Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Mural "Gołębie" na bloku mieszkalnym na Targówku. To nawiązanie do dawnych tradycji mieszkańców dzielnicy

Mat. prasowe/red. WG
Mural "Gołębie" na Targówku. Proj. Beata Konarska - Fot. Beata Konarska

Na jednym z bloków na warszawskim Targówku powstał mural "Gołębie". Jego autorka - Beata Konarska, inspirowała się charakterystyczną dla tej części miasta tradycją hodowli gołębi

W listopadzie 2019 roku mural "Gołębie" ozdobił blok mieszkalny "Kompas Targówek" przy ulicy Wejherowskiej w Warszawie. Jego projektantką jest artystka Beata Konarska - współautorka instalacji w przestrzeni publicznej, zrealizowanych na zamówienie instytucji kulturalnych - "Pegazów" na Placu Krasińskich, "Kogutów" przed Ambasadą Francji, "Domu na Drzewie" na terenie Biblioteki Uniwersyteckiej oraz autorka licznych projektów związanych z malarstwem.

Budynek mieszkalny przy ul. Wejherowskiej znajduje się w samym sercu Targówka Mieszkaniowego, na którego obrzeżach zachowały się fragmenty dawnej zabudowy, w tym przykłady charakterystycznego budownictwa drewnianego. W domach tych mieszkali kiedyś robotnicy, kamieniarze, drobni sklepikarze, rzemieślnicy, tramwajarze i kolejarze. Ci ostatni tworzyli największą grupę hodowców gołębi.

Mural "Gołębie" na Targówku. Proj. Beata Konarska - Fot. Beata Konarska

W czasach powojennych na Targówku niemal przy każdym budynku mieszkalnym znajdowały się klatki z gołębiami, których loty były naturalnym elementem tutejszego pejzażu miejskiego. Współczesnych hodowców jest znacznie mniej, natomiast tradycja gołębiarska nie umarła i ma kontynuatorów również wśród młodego pokolenia mieszkańców Targówka.

Nowe budynki mieszkalne, jak ten przy ulicy Wejherowskiej, powstające w obrębie starej siatki urbanistycznej, pełnią swoistą funkcję społeczną, związaną z rewitalizacją architektoniczną obszaru. Tworząc mural zależało mi na kluczowym dla mnie aspekcie społecznym oraz wpisaniu się w istniejącą tkankę miejską i jej specyfikę. To mieszkańcy w głównej mierze kształtują przestrzeń publiczną, więc każda zmiana powinna zaczynać się od dostrzeżenia ich roli w kreowaniu tożsamości miejsca

mówi Beata Konarska, autorka muralu.
Mural "Gołębie" na Targówku. Proj. Beata Konarska - Fot. Beata Konarska

Mural „Gołębie" wykonany jest techniką frezowania na płytach z granulatu Verolith StoDeco, a następnie malowany. Forma graficzna oraz minimalistyczna kolorystyka muralu są naturalnym dopełnieniem architektury budynku. Linearne elementy projektu wpisują się w charakter dominujących na elewacji metalowych barierek balkonowych oraz poziomego boniowania. Mural został zrealizowany w listopadzie 2019 roku.

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Wallphabet - z pasji do liter. Nowy mural na Mokotowie od Good Looking Studio
Nowe biuro Microsoft w Warszawie. Na ścianach murale z sylwetkami polskich naukowców i innowatorów
Słoń leśny na ścianie - Warszawa będzie mieć nowy mural

Skomentuj:

Mural "Gołębie" na bloku mieszkalnym na Targówku. To nawiązanie do dawnych tradycji mieszkańców dzielnicy

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej