Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Mołdawia: duchy sowieckiego cyrku. Brutalistyczna bryła cyrku w Kiszyniowie [CZERWONY URBEX]

Redakcja Pressland/WG

Otwarty w Kiszyniowie w 1981 roku cyrk, jest modelowym przykładem brutalizmu. W budynku tym odbywały się pokazy, o których marzyły całe pokolenia. Dziś żelazne posągi zostały zniszczone przez wandali, a ścienne freski noszą zapach wilgotnego kurzu. Co pozostało dzisiejszym dorosłym z tego miejsca pełnego wspomnień?

Cyrk w Kiszyniowie
Cyrk w Kiszyniowie
Fot. Автор: andrez1 - собственная работа, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=39762980

Monumentalny Cyrk Państwowy w Kiszyniowie został wybudowany w 1981 roku. Brutalistyczny, betonowy budynek, przypominający olbrzymi koszyk, z fasadą z powtarzającymi się literami V, zaprojektował Siemion Michajłowicz Shoikhet. Był jednym z najbardziej uznanych mołdawskich architektów - za swoje realizacje otrzymał Nagrodę Państwową Mołdawskiej Socjalistycznej Republiki Radzieckiej w 1984 roku.

W chwili otwarcia cyrk w Kiszyniowie był czwartym takim obiektem na świecie pod względem wielkości. Był to też najwygodniejszy i najnowocześniejszy cyrk w ZSRR. W okresie największej świetności odbywało się tu nawet 57 przedstawień miesięcznie (średnio w cyrkach w ZSRR miesięcznie było ich ok. 14).

Upadek systemu to również upadek cyrku w Kiszyniowie. Obiekt powoli popadał w ruinę, przedstawienia odbywały się coraz rzadziej, aż wreszcie w 2004 roku budynek został ostatecznie zamknięty. Od tego czasu nie odbywały się tu już żadne wydarzenia. Władze od wielu lat próbują tchnąć życie w ten ogromny budynek,szukając prywatnego inwestora. Niestety bez skutku.

Przyczyn niepowodzeń obiektu, mieszkańcy dopatrują się w pewnej miejskiej legendzie. Otóż na działce, dziś zajmowanej przez cyrk, istniał niegdyś Cmentarz Miejski. Czyżby winne były duchy dawnych mieszkańców?

Cyrk w Kiszyniowie
Cyrk w Kiszyniowie
Fot. screen z odcinka

To kolejna odsłona naszego cyklu, realizowanego wspólnie z "ARTE po polsku". W każdą środę przedpremierowo na serwisie Bryla.pl obejrzycie kolejne odcinki programu Czerwony Urbex. Zajrzymy do opuszczonych, tajemniczych obiektów w Niemczech, Albanii, Mołdawii, Bułgarii, Chorwacji, Gruzji i Serbii.

Zobaczcie poprzedni odcinek:

Piramida w Tiranie
    Więcej o:

Skomentuj:

Mołdawia: duchy sowieckiego cyrku. Brutalistyczna bryła cyrku w Kiszyniowie [CZERWONY URBEX]