Na fali dobrego designu. V&A Dundee z systemami Geberit
V&A Dundee to muzeum designu, mieszczące się w szkockim Dundee, niecałe półtorej godziny drogi na północ od Edynburga. To tam japoński architekt, Kengo Kuma, stworzył swój pierwszy projekt na brytyjskiej ziemi. Położone blisko szkockiej części Morza Północnego muzeum, ze swoją wyróżniającą się, betonową fasadą, z pewnością wywoła fale na powierzchni współczesnej architektury.
Japoński mistrz podbijający Europę
Kengo Kuma to ikona światowej architektury. Uznawany powszechnie za najbardziej rozpoznawalnego japońskiego architekta, prowadzi własne studio architektoniczne Spatial Design Studio. Jako znany i ceniony na całym świecie projektant wykładał na Uniwersytecie Columbia, Uniwersytecie w Illinois, i Uniwersytecie Keio, gdzie zrobił doktorat. Jednym z jego najsłynniejszych projektów jest Stadion Narodowy w Tokio, zbudowany na Igrzyska Olimpijskie w 2020 roku.
Filozofia Kengo Kumy opiera się na przywracaniu tradycyjnych, japońskich nurtów w budownictwie i reinterpretowaniu ich tak, aby odpowiadały wyzwaniom współczesności. Według architekta da się nawiązać relację między naturą i budynkiem – wystarczy szanować przestrzeń, zamiast próbować nad nią dominować. Projekty Kengo Kumy zaskakują także doborem nieoczywistych materiałów. Przykładem może być kamień, używany do zaznaczenia lekkości bryły. Są też w pewnym sensie „ubieraniem natury w ramki” – projektowaniem obiektów przy jej pełnym poszanowaniu. Zdaniem architekta, tylko takie podejście do projektowania pozwala na bardziej intymne, głębsze doświadczanie otaczającej nas przyrody.
Pierwsze szkockie muzeum designu – V&A Dundee
Mierzący 8500 metrów kwadratowych szkocki odpowiednik londyńskiego Victoria and Albert Museum łączy zróżnicowane przestrzenie wystawiennicze. Jest też lokum dla początkujących studiów artystycznych, sklepików, kawiarni i restauracji. Już inaugurująca jego działalność wystawa poświęcona projektom najsłynniejszych liniowców „Ocean Liners: Speed and style” przyciągnęła tłumy.
Jednak muzeum – jako pierwsze w Szkocji poświęcone w całości projektowaniu – przyciąga przede wszystkim nazwiskiem Kengo Kumy. Słynny architekt stworzył budynek z pozoru składający się z dwóch odwróconych piramid, położonych na brzegu rzeki Tay. Z bliska okazuje się jednak, że liczne zagłębienia poziomych linii to ułożone listwowo warstwy betonu. Każda z nich waży ponad cztery tony. Położone jedna nad drugą, nadają całemu budynkowi surowego charakteru. Jak twierdzi sam architekt, to klify nieodległego Morza Północnego zainspirowały go do tego projektu.
Plac budowy w centrum uwagi
Umiejscowiony na majestatycznej rzece Tay obiekt zwraca uwagę także niezwykle płynnym połączeniem między miejskim a naturalnym otoczeniem. Dzięki temu możemy podziwiać zaskakujące panoramy podczas spacerów wokół muzeum – inne w obu kierunkach. Nie ma zatem nic dziwnego w tym, że budynek zagłębiony w rzekę i znajdujący się nad jej powierzchnią na wysokości 19,5 metra, jeszcze na etapie budowy stał się popularnym miejscem do robienia zdjęć na media społecznościowe.
W poszanowaniu dóbr naturalnych
Cały budynek był również projektowany zgodnie z zachowaniem norm certyfikacji BREEAM w zakresie zużycia energii. Dzięki wykopaniu ponad dwustumetrowych szybów w głąb ziemi, możliwe stało się wykorzystanie energii geotermalnej. Pozyskanych 800 tysięcy kWh energii rocznie przeznaczanych jest na ogrzewanie muzeum, a 500 tysięcy – na chłodzenie.
Nowoczesne rozwiązania Geberit
Wśród proekologicznych rozwiązań nie mogło zabraknąć także tych z oferty Geberit – firmy powszechnie znanej nie tylko ze swoich innowacyjnych produktów, ale też świadomego, ekologicznego podejścia oraz polityki zrównoważonego rozwoju wpisanej w DNA marki. Stąd w obiekcie wykorzystano systemy zaopatrzenia Geberit Mapress do instalacji wewnętrznych. To wysoce efektywny system zaopatrzenia, który może być stosowany w przypadku różnych mediów – wody pitnej, ogrzewania, gazu, tryskaczy, a także w przemyśle.
Ma on jednak o wiele więcej zalet. Czysty spaw na powierzchni styku pierścienia uszczelniającego przyczynia się do zapewnienia trwałej szczelności instalacji oraz do zmniejszenia podatności na korozję. Specjalna obróbka termiczna zapewnia jednorodną strukturę materiału, a tym samym optymalną operację zaciskania. Niezwykle gładka powierzchnia jest warunkiem koniecznym do zwiększenia bezpieczeństwa systemu i zapewnienia długotrwałej szczelności. Spawy są wygładzane w drodze mechanicznej obróbki wykańczającej, co zapewnia najlepsze właściwości przepływu i idealne umieszczenie pierścienia uszczelniającego. Wartości chropowatości mieszczą się zatem znacznie poniżej limitów określonych w normach, co gwarantuje szczelność systemu na wiele lat.
Także kompozycja składników stopu zapewnia wysoki stopień bezpieczeństwa materiału i instalacji. Uzyskiwana jest dzięki stosowaniu restrykcyjnych standardów produkcji, które wykraczają poza obowiązujące normy: rury i kształtki systemowe Geberit Mapress zawierają co najmniej 2,3% molibdenu. Specjalna obróbka termiczna zapewnia jednorodną strukturę materiału w spawach. Dzięki temu rury i kształtki zachowują się podczas zaciskania jednakowo. Gniazda Geberit Mapress są uszczelnione zaślepką, która chroni je na budowie przed kurzem i brudem.
Łazienki na miarę obiektu
W obiekcie odnalazły się także sztandarowe produkty Geberit, jeżeli chodzi o wyposażenie łazienek - systemy instalacyjne Geberit Duofix. Podwieszane toalety stały się standardem, ponieważ posiadają one szczególne zalety, jeśli chodzi o czyszczenie, higienę i niezawodność. Kluczową kwestią są zatem pomysłowe podtynkowe systemy montażowe.
Geberit Duofix to kompleksowa gama urządzeń sanitarnych z uniwersalnymi i samonośnymi elementami montażowymi w konstrukcji z płyt gipsowo-kartonowych. Nadaje się do montażu w przypadku ścian działowych, ścian o lekkiej konstrukcji szkieletowej, a także do instalacji podtynkowych montowanych na pełnej wysokości pomieszczenia lub w jej części; może być stosowany w nowych budynkach, jak również w pomieszczeniach poddawanych modernizacji. Dzięki ponad 200 modelom elementy montażowe Geberit Duofix znajdują niemal uniwersalne zastosowanie. Umożliwiają one montaż toalet, pisuarów, umywalek, baterii i odpływów ściennych. Tak stało się także w przypadku obiektu V&A Dundee.
16 grudnia 2021 r. w krakowskim Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha zainaugurowano wystawę poświęconą japońskiemu architektowi Kengu Kumie. Mecenat nad wydarzeniem objął Geberit. Wystawa potrwa do 3 maja 2022 r. Serdecznie zapraszamy!
V&A Dundee
- Właściciel budynku: Rada Miejska Dundee
- Architekt: Kengo Kuma & Associates
- Otwarcie: Wrzesień 2018
- Więcej o:
Opuszczony Park Miniatur Sakralnych w Częstochowie. Stoi tu największy pomnik Jana Pawła II na świecie
Robert Konieczny i jego najlepsze projekty. Monografia KWK Promes „budynki + idee” jest jak dobry wykład!
Łódź: Instalacja Nitka w Fuzji. Nawiązuje do tekstylnych tradycji miasta
Szopki krakowskie - nieodłączny element świąt i bogata tradycja miasta
Największa transakcja na rynku biurowym w Europie. Ghelamco sprzedało Warsaw UNIT
„Keeping flowers alive. Acoustic ikebana” - projekt artystyczny Katarzyny Krakowiak-Bałki zachwycił Tokio
Jak inwestycje w modernizację torów wpływają na mobilność miejską?
Fontanny w miastach: inwestycje w modernizację dawnych symboli