Na wyspie Al Maha w Katarze powstanie Muzeum Lusail. Zaprojektowła je pracownia Herzog & de Meuron
Jeszcze w tym roku ma rozpocząć się budowa położonego na wyspie Al Maha w pobliżu Dohy Muzeum Lusail. Oryginalną bryłę zaprojektowała szwajcarska pracownia Herzog & de Meuron.
Al Maha to sztucznie usypana wyspa, w mieście Lusail (drugim co do wielkości w Katarze), przy promenadzie Lusail Marina. Każdego roku przyciąga ponad 1,5 miliona turystów. To właśnie tu, jeszcze w tym roku, ma rozpocząć się budowa Muzeum Luisal. Nowoczesny obiekt, zaprojektowany został przez uznaną szwajcarską pracownię Herzog & de Meuron.
Muzeum Lusail: kula i półksiężyc
Muzeum Lusail stanie na południowym krańcu wyspy, a jego forma architektoniczna i elewacja zintegrują się z nadmorskim otoczeniem. Budynek składa się z przecinających się kul, które dzielą go na dwie części: jedna przypomina księżyc w pełni, a druga półksiężyc. Pomiędzy tymi formami znajduje się wewnętrzna ulica w kształcie półksiężyca, naturalnie oświetlona od góry, łącząca wejścia do muzeum z centralnym lobby i innymi przestrzeniami publicznymi, takimi jak biblioteka, audytorium, sklep, kawiarnia i przestrzeń modlitewna. W budynku znajdzie się również już istniejąca w Lusail największa kolekcja sztuki orientalnej.
Muzeum Lusail: cztery kotwice
Budynek będzie miał powierzchnię 11 tys. mkw. i 30 metrów wysokości. Na pięciu piętrach znajdą się przestrzenie o zróżnicowanych kształtach i proporcjach. Na najwyższym piętrze galerii będą tzw. pokoje kotwiczne - repliki fragmentów czterech znaczących budynków historycznych: kopuła przykrywająca pawilon sypialni Murata III w Pałacu Topkapi w Stambule (1579), kopuła meczetu Jameh w Natanz (1320), fontanna na dziedzińcu meczetu Ibn Tuluna w Kairze (1296) i kopuła Aljafaria w Saragossie (1050).
Muzeum Lusail: ochrona przed słońcem
Elewacja galerii będzie szorstka i piaskowa, wtapiająca się w ziemię. Głęboko zagłębione okna w fasadzie pozwalają światłu dziennemu przedostawać się do wnętrz, chroniąc je przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i zapewniając widok na otaczające morze i miasto Lusail. Tarasy wykute w fasadzie staną się ogrodami lub galeriami zewnętrznymi.
Muzeum Lusail: lokalne materiały
We wnętrzach zastosowano kontrastowe materiały. Centralne schody powstaną z polerowanego gipsu, strefa modlitewna będzie lśnić metalem, bibliotekę ozdobiono drewnianymi panelami, a kameralne audytorium oraz liczne nisze będą miały dużo drewna, tekstyliów, metali i płytek ceramicznych. Większość materiałów będzie pochodzić od lokalnych rzemieślników.
Budowa ma rozpocząć się w tym roku, a jej zakończenie jest planowane na 2029 rok.
Skomentuj:
Na wyspie Al Maha w Katarze powstanie Muzeum Lusail. Zaprojektowła je pracownia Herzog & de Meuron