Muzeum Dom Rodziny Pileckich - projekt pracowni BDR Architekci
Prezentowany budynek jest pierwszym muzeum poświęconym Witoldowi Pileckiemu, rozsławionemu bohaterowi II wojny światowej - oraz jego rodzinie. Jest to jedno z ostatnich miejsc, które zachowują pamięć o Pileckim, ponieważ jego rodzinny dom nieopodal Lidy został po wojnie zburzony, a ślady jego otoczenia zupełnie zatarte. Projekt jest wynikiem połączenia trzech elementów: historycznego domu, nowego pawilonu oraz ogrodu.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich: Dom
Centralnym elementem założenia jest dom rodzinny żony Pileckiego, w którym bohater wielokrotnie bywał. Gruntowna restauracja i przebudowa przywróciły prostą i elegancką historyczną formę domu. Na podstawie archiwalnych zdjęć odtworzone zostały detale, gzymsy oraz stolarka okienna. Aby nie ingerować w formę zewnętrzną domu, docieplenie ścian zostało umieszczone po stronie wewnętrznej. Pogłębione zostały piwnice i przebudowane poddasze. Całą przestrzeń domu przeznaczono pod wystawę stałą.


Muzeum Dom Rodziny Pileckich: Pawilon
Nowa zabudowa ma wydobyć walory ogrodu, oddając pierwszeństwo domowi i odsuwając się od niego długim szklanym łącznikiem. Forma pawilonu muzealnego odwołuje się do podstawowych elementów architektonicznych, takich jak materiał, rytm, przenikanie się wnętrza i zewnętrza. Od strony południowej pawilonu znajduje się kolumnowy podcień. Na parterze zlokalizowano hol wejściowy z kawiarnią otwartą na ogród, salą spotkań i biurem. Parter łączy się z częścią podziemną poprzez obszerne schody. Znajduje się tam część techniczna z szatnią oraz pierwsza sala wystawowa, która została połączona z ekspozycją w podziemiu domu. Harmonijne wprowadzenie nowej kubatury było głównym wyzwaniem projektu. Udało się je uzyskać dzięki przeszklonemu łącznikowi i dopasowaniu wysokości pawilonu do gzymsu domu. Nowy budynek łączy elementy architektury monumentalnej z walorami lekkiego pawilonu parkowego. Widać to również w doborze materiałów, który beton łączy z drewnem dębowym.













Muzeum Dom Rodziny Pileckich: Ogród
Połączenie historycznych walorów domu z nowym pawilonem wymagało stworzenia otoczenia łączącego elementy swojskiego, małomiasteczkowego ogrodu ozdobnego z formami odpowiadającymi charakterowi współczesnej architektury. Zlokalizowany w części frontowej, regularny ogród ozdobny przywołuje zachowane jedynie na archiwalnych zdjęciach fragmenty ogrodu użytkowo-ozdobnego. W tej części uszanowano podział na uprawę kwiatów ciętych, nasadzenia roślin ozdobnych, a także część użytkową upraw owoców i warzyw.
Szczególny nacisk został położony na to, aby przyszłym wydarzeniom muzealnym towarzyszył nastrój harmonii i otwartości. Projektanci zaproponowali, aby wyjść poza teren działki i poprowadzić ścieżkę parkową z przyległego ogrodu jordanowskiego aż pod drzwi pawilonu. Chcieli, aby ogród, odnowiony dom i pawilon ze swoimi jasnymi wnętrzami były optymistyczne i pozbawione ciężkiej narracji muzealnej. Twierdzą, że dzięki temu trudna historia rodziny Pileckich przedstawiona na wystawie wybrzmi jeszcze wyraźniej. Przy okazji pojawia się szansa, że pierwsze muzeum w mieście będzie miejscem, gdzie mieszkańcy i goście nie tylko pozyskają wiedzę, ale i wypoczną, kontemplując otaczającą przyrodę.

Muzeum Dom Rodziny Pileckich: projektanci
BDR Architekci, ul. Ludna 3a/17, 00-450 Warszawa
Autorzy: Konrad Basan, Paweł Dadok, Maria Roj, Michał Rogowski
Współpraca autorska: exexe studio architektoniczne Jakub Pstraś, Ligia Krajewska
Architektura krajobrazu: La.Wa architektura krajobrazu Łukasz Kowalski





- Więcej o:
Nowe osiedle domów jednorodzinnych w Słupsku projektu MTA Architekci
Powojenne bloki z Polski wcale nie są nudne! Oto te najciekawsze [PRZEGLĄD]
Bronią ikony postmodernizmu. Trwa protest przeciwko wyburzeniu dworca w Częstochowie: Nasz dworzec. Wspólna sprawa!
Dom towarowy Fedora Karpego w Gliwicach. Modernistyczna bryła z tarasami na dachu
Kuracjusze i wczasy zakładowe. Najbardziej znane ośrodki wczasowe z PRL-u
Tak będzie wyglądać Muzeum Poczty Polskiej w Gdańsku. Przejdzie gruntowną modernizację
Kraków: "Portowa Zabłocie" zmieni oblicze dzielnicy? Już nie tylko fabryki i port rzeczny
Tak mogła wyglądać Łódź. Niezrealizowane wizje przyszłości