MOLecoLAB - Uniwersytet Medyczny w Łodzi będzie miał nowy pasywny budynek laboratoryjno-naukowy
MOLecoLab czyli Łódzkie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych będzie pasywnym budynkiem laboratoryjno-naukowym, o minimalnym wpływie na środowisko. Za projekt odpowiada łódzkie biuro Architekton Sp. z o.o.
MOLecoLAB - nowa inwestycja Uniwersytetu Medycznego w Łodzi
MOLecoLAB, Łódzkie Centrum Badań Molekularnych Chorób Cywilizacyjnych ma powstać w kampusie Centrum Kliniczno-Dydaktycznego UM w Łodzi. Będzie to kompleks najwyższej klasy laboratoriów naukowo-badawczych do badań i analiz chemicznych i biologicznych, który zajmie ok. 4,5 tys. metrów kwadratowych. W projekt zaangażowani są specjaliści z zakresu genetyki, biochemii, biofizyki, mikrobiologii i parazytologii, farmakologii, mechatroniki oraz bioinformatyki.
MOLecoLAB - pasywny i przyjazny środowisku budynek
Dwukondygnacyjny MOLecoLAB, zaprojektowany przez łódzkie biuro Architekton, ma być budynkiem pasywnym o minimalnym wpływie na środowisko i niskich kosztach użytkowania. Po zrealizowaniu obiektu o kubaturze ok. 18,5 tys. m³ wskaźnik jego zapotrzebowania na energię wyniesie maksymalnie 15 kWh/(m²a) rocznie zarówno do ogrzewania jak i chłodzenia.
Budynek będzie spełniać także inne wyśrubowane parametry m. in. w zakresie szczelności na przenikanie powietrza, zapotrzebowania na energię pierwotną, przenikania ciepła dla przegród zewnętrznych i okien, oraz temperatury powietrza przy wewnętrznej powierzchni szyby.
Na elewacji i dachu znajdzie się fotowoltaika o mocy 118 kWp, która częściowo zabezpieczy zapotrzebowanie budynku na energię. W obiekcie zrealizowana będzie instalację trigeneracji, która zapewni produkcję energii elektrycznej, ciepła i chłodu przy użyciu energii chemicznej z gazu ziemnego. Pod budynkiem generalny wykonawca zamontuje gruntowy wymiennik ciepła. Efekt pasywności zostanie uzyskany także dzięki zastosowaniu szeregu innych rozwiązań takich jak odpowiedni kształt budynku, zwartość i prostota brył, orientacja głównych przeszkleń na południe, wysoka izolacyjność cieplna wszystkich przegród i stolarki zewnętrznej, eliminacja mostków cieplnych, wysoka szczelność budynku, wysokosprawny układ wentylacji z odzyskiem ciepła oraz energooszczędne oświetlenie typu LED.
Aby spełnić wszystkie założenia projektowe, istotny jest dobór materiałów, izolacje oraz dbałość o detale połączeń wpływające na wysoką jakość wykonywanych prac. Po zakończeniu realizacji budynek zostanie poddany próbie szczelności metodą Blower Door Test a dokumentacja powykonawcza będzie wykonana w systemie BIM.
Generalnym wykonawcą budynku MOLecoLAB została budowlana spółka Skanska. Prace zakończyć się mają w styczniu 2022 roku. Wartość tej inwestycji to ok. 42 mln zł
- Więcej o:
Osiedle Loft Rzeszów na terenie dawnego Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego
Green Building po polsku – biurowiec Nowa Fabryczna w Łodzi
Sklepowe szyldy mogą być piękne! Udowodnili to studenci Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu
Zielony Rynek - tak będzie wyglądał plac Barlickiego w Łodzi? [WYNIKI KONKURSU]
OFF Piotrkowska w Łodzi: biurowiec z publicznym ogrodem na dachu i wielopoziomowy parking
Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego zdobył Grand Prix Nagrody Roku SARP!
Remont secesyjnej elektrowni Karola Scheiblera w Łodzi. Będzie sercem Fuzji
Niezwykły przystanek w Łodzi - kwiaty zatopione w żywicy