Muzeum Guggenheima w Bilbao [IKONY ARCHITEKTURY]
Muzeum Guggenheima w Bilbao to jedno z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Oryginalny budynek, zaprojektowany przez Franka O. Gehry'ego, szybko stał się ikoną architektury i magnesem przyciągającym do hiszpańskiego miasta turystów z całego świata. Przyczynił się także do zjawiska, nazwanego "efektem Bilbao".
Muzeum Guggengeima w Bilbao: historia
Muzeum Guggenheima w Bilbao to więcej niż tylko instytucja kulturalna. Historia obiektu sięga początku lat 90. XX wieku, kiedy to Baskijski Rząd postanowił nawiązać współpracę z Fundacją Solomona R. Guggenheima w celu stworzenia w Bilbao muzeum sztuki współczesnej, które wzbogaci kulturalny krajobraz regionu i "ożywi" miasto.
Projekt budynku stworzył Frank Gehry- amerykański architekt światowej sławy, jeden z głównych przedstawicieli dekonstruktywizmu, laureat Nagrody Pritzkera z 1989 roku. Projektując gmach muzeum, korzystano z programu komputerowego CATIA, używanego wówczas w przemyśle lotniczym (m.in. podczas prac nad kształtami samolotowych kadłubów).
Muzeum Guggeneima w Bilbao: architektura
Muzeum otwarto w październiku 1997 roku. Budynek, o powierzchni 24 000 m2, który stanął na brzegu rzeki Nervión, od razu wzbudził mnóstwo kontrowersji. Powstała dynamiczna, poskręcana bryła z powyginanej blachy tytanowej (użyto jej ponad 60 ton!), szła i betonu. Mieni się ona zarówno w dziennym, jak i w sztucznym świetle.
Przyciąga uwagę organiczną formą, która przypomina gigantyczną, błyszczącą istotę morską. Oglądany z każdej strony budynek wygląda zupełnie inaczej. Tworzy harmonijny kontrast z otaczającym krajobrazem. Frank Gehry z zespołem nadzorowanych przez siebie architektów bez wątpienia stworzył obiekt ikoniczny.
Jasne wnętrze muzeum jest równie spektakularne jak jego fasada. Robi wrażenie ogromne atrium, wokół którego rozmieszczono trzy piętra wystawowe. Przestronne, pełne światła sale pozwalają na prezentację różnorodnych dzieł sztuki w sposób innowacyjny i inspirujący. Liczni zwiedzający podkreślają, że wchodząc do muzeum czują się jakby dostali się do magicznego świata sztuki.
Przed wejściem do muzeum stoi Puppy - gigantyczna rzeźba Jeffa Koonsa, obsadzona wielokolorowymi kwiatami. Stała się ona pewnego rodzaju "maskotką" Bilbao. Innym obiektem nierozerwalnie złączonym z muzeum jest dziewięciometrowa rzeźba pająka tzw. Mama, którą stworzył Louise Boirgeois.
Wzdłuż jednej z fasad biegnie Fontanna Ognia. Zaprojektował ją Yves Klein. Sama w sobie jest dziełem sztuki. Wkomponowano w nią rzeźbę "Wysokie Drzew u Oko" Anisha Kapoora.
ZOBACZ TAKŻE: Tańczący dom w Pradze - pomost między epokami [IKONY ARCHITEKTURY]>>
Muzeum Guggeneima w Bilbao: kolekcja sztuki
W Muzeum Guggenheima w Bilbao odbywa się wiele wystaw stałych i tymczasowych. Kolekcja skupia się na sztuce XX wieku. Obejmuje prace takich artystów jak Mark Rothko, Willem de Kooning, czy Richard Serra. Są tu również dzieła Clyfforda Stilla, Francesco Clemente, Anselma Kiefera, Jenny Holzer, Richarda Serry i wielu, wielu innych.
Muzeum Guggenheima w Bilbao: efekt Bilbao
Budowa wpierw Muzeum Guggenheima, a następnie innych nowoczesnych obiektów w mieście (autorstwa najwybitniejszych światowych architektów), przyczyniła się do dynamicznego rozwoju Bilbao. Efekt Bilbao to fenomen polegający na przemianie zaniedbanego, przemysłowego obszaru miasta w jedno z najważniejszych centrów kultury i turystyki na świecie.
Bez wątpienia otwarcie Muzeum Guggenheima w Bilbao miało wpływ na:
- Rozwój turystyki
- Ożywienie obszaru miejskiego
- Wykreowanie tożsamości miasta
- Wzrost zainteresowania sztuką i kulturą
W ciągu dwóch pierwszych lat istnienia muzeum odwiedziło ponad 2,6 mln osób (80% specjalnie przyjechało do Bilbao lub przedłużyło swój pobyt specjalnie w tym celu).
- Więcej o:
Empire State Building - wieżowiec, który stał się symbolem Nowego Jorku [IKONY ARCHITEKTURY]
Opera w Oslo - jak wielka góra lodowa [IKONY ARCHITEKTURY]
Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku - budynek jak wstęga [IKONY ARCHITEKTURY]
Opera w Sydney. Jørn Utzon zaprojektował symbol miasta [IKONY ARCHITEKTURY]
Maison de Verre w Paryżu. Dom za szklaną kurtyną [IKONY ARCHITEKTURY]
Kaplica Notre Dame du Haut w Ronchamp. Wyjątkowa architektura sakralna Le Corbusiera [IKONY ARCHITEKTURY]
Habitat 67 w Montrealu - kompleks mieszkalny Moshe Safdiego z 1967 roku [IKONY ARCHITEKTURY]
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan