Partnerzy

Aktualności

Architektura na świecie

Architektura w Polsce

Wywiady

Ikony architektury

Projekty i realizacje

Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków. Jest decyzja!

WG
Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków - Fot. Shutterstock/Piotr Mitelski

Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał most w Pilchowicach do rejestru zabytków. Dzięki tej decyzji, wszelkie wszelkie działania prowadzące do zniszczenia bądź uszkodzenia obiektu będą podlegać karze.

Most w Pilchowicach - Tom Cruise jednak tu nie zagra

Most w Pilchowicach nie zostanie wysadzony przez amerykańskich filmowców. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wpisał do rejestru zabytków wybudowany w latach 1905-1906 most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim. Decyzja ta nie jest prawomocna - stronom przysługuje od niej odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

O sprawie wysadzenia ponad 100-letniego mostu w Pilchowicach zrobiło się głośno kilka miesięcy temu. Most miał "zagrać" w filmie Mission: Impossible 7. Paweł Lewandowski, Wiceminister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przekonywał, że most w Pilchowicach to relikt postindustrialny, który nie wyczerpuje definicji pojęcia "zabytek".

Most w Pilchowicach na Dolnym Śląsku - historia

Tymczasem 111-letni most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim jest jednym z najwyższych mostów w Polsce (znajduje się około 40 m nad dnem zbiornika). Jednocześnie jest częścią jednego z pierwszych projektów hydroenergetycznych w regionie. Most - stalowa konstrukcja kratowa, wspiera się na dwóch, oddalonych od siebie o 85 metrów betonowo-kamiennych filarach. Ma 151, 68 metra długości i 4 metry szerokości. Początkowo rozpięty był nad suchą doliną. Teren został zalany wodą w 1912 roku, gdy otwarto zaporę w Piechowicach. Zaprojektowana przez prof. Ottona Intzego zapora, była wówczas największą tego typu kamienno-betonową konstrukcją w Europie. Na oficjalnym otwarciu mostu i zapory w 1912 roku był obecny cesarz Wilhelm.
W 1945 roku wycofującym się Niemcom nie udało się wysadzić mostu. Do 2017 roku przejeżdżały tędy pociągi linii nr 283 Jelenia Góra – Lwówek Śląski. Od kilku lat most niszczał. Były plany jego rewitalizacji.

Zobacz także: Gdzie znajduje się najdłuższy most w Europie? Gdzie można pójść na spacer po najdłuższym wiszącym moście?>>

 

Most w Pilchowicach - petycja

Plany wysadzenia mostu przez amerykańskich filmowców zbulwersowały opinię publiczną. Petycje podpisali mieszkańcy, politycy, ludzie związani z kulturą i inżynierią z całego świata. Dolnośląski Wojewódzki Konserwator Zabytków na swoim facebookowym profilu napisał:

Ze względu na ogromne zainteresowanie tematem i ogólnokrajową rangę sprawy, dla rozwiania wątpliwości do do stanu zaawansowania procedury administracyjnej mającej na celu wpis do rejestru zabytków mostu kolejowego nad Jeziorem Pilchowickim, zdecydowaliśmy się na opublikowanie decyzji kończącej postępowanie Dolnośląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w tej sprawie.

Most w Stobnicy wysadzony?

Kilka dni temu (jeszcze przed wydaniem decyzji o wpisie mostu w Pilchowicach do rejestru zabytków), dziennikarze Gazety Wyborczej dotarli do informacji, że PKP zaproponowało ekipie filmowej kręconej Mission: Impossible 7 inny obiekt do wysadzenia. Tym razem miałby być wysadzony nieczynny 110-letni imponujący most w Stobnicy nad Wartą. Stalowa konstrukcja ma prawie 245 metrów długości

 

Udostępnij

Przeczytaj także

Dworzec Metropolitalny w Lublinie z I Nagrodą na World Architecture Festival w Singapurze!
Wieżowiec Derżprom w Charkowie. Perła konstruktywizmu zniszczona przez Rosjan
Park Akcji „Burza” pod Kopcem Powstania Warszawskiego najlepszą przestrzenią publiczną w Europie. Mamy European…

Polecane

Największy ceglany most na świecie - Göltzschtalbrücke w Saksonii [NIESAMOWITE KONSTRUKCJE]
Most przy Zaporze Hoovera [NIESAMOWITE KONSTRUKCJE]
Podmoście, czyli most nie do końca wykorzystany [PROJEKT]

Skomentuj:

Most w Pilchowicach wpisany do rejestru zabytków. Jest decyzja!

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej