyniki tegorocznej edycji konkursu poznaliśmy wieczorem 25 kwietnia. Nagrodę im. Miesa van der Rohe 2024 zdobył pawilon na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku (Niemcy). Jego autorami są Gustav Düsing i Max Hacke, z Berlina. Lekki, przeszklony pawilon na planie kwadratu, stanął na głównej osi kampusu w Brunszwiku. To budynek modułowy, łatwy do rozebrania i ustawienia w innej lokalizacji.  Obiekt prezentuje ideę otwartej przestrzeni – super struktury dostosowującej się do zmieniających się potrzeb zarówno kadry akademickiej, jak i studentów. Jednopiętrowa bryła składa się z szeregu platform i mostów wychodzących na zewnątrz. Zamiast stałych ścian stworzono strefy, które można dowolnie kształtować, tworząc odrębne obszary zachęcające do różnorodnych działań.

Lokalizacja: Bruszwik, Niemcy
Pracownia: Gustav Düsing; Büro Hacke
Współpraca: Knippers Helbig Ingeniereu (Inżynieria konstrukcyjna); iwb ingenieure (Kierownik budowy), Dehne Kruse Branschutzingenieure (Konsultacje przeciwpożarowe), energydesign (Fizyka budowli)

Wschodząca Architektura - Biblioteka Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie

Nagrodę w kategorii "Wschodząca architektura" otrzymała pracowni Suma Arquitectura za projekt Biblioteki Gabriela Garcíi Márqueza w Barcelonie.  Przypominająca stos książek biblioteka znajduje się w robotniczej dzielnicy miasta, w której przez lata brakowało znaczących inwestycji. Sześciopiętrowy, przyjazny środowisku budynek o drewnianej konstrukcji, zbudowany został wokół trójkątnego dziedzińca.

Lokalizacja: Barcelona, Hiszpania
Pracownia: SUMA Arquitectura
Architekci: Elena Orte; Guillermo Sevillano 
Współpracownicy: Marta Romero; Jesús López; Luis Sierra; Ana Patricia Minguito; Pablo Corroto; María Abellán; Sara Contreras; Rita Álvarez Tabio; Miguel Ángel Maure
Współpraca: Miguel Nevado (konstrukcja); ENAR (Fasada); Úrculo Ingenieros (Instalacje Inżynieryjne); M7 Ingenieros (Instalacje Inżynieryjne na Miejscu); Julio Gonzalez (Architekt Krajobrazu); Margarida Ingeniería Acústica (Akustyka); CABA (Inżynieria Efektywności Energetycznej — LEED); COMO Design (Sygnalizacja); Antonio Yoldi, Miguel Ángel Orcalla (Zarządzanie realizacją)

Biblioteka Gabriela Garcii Márqueza w Barcelonie (Hiszpania). Proj. SUMA arquitectura
Biblioteka Gabriela Garcii Márqueza w Barcelonie (Hiszpania). Proj. SUMA arquitectura
Fot. Jesús Granada
    Więcej o:

Skomentuj:

Nagroda Miesa van der Rohe 2024 dla pawilonu na kampusie Uniwersytetu Technicznego w Brunszwiku