Modułowe nadbudowy - sposób na nową przestrzeń mieszkalną. Realizacja polskiej firmy w Kopenhadze
Do niewielkiego kopenhaskiego biurowca z lat 80. XX w. "dobudowano" kolejne trzy piętra - przygotowane w technologii modułowej. Powstało 75 nowych mieszkań - każde z nich ma balkon lub dostęp do tarasu zewnętrznego. To realizacja podkrakowskiej firmy DMDmodular.
W centrach miast nieruchomości osiągają często zawrotne ceny. Ma na to wpływ wiele czynników, jak chociażby ograniczona ilość miejsca pod zabudowę. Wielu mieszkańców poszukuje bardziej atrakcyjnych cenowo nieruchomości w dzielnicach na ich obrzeżach. Miasta "rozlewają się" przestrzennie. Miejsce stałych mieszkańców zajmują turyści, krótkoterminowo wynajmujący apartamenty.
Ciekawym pomysłem na stworzenie nowych powierzchni mieszkalnych w obrębie istniejących kwartałów zabudowy, wydaje się być nadbudowa istniejących budynków. Podkrakowska firma DMDmodular wdrożyła właśnie pierwszy projekt w jednym z najbardziej ekologicznych i przyjaznych do życia mieście Europy – w Kopenhadze.
W budynku biurowym, pochodzącym z lat 80. XX w., powstały kolejne trzy piętra - przygotowane w technologii modułowej, oferujące aż 75 nowych apartamentów (jednopokojowych oraz typu studio), z których każdy posiada balkon lub dostęp do tarasu zewnętrznego. W związku z określonym w miejscowym planie zabudowy przeznaczeniem budynku na cele usługowe, lokale będą przeznaczone na długoterminowy najem w modelu PRS.
Całość mieszkalną tworzą 84 moduły o łącznej powierzchni ponad 2 500 m2. Niniejsza inwestycja przyczynia się także do tworzenia wielofunkcyjnych obiektów zgodnie z ideą wielofunkcyjnych 15-minutowych miast, zapewniając stałym mieszkańcom budynku położonego w centrum Kopenhagi dostęp do wszystkich najważniejszych funkcji miejskich w czasie krótkiego spaceru, bez potrzeby korzystania z samochodu.
Wdrożone przez nas rozwiązanie stanowi bardzo ważny sygnał dla rynku: nowe technologie modułowe pozwalają na rozwój potencjału istniejących obiektów, którego inwestorzy wcześniej w ogóle nie brali pod uwagę. Moduły pozwalają zwiększyć wartość nieruchomości poprzez lekkie konstrukcje stalowe, możliwe do zastosowania praktycznie w dowolnym obiekcie. Zwiększanie przestrzeni mieszkalnych miast poprzez modułowe nadbudowy to rozwiązanie ekologiczne, społecznie opłacalne i atrakcyjne dla inwestorów. Realizacja w Kopenhadze, to także rozwój inwestycji w kierunku mixed-use. Budynek biurowy zyskał 75 apartamentów, co oznacza dywersyfikację przychodów dla jego właściciela w okresie, kiedy trend pracy hybrydowej wpływa na sytuację na rynku najmu powierzchni biurowej.
Kopenhaska realizacja DMDmodular to przykład, że miasta mogą się rozwijać bez potrzeby przeznaczania pod zabudowę terenów zielonych. Rozwiązanie to pozwala przeprowadzić całą "operację" związaną z nadbudową w sposób nieinwazyjny dla mieszkańców kwartału.
Zrealizowane i w pełni wykończone moduły (wyposażone w meble i dodatki) przyjeżdżają z fabryki na plac budowy, na terenie którego odbywa się montaż. Brak uciążliwości wynikającej z hałasu, zanieczyszczeń powietrza, unoszącego się pyłu i rozciągających się prac paraliżujących komunikację pieszą i kołową, charakterystycznych dla tradycyjnych metod wznoszenia budynków jest niekwestionowanym dodatkowym atutem technologii modułowej 3D.
Skomentuj:
Modułowe nadbudowy - sposób na nową przestrzeń mieszkalną. Realizacja polskiej firmy w Kopenhadze