Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Nagroda Architektoniczna Polityki przyznana. Grand Prix dla parku Akcji "Burza" w Warszawie

WG

Poznaliśmy laureatów konkursu Nagroda Architektoniczna Polityki za 2023 rok. Grand Prix otrzymał stworzony niemal od nowa park Akcji "Burza" przy kopcu Powstania Warszawskiego w Warszawie, autorstwa topoScape i Archigrest. Nagrodę internautów dostał Dom dla bezdomnych w Warszawie zaprojektowany przez xystudio.

Park Akcji "Burza" przy kopcu Powstania Warszawskiego w Warszawie. Proj. topoScape i Archigrest.
Park Akcji "Burza" przy kopcu Powstania Warszawskiego w Warszawie. Proj. topoScape i Archigrest.
Fot. Wiktoria Głodowska

Już po raz trzynasty tygodnik Polityka wybrał najciekawsze polskie realizacje architektoniczne, przyznając ich twórcom Nagrodę Architektoniczną Polityki.  Każdego roku, wybrane grono osób - architekci, urbaniści, dziennikarze, aktywiści, krytycy architektury, wybierają ich zdaniem najciekawsze ubiegłoroczne realizacje. Nominować można w trzech kategoriach: realizacje architektoniczne, rozwiązania urbanistyczne i szuka w przestrzeni publicznej. Cztery najczęściej powtarzające się realizacje oraz piąta wskazana przez redakcję tygodnika Polityka, trafiają do finału. Spośród nich jurorzy wybierają laureata Grand Prix, a swoją nagrodę przyznają internauci.

Nagroda Architektoniczna Polityki 2024: Grand Prix dla parku Akcji "Burza"

W tym roku jurorami byli: Grzegorz A. Buczek, Anna Cymer, Paweł Dobrzycki, Marek Kościkiewicz, Jacek Michalak, Ewa P. Porębska, Magdalena Staniszkis, Bogna Świątkowska, Jarosław Trybuś, Marta Żakowska, Jerzy Baczyński, Jacek Poprzeczko i Piotr Sarzyński. Grand Prix uhonorowano park Akcji "Burza" pod kopcem Powstania Warszawskiego w Warszawie, autorstwa topoScape i Archigrest.

Kopiec na warszawskim Czerniakowie, z Kotwicą -  znakiem Polski Walczącej na szczycie, usypany został z gruzów zwożonych w czasie powojennej odbudowy Warszawy. Z czasem pozostawiony sam sobie 35-metrowy kopiec zarósł dziką roślinnością. To symboliczne, ważne dla historii miasta miejsce "ożywało" tylko podczas rocznicowych obchodów Powstania Warszawskiego. Dziś jest to teren dostępny dla wszystkich, z uporządkowaną przestrzenią, wygodnymi ścieżkami, placami zabaw i elementami historycznymi (tj. "wąwozy" z gruzobetonu).  Jak pisze swym artykule Piotr Sarzyński z tygodnika Polityka:

"Zwycięski projekt pracowni Archigrest i topoScape w sposób perfekcyjny, ale i oryginalny powiązał ze sobą różne funkcje, jakie to miejsce powinno lub mogło spełniać"

Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności. Proj. xystudio
Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności. Proj. xystudio
Fot. Piotr Krajewski

Nagroda Architektoniczna Polityki 2024 - nagroda czytelników: Dom dla bezdomnych w Warszawie

Przyznano również nagrodę Czytelników. W internetowym plebiscycie z finałowej piątki realizacji wybrali oni swojego faworyta. Zwyciężył Dom Matki Bożej Serdecznej dla osób w kryzysie bezdomności, projektu xystudio.  Powstał on we Włochach, przy ul. Foliałowa 10, dzięki siostrze Małgorzacie Chmielewskiej i Fundacji Domy Wspólnoty Chleb Życia. To obiekt oszczędny w środkach wyrazu ale bardzo funkcjonalny. Architektura prosta, skromna i przemyślana w każdym, najmniejszym szczególe.

 

Grand Hotel w Łodzi
Grand Hotel w Łodzi
Fot. UMŁ

Podczas uroczystej gali została przyznana Nagroda Specjalna Magazynu "Salon", wydania specjalnego tygodnika Polityka o architekturze, wzornictwie, sztuce i stylu życia. Jury w składzie Łukasz Błoński, Maciej Franta, Anna Lorens, Mirosław Nizio, Jakub Szczęsny, Maria Tyniec, Mikołaj Wierszyłłowski i Małgorzata Tomczyk, nagrodziło najlepiej zaprojektowane wnętrze użyteczności publicznej oddane do użytku w ubiegłym roku. Zwyciężyły wnętrza Grand Hotelu na Piotrkowskiej w Łodzi autorstwa Grażyny Grzybek i Dariusza Maryszewskiego -  zespołu architektów zatrudnionych przez Holding Liwa Sp. z o.o.

Wszystkim zwycięzcom i finalistom serdecznie gratulujemy!

    Więcej o:

Skomentuj:

Nagroda Architektoniczna Polityki przyznana. Grand Prix dla parku Akcji "Burza" w Warszawie